Справа № 595/979/24
Провадження № 1-кс/595/272/2024
10 червня 2024 року м. Бучач
Слідчий суддя Бучацького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
заступника начальника СВ ВП №2 (м. учач) ОСОБА_3
розглянувши клопотання заступника начальника СВ відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Бучацької окружної прокуратури Тернопільської області ОСОБА_4 , подане в межах кримінального провадження №12024216130000088, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16 травня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, про проведення огляду,-
10 червня 2024 року до Бучацького районного суду Тернопільської області надійшло клопотання заступника начальника СВ відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , в якому вона просить надати дозвіл їй та начальнику СВ ВП №2 (м.Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_5 , слідчому СВ ВП №2 (м. Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , т.в.о. ст. слідчого СВ ВП №2 (м. Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП №2 (м. Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , слідчому СВ ВП №2 (м. Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_8 , слідчому СВ ВП №2 (м. Бучач) ЧРВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 , на проведення огляду території земельної ділянки з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, площею 0,3835 га, власником якої є ОСОБА_10 , житель с. Стінка Чортківського району Тернопільської області, яка знаходиться в АДРЕСА_1 .
Клопотання мотивує тим, що у провадженні СВ ВП №2 (м. Бучач) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області перебувають матеріали кримінального провадження №12024216130000088, внесене до ЄРДР 16 травня 2024 року за фактом вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, на підставі заяви старости с. Стінка Чортківського району ОСОБА_11 про підробку витягу з рішення восьмої сесії двадцять другого скликання Стінківської сільської ради №17 від 28.08.1996, внаслідок чого незаконно приватизовано земельну ділянку лісового фонду з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034.
Згідно протоколу допиту свідка ОСОБА_11 від 21 травня 2024 року, такий повідомив, що він працює на посаді старости Стінківського старостинського округу Чортківського району і ним було виявлено факт надання земельної ділянки лісового фонду з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 у приватну власність. Згодом йому стало відомо, що вказана вище земельна ділянка надана у приватну власність жителю с. Стінка Чортківського району ОСОБА_10 на підставі архівного витягу, виданого головним спеціалістом архівного відділу Чортківської РДА з рішення восьмої сесії двадцять другого скликання Стінківської сільської ради №17 від 28 серпня 1996 року.
Як вбачається з копії рішення восьмої сесії двадцять другого скликання Стінківської сільської ради народних депутатів Бучацького району Тернопільської області №17 від 28 серпня 1996 року, в списку осіб, яким надавалася земельна ділянка, відсутнє прізвище ОСОБА_10 .
Слідчий зазначає, що в ході досудового розслідування даного кримінального провадження в Архівному відділі Чортківської РВА вилучено рішення восьмої сесії двадцять другого скликання Стінківської сільської ради №17 від 18.08.1996, в якому в кінці рішення кульковою ручкою вписане прізвище ОСОБА_10 до переліку осіб, яким надавалась земельна ділянка у власність, тоді як інші прізвища та загалом зміст рішення в цілому надруковане на друкарській машинці, з чого випливає що таке рішення в частині надання земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_10 є підробленим.
Як випливає з матеріалів кримінального провадження, підроблене рішення стало підставою приватизації земельної ділянки з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Слідчий вказує, що для правильної кваліфікації кримінального правопорушення, передбаченого ст.366 КК України, необхідно встановити наявність чи відсутність тяжких наслідків, спричинених діянням, тобто підробкою рішення.
За даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №380465009, земельна ділянка з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, площею 0,3835, на праві приватної власності належить ОСОБА_10 , документи, подані для державної реєстрації: архівний витяг, серія та номер 902/03-02, виданий 30.06.2022, видавник - Архівний відділ Чортківської РДА; довідка б/н, виданий 25.07.2022, видавник державний кадастровий реєстратор ОСОБА_12 ; витяг з Державного земельного кадастру серія та номер НОМЕР_1 , виданий 25.07.2022, видавник - відділ у Бучацькому районі головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
Слідчий зазначає, що згідно відомостей з Державного земельного кадастру цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 - для ведення особистого селянського господарства, водночас, згідно протоколу допиту ОСОБА_11 та долученої в ході допиту фотографії випливає, що фактично земельна ділянка є ділянкою лісогосподарського призначення.
Також, згідно протоколу огляду сайтів ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2, виявлено, що дійсно на земельній ділянці з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 спостерігаються численні зелені насадження характерні для лісів, а не для ріллі.
