Кіровоградської області
"06" грудня 2007 р.
Справа № 18/93
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В. за участю секретаря судового засідання Горлової М.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №18/93
за позовом: заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, м. Кіровоград, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", м. Запоріжжя
до відповідача: Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №14, м. Кіровоград
про стягнення 5100 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - Гребенюк Т.Г., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 457;
від позивача - Скрипаль О.С., довіреність № 310 від 29.12.06, юрисконсульт 1 категорії;
від відповідача - Матвієнко В.В., довіреність № б/н від 03.09.2007 року.
Заступником прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", м. Запоріжжя подано позов про стягнення з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №14 штрафу у сумі 5100 грн. за порушення законодавства про електроенергетику.
У судовому засіданні 06.12.2007 р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача надав заперечення, за змістом яких вважає позов незаконним і необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні, у зв'язку з тим, що розмір штрафної санкції не відповідає тим порушенням, які було виявлено в результаті перевірки. Повідомляє, що відповідач не ухилявся від виконання припису, про що свідчить виконання більшості пунктів, а причинами невиконання інших пунктів припису є відсутність коштів та персоналу.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази і заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача і відповідача, господарський суд
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. №575 (далі по тексту - Закон) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно статті 9 Закону та Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго», що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України та його територіальних структурних підрозділів.
Частина 5 статті 9 Закону наділяє державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії правами, зокрема: вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії та давати обов"язкові до виконання приписи; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Стаття 26 Закону встановлює обов"язок споживача енергії додержуватись вимог нормативно-технічних документів і договору про постачання енергії та покладає на споживача відповідальність за невиконання приписів державних інспекцій.
Відповідно до Положення про відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", затвердженого директором НЕ "Укренерго" 21.03.2006 р., основною метою та завданням підрозділу є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом коригування діяльності у сфері економіки та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій з управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Дніпровському регіоні, інспекцій в Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, які складаються з відповідних відділень та груп, перелік яких наведено у додатку 1 (а.с.47-53).
Згідно вказаного додатку до структурних підрозділів відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" віднесено відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області (а.с.53).
Відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, затвердженого 20.10.2006 р. начальником інспекції Держенергонагляду в Дніпровському районі за погодженням з головним державним інспектором України з енергетичного нагляду (а.с.9-13), вказана інспекція у здійсненні своїх повноважень має право, зокрема: здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти (п. 4.2.2.); видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням (п. 4.2.4.); застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством (п.4.1.1.).
Як вбачається з матеріалів судової справи, в період з 02.06.2006 р. по 02.06.2006 р. державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області проведено перевірку Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 14 стосовно дотримання законодавства про електроенергетику. За результатами перевірки виявлено часткове невиконання відповідачем вимог припису № 13Т від 30.01.2006 р. про що складено акт № 110 Т від 02.06.2006 р. (а.с.14).
На підставі вказаного акту видано припис №123Т від 21.07.2006 р., який направлено відповідачу для виконання (а.с. 15-16).
Для виконання вказаного припису було встановлено строк, який продовжувався за зверненнями керівника відповідача (а.с. 17-18).
По закінченню строку виконання припису, державним інспектором з енергетичного нагляду 31.01.2007 р. проведено перевірку його виконання, в ході якої встановлено, що вищезгаданий припис повністю не виконаний.
За результатами перевірки складено акт обстеження №9Т від 31.01.2007р., в якому зафіксовано невиконані пункти припису (а.с.19), та акт перевірки від 31.01.2007 року (а.с. 20) з висновком про ухилення відповідача від виконання припису.
Зазначені акти вручено особисто керівнику КРЕП № 14, про що свідчать його підписи, скріплені печаткою установи.
За ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії до відповідача постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області №43/07 від 27.02.2007 р. на підставі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 5100 грн. (а.с.22). Примірник постанови отримано відповідачем про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 71483 від 01.03.2007 р. (а.с. 22 на звороті).
Зазначена сума штрафу підлягала сплаті до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
17.04.2007 р. інспекція Держенергонагляду направила лист № 45/446 від 17.04.2007 р. відповідачу з нагадуванням про необхідність сплатити штраф, але до цього часу, за повідомленням позивача, штраф не сплачено (а.с.23).
Згідно статті 27 Закону України "Про електроенергетику" оскарження дій щодо накладення штрафів проводиться у судовому порядку.
Між тим, позовна заява відповідача про оскарження постанови №43/07 від 27.02.2007 р., яка була подана до суду та прийнята ним до розгляду (а.с. 90), відкликана відповідачем, а тому ухвалою суду від 10.10.2007 р. залишена без розгляду (а.с. 98-100).
Заперечення відповідача спростовуються нормами Закону України "Про електроенергетику", які передбачають обов"язковість виконання приписів та встановлюють відповідальність за їх невиконання. Застосована до відповідача постановою №43/07 від 27.02.2007 р. сума штрафу не перевищує граничний розмір, який встановлено статтею 27 Закону. Неможливість повного виконання припису відповідачем документально не доводиться та законодавчими нормами не спростовується.
Враховуючи викладене та з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем штрафу позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст. 71, п. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. ст. 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №14 (25006, м.Кіровоград, вул. Луначарського, 1-В, р/р 2600030012345 в КОФ УСБ, МФО 323293, ідентифікаційний код 30869951) на користь державного бюджету України (р/р 31112106700002, банк одержувача - УДК в Кіровоградській області, МФО банку - 823016, код одержувача - 24145329, одержувач - УДК у м. Кіровограді) - 5100 грн. штрафу.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя
В.В.Тимошевська