Постанова від 12.06.2024 по справі 580/8808/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/8808/23 Суддя (судді) першої інстанції: Кульчицький С.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2024 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року (м. Черкаси, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИЛА:

Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці звернулося до суду з позовом, в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: заборонити виконання робіт в діючих електроустановках напругою 35 кВ, 10 кВ, 0,4 кВ, які створюють загрозу життю працюючих ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведеної перевірки посадовими особами Міжрегіонального управління виявлено та зафіксовано ряд порушень, при цьому, порушення зафіксовані в рядках 1-11 в розділі «опис виявлених порушень вимог законодавства» Акту перевірки, створюють загрозу життю і здоров'ю працівників підприємства та передбачають необхідність негайного зупинення робіт в діючих електроустановках напругою 35 кВ, 10 кВ, 04 кВ, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідачем надано до суду відзив на позов, в якому останній заперечує проти заявлених позовних вимог, зазначає, що відповідач є відокремленим структурним підрозділом юридичної особи - ПАТ «Черкасиобленерго» і не має статусу юридичної особи, а тому не є суб'єктом господарювання та до нього не можуть бути застосовані положення Закону № 877-V щодо застосування заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову. В порушення вимог ч. 5 ст. 7 Закону № 877-V посадові особи відповідача перед початком здійснення перевірки не пред'явили директору ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» Батуріну Ю.В. оригінал направлення від 13.07.2023 № Ц/2/19593-23 про що одразу зазначив, як сам Батурін Ю.В. , так і директор з охорони праці та пожежної безпеки ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_2 та про що неодноразово наголошувалось у листах до позивача, зокрема від 03.08.2023 № 5968/07-02/2023 «Про надання зауважень», від 11.08.2023 № 6220/07-02/2023 «Про скасування припису». Також відповідачем зазначено, що ним не допущено порушень Закону № 877-V.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено.

Відповідач не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить зазначене рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, при цьому вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт наголошує на протиправності застосування вказаних заходів реагування. Вказує, що до матеріалів справи та до апеляційної скарги надано всі необхідні документи, які спростовують наявність порушень, описаних в акті перевірки.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує його та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 09.07.2023 о 02 год 30 хв зі ОСОБА_3 електромонтером оперативно-виїзної бригади Канівської філії ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» стався нещасний випадок зі смертельним наслідком.

Відповідно до направлення на проведення перевірки від 13.07.2023 № Ц/2/19593-23, виданого на підставі наказу від 13.07.2023 № 245/Ц-ЗК у період з 18.07.2023 до 31.07.2023 було проведено позапланову перевірку дотримання ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та законодавства про працю.

Результати перевірки оформлені Актом від 31.07.2023 № Ц/КВ/16737/56.

За результатами проведеної перевірки посадовими особами Міжрегіонального управління виявлено та зафіксовано ряд порушень, при цьому, порушення зафіксовані в рядках 1-11 в розділі «опис виявлених порушень вимог законодавства» Акту перевірки, створюють загрозу життю і здоров'ю працівників підприємства, а саме:

1) стаття 13 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2. НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці», на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», на основі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів не розроблене і не затверджене Положення про службу охорони праці підприємства, не визначена структура служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства;

2) статті 13, 15 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.4. НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці», а саме: служба охорони праці створюється на підприємствах з кількістю працюючих 50 і більше осіб. На підприємстві, відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі», не створена служба охорони праці;

3) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2. Розділу IV НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не розроблені інструкції з охорони праці та відсутній, затверджений роботодавцем, перелік інструкцій з охорони праці;

4) стаття 13 Закону України «Про охорону праці»; НПАОП 0.00-4.12-2005 «Перелік робіт з підвищеною небезпекою», роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: на підприємстві відсутній затверджений роботодавцем перелік робіт з підвищеною небезпекою;

5) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 5.2.1. НПАОП 40.1.-1.01-07 «Правил безпечної експлуатації електроустановок», а саме: перелік робіт, які виконують у порядку поточної експлуатації, затверджує керівництво підприємства. На підприємстві, відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі», не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: перелік робіт, що виконуються у порядку поточної експлуатації не затверджений керівником підприємства;

6) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.2. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами), роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: на підприємстві на основі Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, не розроблене і не затверджене Положення підприємства про навчання з питань охорони праці;

7) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.9. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами), Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці підприємства, склад якої не затверджений наказом (розпорядженням) роботодавця;

8) стаття 13, 18 Закону України «Про охорону праці», п. 6.10. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», роботодавцем відокремленого структурного підрозділі «Черкаські енергетичні мережі», не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: при проведенні інструктажу (повторного) працівнику підрозділу 27.06.2023 ОСОБА_3 , електромонтеру оперативно-виїзної бригади Канівської філії відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», особа, яка проводила інструктаж ОСОБА_4 , уносить записи до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації (далі - журнал) не в повному обсязі, а саме: в графі 12 журналу не зазначається дата перевірки знань та здійснення допуску до роботи працівників підрозділу;

9) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами), Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: працівник підприємства, ОСОБА_3 , електромонтер оперативно-виїзної бригади Канівської філії відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», не пройшов на підприємстві за рахунок роботодавця, навчання з питань охорони праці;

10) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.11. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами), роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників, з урахуванням специфіки виробництва, не складаний членами комісії та не затверджений роботодавцем;

11) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.3. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами), роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: спеціальне навчання з питань охорони праці не проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і не затверджені наказом (розпорядженням) роботодавця.

Акт перевірки від 31.07.2023 підписано директором ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» із зауваженнями, а саме: в графі акту «пояснення, зауваження або заперечення» зазначено, що «заперечення будуть подані в установлений законодавством термін 31 липня 2023 року о 11:50 год.».

У зв'язку з виявленими порушеннями Центральним міжрегіональним управлінням 31.07.2023 складено припис № Ц/КВ/16737/56/П/ОП про усунення виявлених порушень.

Зауваження від директора ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» до Акту перевірки були подані листом від 03.08.2023 № 5968/07-02/2023 та отримані Центральним міжрегіональним управлінням 03.08.2023 за вх. № 13621/Ц/1-23.

Враховуючи, що станом на час підготовки даного позову від ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» не отримано інформації про усунення виявлених порушень законодавства, зафіксованих в Акті перевірки, позивач на підставі ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що доказів усунення усіх виявлених під час перевірки порушень надано не було.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах (частина четверта статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Держпраці (далі - Положення № 96), за змістом пункту 1 якого Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України від 23.09.2022 № 170 (далі - Положення № 170) Центральне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Чернігівської, Київської та Черкаської областей.

За пунктом 4 Положення № 170 Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці, зокрема в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива га вибухових матеріалів військовою призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Положеннями статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877) закріплено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з частиною 1 статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Нормами частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що у разі виявлення посадовими особами Держпраці у ході проведення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання порушень, які створюють загрозу життю працюючих, Держраді за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається з відповідним позовом до адміністративного суду.

Також, аналіз приписів чинного законодавства вказує на те, що на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю). При цьому, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, протягом періоду воєнного стану дозволяється здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю).

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснив захід державного нагляду (контролю) у зв'язку із настанням смерті працівника відповідача внаслідок нещасного випадку, що відповідає меті здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Перевірку дотримання ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та законодавства про працю проведено відповідно до направлення на проведення перевірки від 13.07.2023 № Ц/2/19593-23, виданого на підставі наказу від 13.07.2023 № 245/Ц-ЗК у період з 18.07.2023 о 31.07.2023.

Щодо виявлених позивачем порушень та наявності підстав застосування заходів реагування колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих; місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про охорону праці» на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Як вказано позивачем, зазначені в Акті перевірки порушення створюють загрозу життю і здоров'ю працівників ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго», на час звернення до суду відсутні докази усунення порушень зазначених в акті перевірки від 31.07.2023 № Ц/КВ/16737/56.

Відповідно до ст. 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно з ст.1 Закону № 877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про охорону праці» умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Частиною першою статті 246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.

Поняття «загроза життю та здоров'ю» працівників є оціночним, а суб'єктом його оцінки в першу чергу є позивач, як спеціальний орган який виконує завдання нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці. Тому, висновки щодо існування вказаної загрози ґрунтуюся на певній свободі розсуду, а відтак охоплюються сферою дискреційних повноважень позивача як органу, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями, що є необхідними для обґрунтування тверджень про ймовірність загрози життю та здоров'ю працівників та інших осіб внаслідок допущення виявлених перевіркою порушень.

Таким чином, недодержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки призводить до невиправданого ризику можливого завдання шкоди життю і здоров'ю працівників такого суб'єкта.

Суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів, які свідчать про те, що відповідачем усунуті порушення вимог законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зафіксовані у акті перевірки, наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді, вказаному у позовній заяві.

