Справа № 167/381/24
Номер провадження 3/167/388/24
13 червня 2024 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП)
12 червня 2024 року до Рожищенського районного суду Волинської області з відділення поліції № 1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області після доопрацювання надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 074323 від 09 квітня 2024 року ОСОБА_1 13 січня 2024 року о 19 год 30 хв на автодорозі сполученням с. Носачевичі - с. Вишеньки Луцького району, в порушення вимог п.2.10а Правил дорожнього руху, керуючи транспортним засобом Skoda Fabia, номерний знак НОМЕР_1 здійснив дорожньо-транспортну пригоду, після чого залишив місце пригоди.
Органом поліції дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 122-4 КУпАП.
Дослідивши наявні матеріали справи, суддя доходить такого висновку.
Частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Водночас у ч. 8 ст. 38 КУпАП зазначено, що у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 074323 від 09 квітня 2024 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, датою вчинення порушення зазначено 13 січня 2024 року.
Як вбачається з постанови про закриття кримінального провадження від 29 лютого 2024 року кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024032010000027 від 07 лютого 2024 року за ч. 1 ст. 286-1 КК України т.в.о заступником начальника СВ ВП № 1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області старшим лейтенантом поліції Шахно І. М. закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України за відсутністю складу кримінального правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 074323 від 09 квітня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП після доопрацювання з додатками надійшов до Рожищенського районного суду Волинської області 12 червня 2024 року.
Оскільки постанова про закриття кримінального провадження винесена 29 лютого 2024 року, а стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, отже на момент надходження до суду даної справи строки накладення адміністративного стягнення закінчилися.
Частиною 1 п. 7 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.
Дана норма є імперативною і не передбачає обов'язку суду визначати питання винності чи невинності особи, оскільки по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Аналогічне положення міститься в рішенні ЄСПЛ у справі «Грабчук проти України» від 26 вересня 2006 року, за яким у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не має вирішуватися.
Отже, після закінчення вказаних строків унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави вважати про відсутність у суду прав з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Ураховуючи вищенаведене у сукупності, доходжу висновку, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП необхідно закрити на підставі ч. 1 п. 7 ст. 247 КУпАП, оскільки на день надходження до суду адміністративного матеріалу відносно останнього закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі ч. 1 п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент надходження до суду даної справи строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Рожищенський районний суд Волинської області.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі неподання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя І. Т. Гармай