06 червня 2024 рокуСправа №160/8022/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» (далі - ТОВ «ДКЗ», позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.01.2024 №0016920408.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем 12.12.2023 складено акт №46309/04-36-04-08/40377137 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ТОВ «ДКЗ», відповідно до якого перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН та розраховано суму штрафу у розмірі 55 459, 68 грн. Не погоджуючись з актом камеральної перевірки від 12.12.2023 № 46309/04-36-04-08/40377137, 26.12.2023 позивач подав до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт про результати камеральної перевірки. За результатами розгляду заперечень ТОВ «ДКЗ» листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 09.01.2024 №1008/6/04-36-04-08-18 повідомило, що на його переконання висновки, викладені у акті правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін. У подальшому, на підставі акту від 12.12.2023 № 46309/04-36-04-08/40377137 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 11.01.2024 №0016920408, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), та згідно зі статтею 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 55 459, 68 грн. За допомогою програмного забезпечення 30.06.2022 року, в межах встановленого законом строку, позивачем направлено в електронному вигляді до ДПС для реєстрації в Єдиному реєстрі наступні податкові накладні: від 15.06.2022 року №19; від 14.06.2022 року №17; від 12.06.2022 року №16; від 10.06.2022 року №12; від 07.06.2022 року №8; від 08.06.2022 року №9; від 06.06.2022 року №7; від 04.06.2022 року №5; від 03.06.2022 року №4; від 03.06.2022 року №2. Законом України від 15.03.2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» у підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» були внесені зміни у пункт 69.18. відповідно до якого тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години. Зазначеною нормою установлено саме графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і ЄРПН на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Водночас, пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України хоч і обмежено час надсилання електронних документів, однак ця норма не змінює визначення терміну «операційний день». При цьому, зміни до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (надалі - Порядок № 1246), яким визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не вносились. Більш того, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних. Відтак, скорочені терміни надсилання електронних документів, що були визначені пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України, на момент направлення позивачем на реєстрацію зазначених вище податкових накладних не можуть слугувати підставою для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-1 ПК України. Враховуючи наведене, податкові накладні, складені у період 01.06.2022 року по 15.06.2022 року та подані на реєстрацію до 20:00 год 30.06.2022 року, є такими, що подані на реєстрацію своєчасно. На думку позивача, технічна неможливість контролюючого органу здійснити автоматизовану перевірку зазначених податкових накладних, направлених на реєстрацію 30.06.2022 та сформувати квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації цих податкових накладних, поданих позивачем в останній операційний день, не є підставою для висновків про порушення позивачем термінів їх реєстрації, строком на один календарний день. На переконання позивача, направлення на реєстрацію податкових накладних було здійснено в межах операційного дня роботи ЄРПН, а тому реєстрація відбулась вчасно та відповідачем безпідставно не застосовано пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120-1. 1 статті 120-1 Кодексу. Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 02.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення (виклику) учасників справи.
03.05.2024 до суду від представника ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції представник ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних”, операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. 17.03.2022 набрав чинності Закон України №2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” яким, зокрема, до ПК України було введено підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення”, яким тимчасово встановлено, що на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних, надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюється у робочі днів з 8 години до 18 години. В подальшому, Законом України №2876-IX від 12.01.2023 внесено зміни до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” та встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних, надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години. Таким чином, в період з 17.03.2022 по 08.02.2023 часова рамка роботи електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків становила з 8 години до 18 години. Позивач разом з позовною заявою на підтвердження часу подання податкових накладних для реєстрації в ЄРПН долучив до матеріалів справи скріншоти з програмного забезпечення “M.E.Doc”. Проаналізувавши зазначені докази, вбачається що направлення на реєстрацію податкових накладних до ЄРПН здійснювалась підприємством 30.06.2022, починаючи з 18 години 26 хвилин. Щодо посилання позивача на внесення змін до ПК Україні Законом України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» №2876-IX від 12.01.2023 в частині встановлення нових рамок операційного дня ЄРПН, відповідач зазначає, що таке нововведення відбулось після розглядуваних по справі обставин. Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних. Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної. А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023).
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТОВ «ДКЗ» зареєстровано як юридична особа, за кодом ЄДРПОУ 40377137, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області; зареєстровано платником ПДВ.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку дотриманням ТОВ «ДКЗ» вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем складено акт від 12.12.2023 №46309/04-36-04-08/40377137 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ДКЗ».
Так, проведеною перевіркою встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН.
На підставі акту перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено податкове повідомлення-рішення від 11.01.2024 №0016920408, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та згідно зі статтею 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 55 459,68 грн.