Колегія судді звертає увагу, що судом першої інстанції та позивачем не розглянуто та не надано оцінки наданим відповідачем доводам на підтвердження відсутності порушень вимог законодавства про охорону праці, відображених у Акті перевірки, а саме:

1. На підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», на основі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів не розроблене і не затверджене Положення про службу охорони праці підприємства, не визначена структура служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства, чим порушено п. 1.2. НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці».

В ПАТ «Черкасиобленерго» розроблено Положення про службу охорони праці, яке затверджене рішенням Наглядової Ради ПАТ «Черкасиобленерго», Протокол №1/2019 від 04.01.2019. Вказане Положення розповсюджується на всі структурні підрозділи Товариства, в тому числі і на ВСП «Черкаські енергетичні мережі», що відповідає вимогам: ст. 1, ст. 13, ст. 15, ст. 36 Закону України «Про охорону праці»; частина 7 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; п. 1.2 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці»; п. 1.1, п. 3.5, п. 11.3.12, п. 11.3.14, п. 11.8.6, п. 11.8.7, п. 11.12, п. 11.13, п. 16.10 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго», затвердженого рішенням чергових Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Черкасиобленерго» від 15 серпня 2011 року, протокол № 16; Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, детальна інформація про ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго».

2. На підприємстві, відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі», не створена служба охорони праці, чим порушено п. 1.4. НПЛОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці».

В ПАТ «Черкасиобленерго» в штаті Товариства введена посада директора з охорони праці та пожежної безпеки, створена служба охорони праці до складу якої входить 5 осіб, а також в 23 структурних підрозділах ПАТ «Черкасиобленерго» введені в штат і укомплектовані посади інженера з охорони праці, що підтверджується структурою Товариства і відповідає вимогам законодавства.

3. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не розроблені інструкції з охорони праці та відсутній, затверджений роботодавцем, перелік інструкцій з охорони праці, чим порушено п. 2 розділу IV НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці».

В ПАТ «Черкасиобленерго» розроблені в установленому законодавством порядку Інструкції з охорони праці та перелік інструкцій з охорони праці, які затверджені наказом Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 29.03.2023 № 117, вони діють у всіх структурних підрозділах Товариства, в тому числі у ВСП «Черкаські енергетичні мережі», що відповідає вимогам законодавства.

4. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: на підприємстві відсутній затверджений роботодавцем перелік робіт з підвищеною небезпекою, чим порушено НПАОП 0.00-4.12-2005 «Перелік робіт з підвищеною небезпекою».

Відсутній пункт (абзац) НПАОП 0.00-4.12-2005. Згідно Покажчика нормативно-правових актів з охорони праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 06.07.2022 № 110 не вірно зазначено позначення нормативного акта (НПАОП) - вірне позначення НПАОП 0.00-2.01-05.

В ПАТ «Черкасиобленерго» розроблений в установленому законодавством порядку Перелік робіт з підвищеною небезпекою, який є додатком до Положення про навчання працівників ПАТ «Черкасиобленерго» з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації і затверджений наказом Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 24.09.2020 № 465, він діє у всіх структурних підрозділах Товариства, в тому числі у ВСП «Черкаські енергетичні мережі», що відповідає вимогам законодавства.

5. На підприємстві, відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі», не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: перелік робіт, що виконуються у порядку поточної експлуатації не затверджений керівником підприємства, чим порушено п. 5.2.1. НПАОП 40.1.-1.01-07 «Правила безпечної експлуатації електроустановок».

Не вірно зазначено позначення нормативного акта (НПАОП 40.1-1.01-07 «Правила безпечної експлуатації електроустановок») згідно Покажчика нормативно-правових актів з охорони праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 06.07.2022 № 110 - вірне позначення НПАОП 40.1-1.01-97.

Згідно вимог п. 5.2.1. НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок»: - «Перелік робіт, що виконуються в порядку поточної експлуатації, затверджує керівництво підприємства».

Відповідно до п. 1.5. наказу Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 02.05.2023 №174 відповідальною особою за організацію робіт з реалізації господарської діяльності щодо ефективного і безпечного забезпечення розподілу електричної енергії по Канівській філії ВСП «Черкаські енергетичні мережі» призначено Булаха Олександра Юрійовича. Йому видана Довіреність № 2921/09-02-01/2023 від 01.05.2023, відповідно до якої Булах О.Ю. діє від імені та в інтересах ПАТ «Черкасиобленерго», здійснює господарську діяльність Канівської філії ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» виключно на підставі та в порядку передбаченому наказами ПАТ «Черкасиобленерго» щодо повноважень керівництва відокремлених підрозділів та Положенням про ВСП «Черкаські енергетичні мережі». Перелік робіт, які виконуються у порядку поточної експлуатації оперативним персоналом ОДС Канівської філії затверджений Начальником Канівської філії Булахом О.Ю., що відповідає вимогам законодавства.

6. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: на підприємстві на основі Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, не розроблене і не затверджене Положення підприємства про навчання з питань охорони праці, чим порушено п. 3.2. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами).

В ПАТ «Черкасиобленерго» згідно вимог п. 3.2 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці розроблено Положення про навчання працівників ПАТ «Черкасиобленерго» з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації, яке затверджено наказом Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 12.07.2017 № 221, воно діє у всіх структурних підрозділах Товариства, в тому числі у ВСП «Черкаські енергетичні мережі», що відповідає вимогам законодавства.

7. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці підприємства, склад якої не затверджений наказом (розпорядженням) роботодавця,?чим порушено п. 3.9. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами).

В ПАТ «Черкасиобленерго» згідно наказу Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 05.09.2022 № 296 створено постійно діючу комісію з перевірки знань з питань охорони праці, технічної експлуатації, пожежної безпеки та правил нормативно-правових актів з охорони праці керівників, спеціалістів і службовців Товариства. Вищезазначеним наказом також визначено склад комісії з перевірки знань з питань охорони праці, технічної експлуатації, пожежної безпеки та правил нормативно- правових актів з охорони праці робітників ВСП «Черкаські енергетичні мережі», що відповідає вимогам законодавства.

8. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: при проведенні інструктажу (повторного) працівнику підрозділу 27.06.2023 ОСОБА_3 , електромонтеру оперативно-виїзної бригади Канівської філії відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», особа, яка проводила інструктаж ОСОБА_4 , уносить записи до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації (далі-журнал) не в повному обсязі, а саме: - в графі 12 журналу не зазначається дата перевірки знань та здійснення допуску до роботи працівників підрозділу, чим порушено п. 6.10. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

В п. 6.10 Типового положення відсутня вимога, що після проведення повторного інструктажу робиться запис у журналі про допуск до самостійної роботи. Цей запис робиться згідно вимог п. 7.9. Типового положення після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи. Проведення інструктажів та допуск до роботи працівників Канівської філії ВСП «Черкаські енергетичні мережі» здійснюється згідно вимог розділу 11 та розділу 16 Положення про навчання працівників ПАТ «Черкасиобленерго» з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації, що відповідає вимогам законодавства.

Варто звернути увагу, що питання щодо правомірності не зазначення ПАТ «Черкасиобленерго» у графі 12 журналу реєстрації інструктажів дати перевірки знань та здійснення допуску до роботи працівників було предметом судового розгляду у справі № 580/5298/20 за позовом ПАТ «Черкасиобленерго» до Управління Держпраці у Черкаській області (правонаступником якого є відповідач) про скасування припису Управління Держпраці у Черкаській області від 04 вересня 2020 року № 162-115 в якій рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 серед іншого визнано правомірними не зазначення вказаної інформації у графі 12 журналу реєстрації інструктажів.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 у справі № 580/5298/20 було залишено без змін постановою Шостого апеляційного суду від 09.08.2021.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи зазначене, обставини щодо правомірності не внесення позивачем інформації до графи 12 журналу реєстрації інструктажів у відповідності до ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню у цьому випадку, а тому твердження відповідача про порушення позивачем вимог п. 6.10 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці є безпідставним.

9. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: працівник ОСОБА_3 , електромонтер оперативно-виїзної бригади Канівської філії відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», не пройшов на підприємстві за рахунок роботодавця, навчання з питань охорони праці, чим порушено п. 3.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами).

В ПАТ «Черкасиобленерго», в його структурних підрозділах, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві за рахунок роботодавця навчання та перевірку знань з питань охорони праці згідно вимог розділу 5 та розділу 12 Положення про навчання працівників ПАТ «Черкасиобленерго» з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації, що відповідає вимогам законодавства.

По Канівській філії ВСП «Черкаські енергетичні мережі»: Видано Наказ від 01.11.2022 № 35 «Про виробниче навчання працівників Канівської філії в 2022-2023 р.р.»; Затверджена Програма виробничого (технічного) навчання з оперативними працівниками та ІТП працівниками ОДС Канівської філії на 2022-2023 р.р., директором Канівської філії О.Ю. Булах 03.10.2022 року; Ведеться Журнал обліку виробничого навчання оперативного персоналу оперативно-диспетчерської служби.

