Справа № 336/5013/24
Пр. 3/336/3474/2024
22 травня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Л.А. розглянула справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла до суду на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Самсонівка Краснодонський район Луганська область, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 НГУ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, -
Справа надійшла для розгляду до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя 22.05.2024 згідно з супровідним листом за підписом командира військової частини НОМЕР_1 НГУ полковника ОСОБА_2 , на підставі протокола автоматизованого розподілу судової справи між суддями 22.05.2024 передана в провадження судді Вайнраух Л.А.
У відповідності до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшла висновку про те, що її розгляд не є можливим внаслідок невідповідності матеріалів, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, змісту ч.1 ст.251 КУпАП.
Так, ч.1 ст.251 КУпАП врегульовано, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками тощо.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути належним доказом на підтвердження події та складу адміністративного правопорушення.
Суддею встановлено істотні недоліки у надісланих на розгляд суду матеріалах, які долучені до протокола про адміністративне правопорушення, виходячи з такого.
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №258724 від 30.04.2024, - 29.04.2024 будучи військовослужбовцем за мобілізацією під час виконання службових обов'язків в умовах воєнного стану приблизно о 12-00 годині виявлений на території дислокації підрозділу з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: порушення координації рухів, порушення мови, різкий запах алкоголю з порожнини рота. В подальшому направлений на огляд уповноваженою особою. У зв'язку з відсутністю засобів відеофіксації огляд проводився у присутності двох свідків. Після чого встановлено стан алкогольного сп'яніння, про що було складено акт від 29.04.2024.
За змістом акта огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з використанням спеціального технічного засобу та тесту огляд проведений за допомогою алкотстеру «Алкофор 405 №W2211300165» з результатом позитивний - 1,690 %. Однак, роздруківки результатів тестування до протоколу про адміністративне правопорушення не додано, тобто не додано тесту, що в подальшому унеможливлює розгляд адміністративного матеріалу.
При цьому, суддя зауважує, що відповідно п.12 розділу II до наказу від 18.07.2017 № 374, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2017 за №982/30850 «Про затвердження Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає Протокол.
Згідно з п.1,2 розділу ІІI зазначеного вище наказу, складений протокол та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення, протягом трьох робочих днів формуються у справу. Кожен документ у справі повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достатню інформацію щодо військового адміністративного правопорушення та відповідати вимогам законодавства.
У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять «обвинувачення за адміністративним проступком» та «обвинувачення, які мають ознаки злочину», залежно від ступеня їх суспільної небезпеки (рішення у справі «Лутц проти Німеччини» (LUTZ CASE, рішення від 25 серпня 1987 року), «Отцюрк проти Німеччини» (Ozturk v. Germany, рішення від 21 лютого 1984 року, Серія A №73), «Девеєр проти Бельгії» (Deweer v. Belgium), рішення від 27 лютого 1980 року, скарга N 6903/75), «Адольф проти Австрії» (Adolf v. Austria, рішення від 26 березня 1982 року, Серія A № 49) та інші), отже, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб, а тому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не зобов'язана доводити свою невинуватість.
З наведених підстав суддя дійшла висновку про необхідність направити матеріали для доопрацювання уповноваженій посадовій особі, що склала протокол, для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 7, 245, 251, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, до військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України для доопрацювання та усунення виявлених, перерахованих вище недоліків.
Постанова судді оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А. Вайнраух
Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік