27 травня 2024 рокуСправа №160/6482/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рішенням 914 250228168 від 27.07.2023, щодо алгоритму розрахунку зарплати за умов Закону України від 9 липня 2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , як інваліду війни 2 групи, як порушення прав на своєчасний розрахунок заробітку суто за умов Закону України від 9 квітня 1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», протиправними і скасувати його;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 , пенсію як інваліду війни 2 групи суто за умов Закону України від 9 квітня 1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням середнього заробітку для обчислення пенсії на 2023- 2024 роки за умов коеф. заробітку та середнього заробітку по Україні, встановленому Кабінетом Міністрів України за 2022-2023 року без обмеження максимальним розміром пенсії, та виплатити недоотриману різницю за 2023-2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2004 отримує пенсію як інвалід війни 2 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №.№2262-XII). За рішенням №914250228168 від 27.02.2023 відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії за умов Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням ч. 1 ст. 43 Закону №2262-XII, що призвело до зменшення пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 року відкрито провадження у справі №160/6482/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надало.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою його представника про отримання 16.04.2024 ухвали суду від 14.03.2024.
За правилами ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В період з 09.05.2024 по 24.05.2024 суддя перебувала у відпустці, що підтверджується копією довідки начальника відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду №149 від 02.05.2024.
Справа розглянута в перший день виходу судді з відпустки.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 відповідно до довідки від 14.04.2022 №1207-5001075697 є внутрішньо-переміщеною особою.
З квітня 2022 позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 .
Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».
З 02 квітня 2018 року позивача переведено на пенсію по інвалідності, як інваліда 2 групи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 у справі № 160/10074/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни 2 групи від 19.06.2022 за № 914250228168 в частині проведеного розрахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2023 у справі № 160/10074/22 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року в адміністративній справі №160/10074/22 в частині відмовлених позовних вимог та зобов'язання пенсійного органу повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні, скасовано.
В цій частині прийнято нове рішення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2022 року без обмеження максимальним розміром грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
Предметом спору є дії відповідача при перерахунку пенсії за рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №914250228168 від 27.02.2023 .
Позивач вказує , що відповідачем продовжується проводитись нарахування пенсії з урахуванням обмеження, передбаченого ст.43 Закону №2262 -XII та відповідно до приписів Закону №1058-IV.
Позивач вважає, що перерахунок і виплата йому пенсії в заниженому розмірі порушують його законне право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 46 Конституції України громадяни наділені правом на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ).
За приписами ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Аналогічні норми встановлені Законом України №2262-ХІІ, за яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону (ст. 64 Закону №2262-ХІІ).
Під час розгляду справи №160/10074/22 судом апеляційної інстанції встановлено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у виплаті пенсії позивачу з обмеженням розміром 20270 грн., передбаченого статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, 31 травня 2023 у справі №160//10074/22 Третім апеляційним адміністративним судом прийнято додаткову постанову, якою в задоволенні вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання відповідача перерахувати з 01.07.2022 року пенсію, як інваліду війни 2 групи за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021 календарний рік, відмовлено.
При прийняті постанови суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказаною нормою не передбачено застосування "показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески".
Такий показник встановлений ст.ст. 40, 42 Закону №1058 для перерахунку пенсій, призначених саме за Законом №1058, а тому не може бути застосований до розрахунку грошового забезпечення позивача, оскільки позивачу за його вибором з 2018 року призначена пенсія по інвалідності за Законом №2262.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 31.05.2023.
Разом з тим, звертаючись з позовними вимогами у справі №160/6482/24 позивач знову безпідставно наполягає, що перерахунок пенсії за Законом №2262 проводиться з урахуванням середнього заробітку для обчислення пенсії на 2023-2024 роки.
За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається зі спірного рішення Пенсійного фонду №914250228168 від 27.02.2023 позивачу з 01.03.2023 було здійснено перерахунок у зв'язку з масовою індексацією заробітку.
Відповідно до вказаного перерахунку:
% для обчислення пенсії по інвалідності -80%;
Основний розмір пенсії від середнього заробітку (ЗВС) 20837,16 грн.;
Збільшення ст. 21 ЗВС Пост. №1381 п. 1 5209,29 грн.;
Підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат) (40% від 2093 грн.( 837,20 грн.;
Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи 50,00 грн.;
Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023;
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -2786,69 грн.;
Розмір пенсії з надбавками 24146,96 грн.;
Максимальний розмір пенсії 20930,00 грн.
Отже, спірним рішення проведено нарахування індексації з обмеженням максимальним розміром.
Проте, нарахування індексації з обмеженням максимальним розміром не є предметом спору у цій справі.
Виходячи з вищенаведеного, суд відмовляє у позовних вимогах.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст.243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.В. Врона