Працівник ОСОБА_3 проходив підвищення кваліфікації в навчальному центрі ПАТ «Черкасиобленерго»: Свідоцтво серія НОМЕР_1 видане ОСОБА_3 19.10.2012 року про підвищення кваліфікації; Свідоцтво серія НОМЕР_2 видане ОСОБА_3 06.03.2020 року про підвищення кваліфікації.

10. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників, з урахуванням специфіки виробництва, не складений членами комісії та не затверджений роботодавцем, чим порушено п. 3.11. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами).

В ПАТ «Черкасиобленерго» членами комісії з перевірки знань працівників Товариства складено Перелік питань щодо усного опитування при перевірці знань з питань охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки (додаток № 3), який затверджено наказом Голови Правління ПАТ «Черкасиобленерго» від 05.09.2022 № 296. Цей Перелік використовується і у ВСП «Черкаські енергетичні мережі» для перевірки знань працівників підприємства. В Товаристві впроваджена єдина система навчання та перевірки знань з питань охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки. Формою перевірки знань працівників є іспит, який проводиться по екзаменаційним білетам у вигляді програмного забезпечення з «Контролю знань нормативних документів, правил безпеки і експлуатації та комп'ютерних курсів», розробленого AT «ЛьвівОРГРЕС» згідно договору № 01-01/18-16 від 04.01.2016 з наступним усним опитуванням, що відповідає вимогам законодавства.

11. Роботодавцем відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: спеціальне навчання з питань охорони праці не проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і не затверджені наказом (розпорядженням) роботодавця, чим порушено п. 4.3. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (зі змінами).

У ВСП «Черкаські енергетичні мережі» спеціальне навчання з питань охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки в 2022-2023 роках проводиться згідно наказу директора ВСП «Черкаські енергетичні мережі» від 27 жовтня 2022 року № 146. Згідно вимог даного наказу в структурних підрозділах ВСП «Черкаські енергетичні мережі» створені навчальні групи, затверджені списки персоналу груп з урахуванням конкретних видів робіт та функціональних обов'язків працівників, розроблені та затверджені для кожної категорії навчальних груп плани і програми виробничого навчання згідно вимог Положення про навчання працівників ПАТ «Черкасиобленерго» з питань охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації та Положення про спеціальну підготовку і навчання з питань технічної експлуатації об'єктів електроенергетики, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 09.02.2004 №75.

В Товаристві впроваджена єдина система навчання та перевірки знань з питань охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки. Працівники при прийнятті на роботу, і періодично в процесі роботи, проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці, технічної експлуатації і пожежної безпеки з використанням мережевої комп'ютерної системи «Аспект», яка запроваджена і діє в ПАТ «Черкасиобленерго» з 01.09.2016 та оновлена в квітні 2021 року у відокремлених структурних підрозділах, філіях, службах та відділах Товариства, що відповідає вимогам законодавства.

Колегія суддів наголошує, що в апеляційній скарзі відповідач посилається на низку наданих як під час перевірки так і доданих до відзиву на позовну заяву документів з охорони праці, які доводять дотримання у Товаристві норм законодавства з охорони праці і відповідно фактичну відсутність порушень, що створюють загрозу для життя та здоров'я працюючих.

Разом з тим, позивач, як орган державного нагляду у сфері охорони праці та промислової безпеки, який звернувся до суду з позовом, щоб усунути, як він вказує порушення, що створюють загрозу для життя і здоров'я працюючих з невідомих причин ні в позовній заяві, ні в інших заявах по суті справи, зокрема і у відзиві на апеляційну скаргу не надає своєї оцінки документам, що доводять відсутність таких порушень, повністю ігноруючи наявність таких документів, що вказує на відсутність у позивача аргументів на спростування твердження відповідача про відсутність порушень законодавства про охорону праці, що створюють загрозу для життя і здоров'я працюючих.

Також, позиція позивача щодо порушень відповідачем норм законодавства ґрунтується лише на змісті Акту перевірки, зводиться до формального тлумачення повноважень органу контролю та не підкріплюється жодними доказами.

Таким чином, позивач у відзиві на апеляційну скаргу не спростував аргументів щодо відсутності в діяльності ПАТ «Черкасиобленерго» порушень з охорони праці, а отже не довів наявності законних підстав для застосування заходів реагування

Також важливо відмітити, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені за позовом Держпраці у разі виявлення не всіх порушень, а лише тих, які створюють загрозу життю працюючих.

Крім того, проаналізувавши наведені порушення, колегія суддів констатує, що вони не є такими, що можуть безпосередньо свідчити про наявність загрози життю чи здоров'ю працівників. Неоформлення та неподання певних документів, неотримання певних дозвільних документів, нездіснення окремих навчань, перевірок знань тощо, у даному випадку можуть свідчити виключно про недотримання суб'єктом господарювання встановлених законом вимог щодо отримання (подання, оформлення, укладення) певних документів та щодо здійснення обов'язкових навчань та перевірок. У свою чергу, ці порушення не є такими, що свідчать про невідповідність знань працівників чи про те, що нескладення, неотримання та/або неподання певних документів створює загрозу працівникам при виконані певних робіт чи експлуатації певного обладнання.

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що позивачем не було доведено належними доказами існування порушень вимог чинного законодавства, які створюють безпосередню загрозу життю працюючих, що свідчить про відсутність підстав для застосування заходів реагування.

Щодо твердження відповідача, про те, що він не є суб'єктом господарювання та до нього не можуть бути застосовані положення Закону № 877-V щодо застосування заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову, колегія суддів зазначає наступне.

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.10.2020 № 2161, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2020 за № 1280/35563 «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю Державною службою України з питань праці» (далі - Наказ № 2161), відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», затверджено форму акта складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду (форма 1) та форму припису про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду (форма 9).

Відповідно до встановленої Наказом № 2161 форми Акту складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду (форма 1), в ньому зазначаються найменування суб'єкта господарювання (відокремленого підрозділу) або прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) фізичної особи, яка використовує найману працю.

Відповідно до встановленої Наказом № 2161 форми Припису про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду (форма 9) в ньому зазначається найменування суб'єкта господарювання (відокремленого підрозділу) або прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) фізичної особи, яка використовує найману працю).

Таким чином, враховуючи приписи Закону № 877-V, Положення №96, Положення №170, позивачем правомірно здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго».

Колегія суддів зазначає, що ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» є роботодавцем та на нього поширюється дія Закону України «Про охорону праці» з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» відомості про філії та представництва юридичної особи включають до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань Відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі» є філією Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго».

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

В частині 3 статті 95 Цивільного кодексу України вказано, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відповідно до частини 4 статті 95 Цивільного Кодексу України керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.

Пунктом 14.1.222 Податкового кодексу України визначено, що роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законодавством.

Відповідно до Довіреності від 27.12.2022 № 11605/09-03 головою правління ПАТ «Черкасиобленерго» уповноважено ВСП «Черкаські енергетичні мережі» в особі директора призначати та звільняти працівників, крім призначення та звільнення з посад головних бухгалтерів, заступників директора, начальників філій, головних інженерів філій та заступників начальників філій з комерційних питань.

Аналогічне зазначено в пункті 4.14 Положення про ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго», затвердженого рішенням правління ПАТ «Черкасиобленерго» протоколом № 6/2023 від 25.04.2023.

Відповідно до пункту 8 розділу II «Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, на яких поширюється дія Закону № 755 Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.22014 за № 1553/26330 (зі змінами), у разі прийняття юридичною особою рішення про виділення відокремленого підрозділу (філії) на окремий баланс та перехід до самостійного ведення ним розрахунків із застрахованими особами така філія обліковується як платник єдиного внеску у територіальних органах Державної податкової служби України.

Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» взято на облік як платника єдиного внеску з 09.04.2012.

Враховуючи вищевикладене, ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» є роботодавцем в розумінні Податкового кодексу України, адже використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці та на нього поширюється дія Закону України «Про охорону праці».

Таким чином такі твердження відповідача є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на положеннях законодавства України.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно частин першої, шостої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки за подання апеляційної скарги відповідачем був сплачений судовий збір у розмірі 4 026,00 грн, то наведені кошти підлягають стягненню за рахунок позивача в порядку їх розподілу.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» - задовольнити.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці - відмовити.

Стягнути на користь ВСП «Черкаські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» (18000, м. Черкаси, вул. Надпільна, 51, код ЄДРПОУ 25204488) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10, код ЄДРПОУ 44681053) витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 4 026 (чотири тисячі двадцять шість) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12.06.2024.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

В.О. Аліменко

Н.В. Безименна