Справа № 168/561/24
Провадження № 3/168/323/24
12 червня 2024 року смт. Стара Вижівка
Суддя Старовижівського районного суду Волинської області Сухоручко Ю.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
який вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП, ч. 1 ст. 173-2, КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №970583 від 29.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , 29.05.2024 року близько 18 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , за місцем проживання, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство щодо брата - ОСОБА_1 , зокрема, виражався нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілого.Таким чином, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №626575 від 29.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 29.05.2024 року близько 18 год. 40 хв. в смт Стара Вижівка, вул.Луговавиражався нецензурною лайкою в адресу працівників поліції, чим порушив громадський порядок, за що передбачена відповідальність за ст. 173 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак в матеріалах справи наявна заява, відповідно до якої, останній просить розглянути справу про скоєні ним адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ст. 173 КУпАП без його участі.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У зв'язку з чим, на підставі вимог ст. 36 КУпАП, дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №970583 від 29.05.2024 року; рапортом помічника чергового Відділу поліцейської діяльності №1 (смт. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Кулик Ю.В. від 29.05.2024 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.05.2024 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №626575 від 29.05.2024 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №626576 від 29.05.2024 року, рапортом поліцейського СРПП Ю.Бортніка.
З довідки начальника відділу поліцейської діяльності №1 (смт. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Демчука І. вбачається, що згідно бази даних «Адмінпрактика» інформаційного-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ст. 173 КУпАП протягом року не притягувався.
Таким чином, вина ОСОБА_1 доведена, і в його діях є склад адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 173-2 , ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про адміністративне стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, що особу порушника, наявність доказів про доведеність вини правопорушника ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ст.173 КУпАП, та приходить до висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу із застосуванням ст. 36 КУпАП.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладене таке стягнення сплачується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Виходячи з викладеного, враховуючи, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, суд приходить до висновку про наявність підстав для звільнення останнього від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
З урахуванням зазначеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 401, ч. 2 ст. 173-2 , 245, 256, 265, 280, 294 КУпАП, суддя, -
Адміністративні матеріали у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під номерами 168/561/24, 3/168/323/24; 168/562/24, 3/168/324/24, об'єднати в єдине провадження та присвоїти номер 168/561/24, 3/168/323/24.
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн. (сто сімдесят грн. 00 коп.).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - в сумі 51,00 грн. (п'ятдесят одна грн. 00 коп.).
Призначити ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн. (сто сімдесят грн. 00 коп.).
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О. Сухоручко