Відповідно до розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 11.01.2024 №0016920408, податковим органом застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію 23 податкових накладних/розрахунків коригування:
- №7 на суму ПДВ 6 725,12 грн, дата складання - 06.06.2022, дата реєстрації - 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 672,51 грн;
- №15 на суму ПДВ 45 129,50 грн, дата складання - 11.06.2022, дата реєстрації - 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 512,95 грн;
- №2 на суму ПДВ 6 401,36 грн, дата складання - 03.06.2022, дата реєстрації - 30.06.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 640,14 грн;
- №4 на суму ПДВ 46 587,00 грн, дата складання - 03.06.2022, дата реєстрації - 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 658,70 грн;
- №11 на суму ПДВ 53 795,00 грн, дата складання - 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 5 379,50 грн;
- №18 на суму ПДВ 5 242,64 грн, дата складання - 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 524,26 грн;
- №14 на суму ПДВ 45 129,50 грн, дата складання - 11.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 512,95 грн;
- №3 на суму ПДВ 46 587,00 грн, дата складання - 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 658,70 грн;
- №12 на суму ПДВ 5 918,56 грн, дата складання - 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 591,86 грн;
- №1 на суму ПДВ 45 189,29 грн, дата складання - 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 518,93 грн;
- №13 на суму ПДВ 5 310,80 грн, дата складання - 04.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 531,08 грн;
- №6 на суму ПДВ 45 156,00 грн, дата складання - 04.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 515,60 грн;
- №10 на суму ПДВ 53 689,00 грн, дата складання - 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 5 368,90 грн;
- №16 на суму ПДВ 5 651,60 грн, дата складання - 12.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 565,16 грн;
- №5 на суму ПДВ 45 103,00 грн, дата складання - 04.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 4 510,30 грн;
- №17 на суму ПДВ 0,00 грн, дата складання - 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 2%, сума ШС - 1 020,00 грн;
- №8 на суму ПДВ 0,00 грн, дата складання - 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 2%, сума ШС - 1 020,00 грн;
- №9 на суму ПДВ 0,00 грн, дата складання - 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 2%, сума ШС - 1 020,00 грн;
- №19 на суму ПДВ 0,00 грн, дата складання - 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 2%, сума ШС - 1 020,00 грн;
- №2 на суму ПДВ -398,43 грн, дата складання - 03.02.2022, дата реєстрації 06.09.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 53, розмір штрафних санкцій - 30%, сума ШС 119,53 грн;
- №327 на суму ПДВ -931,67 грн, дата складання - 01.08.2022, дата реєстрації 30.09.2022, кількість днів порушення строків реєстрації - 30, розмір штрафних санкцій - 20%, сума ШС - 186,33 грн;
- №1 на суму ПДВ 0,01 грн, дата складання - 09.11.2017, дата реєстрації 01.12.2017, кількість днів порушення строків реєстрації - 1, розмір штрафних санкцій - 10%, сума ШС - 0,00 грн;
- №1 на суму ПДВ -12 280,70 грн, дата складання - 13.10.2022, дата реєстрації 19.01.2023, кількість днів порушення строків реєстрації - 80, розмір штрафних санкцій - 40%, сума ШС - 4 912,28 грн.
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
В силу абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно з пунктом 3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
17.03.2022 набрав чинності Закон України №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон №2120-IX), яким, зокрема, до ПК України було введено підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” та тимчасово встановлено, що на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних, надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюється у робочі днів з 8 години до 18 години.
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 року №2876-IX (далі - Закон №2876-ІХ) внесено зміни до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України та встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години. Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Таким чином, в період з 17.03.2022 по 08.02.2023 часова рамка роботи електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків становила з 8 години до 18 години.
Позивач разом з позовною заявою на підтвердження часу подання податкових накладних для реєстрації в ЄРПН долучив до матеріалів справи скріншоти з програмного забезпечення “M.E.Doc” (податкові накладні від 15.06.2022 №19; від 14.06.2022 №17; від 12.06.2022 №16; від 10.06.2022 №12; від 07.06.2022 №8; від 08.06.2022 №9; від 06.06.2022 №7; від 04.06.2022 №5; від 03.06.2022 №4; від 03.06.2022 №2), з яких вбачається, що направлення на реєстрацію вказаних податкових накладних до ЄРПН здійснювалась позивачем 30.06.2022, починаючи з 18 години 26 хвилин до 19 годин 05 хвилин.
Суд зауважує, що встановлення нових рамок операційного дня ЄРПН (з 8 години до 20 години) відбулось з 08.02.2023, а спірні накладні/розрахунки коригування охоплюють період до 08.02.2023, коли діяла редакція Закону №2120-IX, яким була встановлена тривалість прийому електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 18 години.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.
Такий правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23, від 06.02.2024 у справі №160/10740/23.
Також, суд зауважує, що визначення в спірний період пунктом 3 Порядку №1246, операційного дня в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не є підставою для незастосування норм Закону №2120-IX.
Так, відповідно до частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Враховуючи те, що норми Закону №2120-IX мають вищу юридичну силу ніж норми Порядку №1246, реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування в період з 17.03.2022 по 07.02.2023 мала відбуватись згідно з Законом №2120-IX, яким була встановлена тривалість прийому електронних документів від платників податків у робочі дні з 08 години до 18 години.
Таким чином, податкові накладні від 15.06.2022 №19; від 14.06.2022 №17; від 12.06.2022 №16; від 10.06.2022 №12; від 07.06.2022 №8; від 08.06.2022 №9; від 06.06.2022 №7; від 04.06.2022 №5; від 03.06.2022 №4; від 03.06.2022 №2, які направлені на реєстрацію до ЄРПН 30.06.2022 з 18 години 26 хвилин до 19 годин 05 хвилин, подані на реєстрацію з порушенням встановленого строку.
Щодо визначення відсоткового розміру штрафних санкцій, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Підпунктом 1 статті 1 Закону №2876-IX доповнено підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктом 90 такого змісту:
«Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів”.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.
Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023).
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 06.02.2024 у справі №160/10740/23.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем при визначенні відсоткового розміру застосованих штрафів, вірно обрано норму, яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.01.2024 №0016920408 є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» (адреса: вул. Винокурова, буд. 22, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40377137) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49005; реєстраційний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар