Рішення від 07.06.2024 по справі 601/834/24

Справа №601/834/24

Провадження № 2/601/323/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2024 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі

головуючого Мочальської В.М.,

з участю секретаря Домінської І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кременці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради про визнання права забудовника в порядку спадкування,-

УСТАНОВИВ:

Стислий виклад позицій сторін.

У березні 2024 року представник позивача адвокат Гурник В.О. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за позивачем ОСОБА_1 право забудовника на незавершений будівництвом житловий будинок та господарські споруди по АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з правом здачі нерухомого майна в експлуатацію, реєстрації права власності на нерухоме майно та отримання документів, що посвідчують право власності на дане майно.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . За життя батько позивача не встиг здати в експлуатацію збудований ним будинок. Внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на незавершений будівництвом житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за заповітом, спадщину прийняв. Інших спадкоємців немає.

Нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв'язку з тим, що не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися. Представник позивача надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача. Позовні вимоги підтримує з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, однак від неї на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги визнає.

Суд, в силу ч.3 ст.211 ЦПК України вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності сторін.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 28.03.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за участю сторін.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 13.05.2024 неналежного відповідача замінено на належного.

07.06.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує.

07.06.2024 відповідачем подано заяву про визнання позову.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи, що відповідач позов визнав, суд приймає визнання позову відповідачем та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07 лютого 2017 року, виданого Горинською сільською радою Кременецького району Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис № 5.

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 08.05.1982 відділом ЗАГС Лановецького райвиконкому Тернопільської області вбачається, що батьками позивача ОСОБА_1 були ОСОБА_2 та ОСОБА_4 ..

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00025581822 від 13.02.2020 вбачається, що 06.06.1981 ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_4 , актовий запис № 75.

З свідоцтва про спадщину за заповітом від 12.09.2017 вбачається, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 6123482000:02:001:0384, яка розташована по АДРЕСА_1 та належала померлому ОСОБА_2 .

З повідомлення приватного нотаріуса Кременецької районного нотаріального округу Михайлової Г.В. від 12.09.2017 №02-14 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а саме на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме відсутній правовстановлюючий документ.

З заповіту ОСОБА_2 від 20.12.2016 вбачається що він все своє майно заповів ОСОБА_1 .

З заяви ОСОБА_4 від 26.07.2017 вбачається, що вона відмовляється від спадщини яка їй належить по закону після смерті чоловіка ОСОБА_2 .

З довідки, виданої Горинською сільською радою № 775 від 01.08.2017 вбачається, що на день смерті з ОСОБА_2 ніхто не проживав та зареєстрований не був.

З довідки № 675 від 18.08.2017 Кременецького РКБТІ вбачається, що станом на 17.08.2017 старий житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 , який був зареєстрований за ОСОБА_2 згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого Кременецькою державною нотаріальною конторою 13.03.2008 за Р№179 зруйнований. В 2014 році побудований новий будинок, який незакінчений, а його готовність складає 71 %. Незакінчений будівництвом житловий будинок належить ОСОБА_2 згідно повідомлення про початок будівельних робіт виданого інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю 17.12.2014 та будівельного паспорту.

Згідно звіту про оцінку майна № 18-240205-007 та висновку про вартість майна незакінченого будівництвом житловий будинок готовність 71 % будинку з надвірними господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 , ринкова вартість даного будинку становить 120255 гривень.

Отже, між сторонами виник спір з приводу спадкування права на незавершений будівництвом житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.

Оцінка суду.

Дослідивши письмові докази в їх сукупності, повно та всебічно з'ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, прийнявши визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після його смерті відкрилась спадщина на спірне майно. Позивач є спадкоємцем за заповітом. Спадщину прийняв. Інших спадкоємців немає. Відповідач Кременецька міська рада позов визнала.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, як визначено ч. 1ст. 1269 ЦК України.

Згідно з ч. 1ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

За п.п. 4.16 п. 4 глави 10 розділу II "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 за N 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

За змістом ч. 2 ст. 331, ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

В ст.1 Закону України «Про іпотеку» визначено, що об'єктом незавершеного будівництва є об'єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.

Згідно ст. 3 Закону України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» об'єктом права власності може бути лише неподільний об'єкт незавершеного будівництва.

Відповідно до п.8 постанови пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.

Якщо об'єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов'язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об'єкт; право одержати на своє ім'я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.

Отже, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постановах Верховного Суду від 01.04.2020 у справі № 707/1803/16-ц (провадження № 61-1132св17), від 04.05.2022 у справі № 372/4235/19 (провадження № 61-655св21).

В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 належав незакінчений будівництвом житловий будинок, готовність якого 71%, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Оскільки за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав право зареєструвати за собою права та обов'язки забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку, ввести його в експлуатацію та оформити на нього право власності, однак на день своєї смерті цього не зробив, тому суд вважає, що його права та обов'язки як забудовника входять до складу його спадщини, яку прийняв за заповітом позивач ОСОБА_1 ..

За умовами ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З приписів ч. 1ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Суд приймає до уваги ту обставину, що позов визнано відповідачем, і це визнання не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів інших осіб.

Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин.

З огляду на викладене, суд вважає, що, спадкові права позивача ОСОБА_1 , як спадкоємця майна після смерті батька ОСОБА_2 підлягають захисту в судовому порядку, шляхом визнання за ним в порядку спадкування за заповітом права забудовника щодо незавершеного будівництвом житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по адресі АДРЕСА_1 з правом подання необхідних документів, правом здачі будинку в експлуатацію та отримання на своє ім'я документів, що посвідчують право власності.

Розподіл судових витрат.

У відповідності до ч.1 ст. 142 ЦПК України та ч.2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст. 4, 5, 10, 12, 13, 81, 82, 200, 206, 247, 259, 263, 265, 328, 392 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право забудовника на незавершений будівництвом житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 з правом здачі нерухомого майна в експлуатацію, реєстрації права власності на нерухоме майно та отримання документів, що посвідчують право власності на дане майно.

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок, сплачений ним по квитанції №68876841 від 13.03.2024.

Дане рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Горинка Кременецького району Тернопільської області, РНОКПП - НОМЕР_3 .

Представник позивача: адвокат Гурник Віктор Олександрович, місце знаходження вул. Б. Харчука, 2а, м. Кременець.

Відповідач: Кременецька міська рада, місцезнаходження вул. Шевченка, 67 м. Кременець Тернопільської області.

Повний текст рішення складено 11.06.2024.

Головуючий

Попередній документ
119682027
Наступний документ
119682029
Інформація про рішення:
№ рішення: 119682028
№ справи: 601/834/24
Дата рішення: 07.06.2024
Дата публікації: 14.06.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Кременецький районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за заповітом
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (07.06.2024)
Дата надходження: 14.03.2024
Предмет позову: про визнання прва забудовника в порядку спадкування
Розклад засідань:
22.04.2024 12:00 Кременецький районний суд Тернопільської області
21.05.2024 10:30 Кременецький районний суд Тернопільської області
23.05.2024 11:30 Кременецький районний суд Тернопільської області
07.06.2024 10:30 Кременецький районний суд Тернопільської області