справа № 166/846/24
провадження № 1-кп/166/73/24
іменем України
13 червня 2024 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілої особи ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження № 42023032110000036, відомості про яке внесено до ЄРДР 14 червня 2023 року, про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Заброди Ратнівського району Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, одруженої, яка на час вчинення правопорушення працювала начальником управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради Ковельського району Волинської області, на даний час - начальником загального відділу виконавчого комітету Ратнівської селищної ради, несудимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України,
установив:
ОСОБА_5 з 05 січня 2021 року призначена на посаду начальника управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради. До її повноважень, серед іншого, відповідно до Положення про управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради, затвердженого рішенням Ратнівської селищної ради від 04.06.2021 №8/35, посадової інструкції начальника вказаного управління, затвердженої Ратнівським селищним головою 04.06.2021, належало розпорядження коштами у межах затвердженого кошторису очолюваного управління, забезпечення ефективного та цільового їх використання, представництво інтересів управління у взаємовідносинах з підприємствами, установами та організаціями, тобто організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції. Відтак ОСОБА_5 на той момент була службовою особою.
За правилами п.п. 12 та п.п. 47 ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 19 Бюджетного кодексу України Управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради та його начальник є учасниками бюджетного процесу, на яких поширюється дія принципів бюджетної системи України, що визначені частиною ч.1 ст.7 БК України, з яких пункт 6 передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів (принцип ефективності та результативності).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 та п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі» органи місцевого самоврядування належать до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону. Відповідно до ст. 5 вказаного Закону закупівля здійснюється, зокрема, за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.
Крім цього, відповідно до Розділу III «Методи визначення очікуваної вартості» Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275, визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися, зокрема, методом порівняння ринкових цін шляхом пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціни товарів та послуг, що містяться в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках у електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, у електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються у спеціалізованих виданнях, які випускаються у друкованій та електронній формах або розміщуються в мережі Інтернет у разі їх наявності, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, дані офіційних статистичних, у тому числі й іноземні, направленням не менше трьох письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Таким чином, начальник Управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради ОСОБА_5 зобов'язана була залучати мінімальний обсяг бюджетних коштів, використовуючи їх, у тому числі при здійсненні публічних закупівель, за принципом максимальної економії та ефективності, для чого здійснювати контроль за належним дотриманням та застосуванням, зокрема, зазначеної Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі.
У зв'язку з необхідністю здійснення капітального ремонту котельні навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня - дитячий садок», що знаходиться на АДРЕСА_2 , 18 січня 2022 року Управлінням гуманітарної політики Ратнівської селищної ради, в особі начальника Управління ОСОБА_5 і ТзОВ «Будівельна компанія» «Сервісбудпідряд» укладено відповідний договір підряду № 12 на виконання будівельних робіт на загальну суму 3 061 595, 32 грн (три мільйони шістдесят одна тисяча п'ятсот дев'яносто п'ять гривень 32 коп.).
У подальшому 29 березня 2023 року указані сторони уклали додаткову угоду №4, в якій скореговано суму договору відповідно до 2 815 892, 29 грн (два мільйони вісімсот п'ятнадцять тисяч вісімсот дев'яносто дві гривні 29 коп.).
Однак ОСОБА_6 , будучи службовою особою, неналежно виконувала свої службові обов'язки, що передбачені Положенням про управління, посадовою інструкцією начальника управління, ст. 22 Бюджетного кодексу України, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, не перевірила обґрунтованість визначення уповноваженою особою вартості придбаного обладнання, тобто не здійснила жодних заходів, які б сприяли досягненню запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів. Так, у період із липня-грудня 2022 року (точний час у ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи в приміщенні свого службового кабінету, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 підписала та проставила відтиск службової печатки «Управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради» у довідках про вартість виконаних робіт КБ-3 за липень та грудень 2022 року, в яких вартість придбаного обладнання, а саме водоочищувальної системи марки «Ecosoft» моделі «fk 1252 сimiха», електронагрівача води «Bosh Tronic 600Т», потужністю 1600 Вт, димососа марки LOPP 330-105 з електродвигуном потужністю 2,2 кВт була завищеною від ринкової вартості, що призвело до необґрунтованої витрати бюджетних грошових коштів у сумі 200 178 грн 72 коп.
На підставі зазначених довідок КБ-3 за липень та грудень 2022 року на розрахунковий рахунок ТзОВ «Будівельна компанія» «Сервісбудпідряд» необґрунтовано перераховано грошові кошти на загальну суму 200 178 грн. 72 коп.
Унаслідок зазначених необережних дій ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 заподіяно істотну шкоду на загальну суму 200 178 грн. 72 коп.
Дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч.1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
У судовому засіданні обвинувачена заявила клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям на підставі ст. 45 КК України, мотивуючи тим, що вона повністю визнала свою винуватість у вчиненні злочину, щиро розкаялася, активно сприяла його розкриттю, завдані злочином збитки відшкодовано. Указала, що вказане клопотання подала добровільно, право на повний судовий розгляд із дослідженням усіх зібраних стороною обвинувачення доказів їй зрозуміле, проте вона наполягає на розгляді клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.
Прокурор та представник потерпілої особи проти задоволення клопотання не заперечили, підтвердили факт відшкодування заподіяних збитків, прокурор, крім цього, - визнання обвинуваченою винуватості на стадії досудового розслідування та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Суд, заслухавши думку учасників, дослідивши надані документи, дійшов висновку про те, що клопотання підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
У силу ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно із ст.45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Суд установив, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, у силу ст.12 цього Кодексу є нетяжким злочином, до визначених у ст. 45 КК України винятків не належить. За суб'єктивним ставленням винного до скоєного діяння службова недбалість характеризується необережною формою вини.
ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, щиро розкаялася у вчиненому діянні як на досудовому розслідуванні, так і під час розгляду клопотання судом, активно сприяла розкриттю правопорушення. Заподіяну шкоду у вигляді розбіжності у вартості товарів із урахуванням ПДВ в розмірі 200179 грн відповідно до висновку експерта від 26.02.24 №СЕ-19/103-24/303-ЕК (166815,83 грн, ПДВ 20% - 33363,17 грн) відшкодовано, про що свідчить виписка з рахунка від 20.05.2024 та лист управління гуманітарної політики Ратнівської селищної ради від 20.05.2024 №501/01-13/2-24.
За таких обставин, суд уважає клопотання обґрунтованим, доходить висновку про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.
Вирішуючи питання про стягнення процесуальних витрат на залучення експерта у розмірі 12 234,64 грн (9844,64 грн + 2390 грн), суд бере до уваги те, що підстава для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності є нереабілітуючою, відтак закриття кримінального провадження з цієї підстави й застосування до обвинуваченої м'якшої форми закінчення кримінального провадження, ніж обвинувальний вирок, не звільняє її від сплати процесуальних витрат, пов'язаних із проведенням судових експертиз. Таку правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 1 лютого 2024 року в справі № 930/497/23.
Керуючись ч.2 ст.284, ст.ст.285, 286 КПК України, ст.45 КК України, суд
постановив :
ОСОБА_5 на підставі ст.45 КК України звільнити від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.367 КК України у зв'язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження № 42023032110000036, відомості про яке внесено до ЄРДР 14 червня 2023 року, про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, закрити.
Стягнути із ОСОБА_5 у дохід держави 12 234 (дванадцять тисяч двісті тридцять чотири) гривні 64 коп процесуальних витрат на залучення експерта.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Ратнівський районний суд.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Ратнівського
районного суду ОСОБА_1