Однак, для встановлення фактичного цільового призначення даної земельної ділянки, наявності на ній зелених насаджень та, як наслідок, в подальшому проведення її оцінки відповідно до фактичного цільового призначення (а не як землі для ведення ОСГ) необхідний огляд земельної ділянки за участю спеціаліста. Зокрема, спеціаліст необхідний для визначення поворотних точок земельної ділянки на місцевості, оскільки межові знаки відсутні, та в подальшому співставлення меж цієї ділянки з картами роздержавлення колгоспних лісів с. Стінка.
Таким чином, з метою фіксації відомостей про фактичне цільове призначення земельної ділянки, виникла необхідність в отриманні дозволу суду на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, яка знаходиться на території Золотопотіцької територіальної громади в АДРЕСА_1 , площею 0,3835 га та належить ОСОБА_10 , жителю с. Стінка Чортківського району Тернопільської області.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Національне законодавство, зокрема стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
У свою чергу, ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року встановлює, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
За даними ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання;
3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
4) підстави для обшуку;
5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;
6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;
8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Відповідно до ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Згідно з положеннями ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті, тобто лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
У кожному конкретному випадку, слідчий суддя зобов'язаний перевірити наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку (огляду).
Аналіз положень статей 233-235, 237 КПК України дає підстави дійти висновку, що особа, яка звертається до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку/огляду житла чи іншого володіння особи, окрім іншого, має доведе наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; навести докази, того, що речі, документи або відомості, з приводу яких заявлено клопотання та до яких планується отримати доступ шляхом проведення обшуку/огляду, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку або за допомогою інших слідчих дій, передбачених чинним КПК України.
На підтвердження заявленого клопотання слідчим додано довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №380465009, земельна ділянка з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, площею 0,3835, на праві приватної власності належить ОСОБА_10 .
Слідчий зазначає, що згідно відомостей з Державного земельного кадастру цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 - для ведення особистого селянського господарства, водночас, згідно протоколу допиту ОСОБА_11 та долученої в ході допиту фотографії випливає, що фактично земельна ділянка є ділянкою лісогосподарського призначення, одночасно посилаючись на протокол огляду сайтів ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2, в яких виявлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 спостерігаються численні зелені насадження характерні для лісів, а не для ріллі.
Слідчий суддя зазначає, що слідчим до клопотання не додано жодних належних доказів, які свідчать про достатність підстав вважати, що земельна ділянка з кадастровим номером 6121287800:01:001:2034 фактично є земельною ділянкою лісогосподарського призначення.
Також, із витягу з ЄРДР за №12024216130000088 встановлено, що 16.05.2024 внесено відомості за фактом вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України.
Водночас слідчим не зазначено та не доведено, яке відношення до даного кримінального провадження може мати визначення фактичного призначення вказаної вище земельної ділянки з огляду на те, що до матеріалів клопотання не долучено жодного доказу, який би міг свідчити про належність вищевказаної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення.
Окрім того, слід звернути увагу на позицією Верховного Суду, яка знайшла відображення у постанові від 01.11.2018 у справі № 536/1048/16-к, згідно якої огляд житла чи іншого володіння особи може бути проведено за добровільною згодою особи, яка ним володіє, за умови, що були наявні процесуальні гарантії, які захищали здатність особи висловлювати свою справжню думку при наданні такої згоди.
Проте, матеріали клопотання не містять відомостей про відсутність добровільної згоди власника ОСОБА_10 на проведення огляду земельної ділянки за кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, площею 0,3835 га, тому будь-яких перешкод для проведення слідчим такої процесуальної дії як огляд, передбачений в порядку ст. 237 КПК України, на даний час не вбачається.
Огляд здійснюється з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, які мають значення для досудового розслідування та в подальшому можуть бути доказами (оскільки можуть прямо чи непрямо підтверджувати існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів).
Наведені у клопотанні обставини та додані до клопотання копії документів не доводять наявність достатніх підстав вважати, що застосування такої слідчої дії як огляд земельної ділянки за кадастровим номером 6121287800:01:001:2034, площею 0,3835 га, власником якої є ОСОБА_10 на даному етапі за встановлених фактичних обставин буде пропорційним втручанню в права власника даного нерухомого майна, що є підставою для відмови у задоволенні клопотання про проведення огляду.
Керуючись ст. 233, 234, 237, 309 КПК України, слідчий суддя,
У задоволенні клопотання заступника начальника СВ відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Бучацької окружної прокуратури Тернопільської області ОСОБА_4 , подане в межах кримінального провадження №12024216130000088, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16 травня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, про проведення огляду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 13 червня 2024 року о 09 год. 20 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1