м. Вінниця
11 червня 2024 р. Справа № 200/3693/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії
У Донецький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_2 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що постановою № 353 від 17.03.2023, яка оформлена довідкою Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 його визнано придатним до військової служби.
Позивач вважає постанову протиправною, тому з метою її скасування та зобов'язання відповідача повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити повторне обстеження та медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності чи непридатності його до військової служби, останній звернувся до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 адміністративну справу передано за підсудністю на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
12.12.2023 матеріали справи №200/3693/23 надійшли на адресу Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.12.2023 адміністративну справу прийнято до провадження.
Ухвалою від 18.12.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
20.12.2023 представник відповідача подав заяву про продовження процесуального строку для подання відзиву з підстав того, що отримані відповідачем додатки до позовної заяви недоступні для сприйняття. Відтак, з метою забезпечення прав та обов'язків останнього, представник просив надати якісні копії.
15.01.2024 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Представник вказав, що позаштатною військово - лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 проведена військово - лікарська експертиза позивача. Така експертиза проводилася з дотриманням Положення про військово - лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України комісією у складі лікарів: терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, оториноларинголога, психіатра.
Для проведення військово - лікарської експертизи позивачем були надані довідка про обставини травми від 23.02.2023 № 836/3630, довідка про обставини травми від 17.03.2023 № 836/5098, форма 100 від 12.01.2023, виписка із медичної картки № 512/41 від 31.03.2023, довідка про тимчасову непрацездатність від 18.01.2023 № 628, виписка із медичної картки № с688 від 18.011.2023, рентгенологічні дослідження.
Представник відповідача зауважив, що під час військово - лікарської експертизи позивача було проведено його медичний огляд, дослідженні всі медичні документи, здійснено повний аналіз та враховано всі медичні показники щодо стану його здоров'я.
Під час медичного огляду позивача лікарями комісії не встановлено захворювань, які підпадають під дію пункту "а" статей 61, 64, 78 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
За результатами медичного огляду позивача встановлений діагноз за пунктом "в" ст. 61, пунктом "г" ст. 64, пунктом "г" ст. 78 Розкладу хвороб. Вказані статті не підпадають під перелік статей Розкладу хвороб, зазначених у пункті 20.4 Глави 20 Розділу ІІ Положення про військово - лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, які передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби та за якими у воєнний час можливо прийняття постанови ВЛК "обмежено придатний до військової служби", тому позивача визнано придатним до військової служби.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив наступне.
ОСОБА_2 з 23.11.2022 був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення.
12.01.2023 під час виконання бойових дій при виконанні службових обов'язків позивач потрапив під артилерійський обстріл поблизу населеного пункту - Білогорівка Луганської області, внаслідок чого отримав поранення: мінно - вибухова травма, закрита черепно - мозкова травма, струс головного мозку, акубаротравма. Множинні вогнепальні осколкові поранення обличчя, перелом кісток обличчя, вогнепальні осколкові поранення лівої руки, грудної клітки, обох нижніх кінцівок. Вказане підтверджується Довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 17.08.2023 № 836/5098 (а.с. 20).
17.03.2023 позивачем пройдено медичний огляд військово - лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 та складено Довідку військово - лікарської комісії № 353.
У вказаній довідці зазначено наступне.
Стан після вибухової травми (12.01.2023): акубаротравми у вигляді двобічної хронічної нейросенсорної приглухуватості зі сприйняттям шепітної мови 4 м кожним вухом: множинних вогнепальних осколкових сліпих поранень м'яких тканин обличчя, лівого плеча, правого передпліччя, обох кистей, обох стоп, рваної рани лівої щоки, лікованого оперативно (13.01.2023 - первинна хірургічна обробка рани) у вигляді зміцнілих післяопераційних рубців та наявністю сторонніх тіл в м'яких тканинах з больовим синдромом, без порушення функції.
Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини.
Довідка про обставини травми поранення надана командиром військової частини НОМЕР_2 від 17.03.2023 № 836/5098.
Згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 травма кваліфікується як легка.
Астено - вегетативний синдром, ситуаційно обумовлений, зі стійкою, помірно виражено симптоматикою.
Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
Ізольований остеохондроз поперекового відділу хребта, протрузія L4-S1, міжхребцевих дисків з больовим синдромом, без порушення функції. Деформуючий остеоартроз лівого колінного суглоба І стадії з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Простий короткозорий астигматизм в 1,0 Д на праве око та 0,5 Д на ліве око при гостроті зору 1,0 корекцією на обидва ока.
Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби.
На підставі статей 64г, 61в, 78 г графи ІІ Розкладу хвороб, графи 1 ТДВ "Б" непридатний до служби у високомобільних десантних військах. Придатний до військової служби.
Із вказаним висновком позивач не погоджується, оскільки отримані захворювання вплинули на його психічний стан, через що у нього змішаний розлад емоцій та поведінка ситуаційно обумовлена, тому з метою скасування постанови, яка оформлена довідкою від 17.03.2023, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби. передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За змістом ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
За правилами п.1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза це:
медичний огляд, зокрема, військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.
До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення № 402).
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно з п. 2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (п. 2.4.6. розділу І Положення № 402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена до ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. розділу І Положення № 402).
У свою чергу, згідно із п. 2.6.1. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.
На підставі затвердженого переліку начальник ВМКЦ регіону своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи (п. 2.6.7.).
Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені (2.6.11. розділу І).
Відповідно до пп. "б" п. 6.1. глави 6 розд. II Положення № 402 направлення на медичний огляд проводиться військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Таким чином, із наведених вище норм Положення № 402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.
До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п. 1.2 розділу ІІ Положення № 402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що військовослужбовці підлягають медичному огляду ВЛК, якій, за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби, що оформлюються, зокрема, довідкою військово-лікарської комісії.
Як встановлено з матеріалів справи, 17.03.2023 проведено медичний огляд ОСОБА_1 при Позаштатній військово - лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 , за результатами чого ВЛК оформила Довідку від 17.03.2023 № 353 про придатність позивача до військової служби.
Позивач вважає протиправним рішення ВЛК, покликаючись на те, що отриманні захворювання вплинули на його психічний стан, через що у нього змішаний розлад емоцій та поведінка ситуаційно обумовлена. Також позивач зазначив, що дані захворювання можуть призвести до непередбачуваних дій під час несення військової служби, що у крайньому випадку може нести загрозу для оточуючих людей під час несення військової служби.
Оцінюючи зазначені доводи позивача, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.
При цьому, позивач не надав доказів, які б свідчили про порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення ВЛК.
Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а доказів допущення відповідачем процедурних порушень проведення медичного огляду матеріали справи не містять, позивачем про допущення таких не повідомлено, суд дійшов висновку про відсутність у суду правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу приписів ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Військово- лікарська комісія Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ - АДРЕСА_2 ).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна