Справа№ 610/1743/24
Провадження № 1-кп/610/138/2024
12 червня 2024 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у спрощеному провадженні в м. Балаклія кримінальне провадження №220242200000000473 від 01.04.2024 за обвинуваченням ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Байрак Балаклійського району Харківської області, громадянки України, з повною загальною середньою освітою, заміжньої, не працюючої, не є особою з інвалідністю, яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , раніше не судимої, РНОКПП НОМЕР_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення - проступку, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, -
У громадянки України ОСОБА_4 , яка перебувала на території міста Балаклія Харківської області, у невстановлений час, але не пізніше липня 2022 року, виник злочинний умисел, направлений на колабораційну діяльність, а саме: на зайняття посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Харківської області.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією України та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, ІV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент РФ ОСОБА_5 , а також інші невстановлені на цей час представники влади рф, всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV), від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), підготували і розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів збройних сил рф (далі - зс рф) на території України.
24 лютого 2022 року на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин зазначеної території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У зв'язку з цим, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в України» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022; від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022. В подальшому дію воєнного стану продовжено по теперішній час.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україні» РФ визнана державою-терористом (державою-агресором).
В результаті вчинення вказаних дій військовими формуваннями держави-агресора РФ, відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004, було тимчасово окуповано АДРЕСА_2 в період з 02.03.2022 по 11.09.2022.
З початку військової агресії РФ на територіях, які опинилися в окупації, державою агресором створювалися органи незаконної влади.
03 червня 2022 року на території м. Куп'янськ Харківської області групою осіб з числа громадян України було здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою «временная гражданская администрация Харьковской области», що створена та функціонувала в інтересах Російської Федерації, та обрано її керівника - громадянина України ОСОБА_6 . Вказане рішення затверджено виданням наказу новопризначеним головою т.зв. «временной гражданской администрацией Харьковской области» ОСОБА_6 № 2/22 від 03.06.2022.
18 липня 2022 року головою т.зв. «временной гражданской администрацией Харьковской области» ОСОБА_6 видано наказ №УГ-35/22 від 18.07.2022 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу в «военно-гражданскую администрацию Харьковской области», згідно з п.2 якого також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави- агресора на т.зв. «военно-гражданские администрации». Зміна назви органів здійснено з врахуванням повного правонаступництва із збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п.3 вказаного наказу.
Так, з метою більш ефективного, швидкого і повного поширення впливу РФ на тимчасово окупованій території Харківської області у складі окупаційної адміністрації держави-агресора- т.зв. «временной гражданской администрацией Харьковской области» у період з 03.06.2022 по 11.06.2022, більш точний час не встановлено, було створено підконтрольні незаконні органи виконавчої влади. В подальшому, 11.06.2022 головою т.зв. «временной гражданской администрацией Харьковской области» ОСОБА_6 видано наказ №11/22 від 11.06.2022 щодо затвердження структури виконавчих органів влади, згідно якого у п.9.5 додатку визначено «Пенсионний фонд» як окремий орган виконавчої влади.
Надалі головою т.зв. «временной гражданской администрацией Харьковской области» ОСОБА_6 , у невстановлений період часу, але не раніше 11 червня 2022 року, призначено керівником незаконного органу -т. зв. «Управления Пенсионного фонда Харьковсколй области» громадянку України ОСОБА_7 .
Так, у період часу з кінця червня 2022 року , більш точний час не встановлено, по 07 вересня 2022 року т.зв. «Управление Пенсионного фонда Харьковской области» здійснювало діяльність у будівлі за адресою: АДРЕСА_3 , з використанням приміщень, майна та архівних відомостей територіальних підрозділів Пенсійного фонду України в Харківській області в у м. Куп'янськ. Зазначений орган виконавчої влади України на території м. Куп'янськ Харківської області у період з 24.02.32022 функцій передбачених повноваженнями не здійснював.
До завдань т.зв. «Управления Пенсионного фонда Харьковской области» входило здійснення збору персональних даних та постановки на пенсійний облік осіб, які мають право на отримання матеріальної допомоги відповідно до наказів голови т. зв. «военно-гражданской администрации Харьковской области», видача пенсійних посвідчень, не передбачених законодавством України, прийом, обробка та направлення т.зв. «военно-гражданских администраций Харьковской области» заяв осіб на отримання матеріальної допомоги. Територіальною юрисдикцією вказаного органу була тимчасово окупована державою-агресором територія Харківської області.
Разом з цим, у невстановлений час, але не пізніше 22 липня 2022 року у складі вказаного органу створено територіальні підрозділи: «Отделение Пенсионного фонда Волчанского района Харьковской области», «отделение Пенсионного фонда Изюмского района Харьковской области», «Отделение Пенсионного фонда Купянского района Харьковской области», «Отделение Пенсионного фонда Харьковского района Харьковской области».
В подальшому, у невстановлений час, але не пізніше 22 липня 2022 року, більш точний час не встановлено, громадянка України ОСОБА_8 добровільно зайняла посаду «и.о. начальника» одного із вказаних територіальних підрозділів, а саме: т.зв. «Отделения Пенсионного фонда Изюмского района Харьковской области», який розташовувався в м. Ізюм, Харківської області, просп. Незалежності, буд.2.
Крім цього, у складі т. зв. «Отделения Пенсионного фонда Изюмского района Харьковской области» невстановленими представниками окупаційної адміністрації створено структурний підрозділ під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який розташовувався за адресою: АДРЕСА_4 , керівником якого призначено ОСОБА_9 . Основним завданням підрозділу визначено прийом, обробка та перевірка заяв місцевих жителів щодо виплати матеріальної грошової допомоги у вигляді 10 000 російських рублів безпосередньо на території м. Балаклія Ізюмського району.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи у тимчасово окупованому місті Балаклія Харківської області, у невстановлений період часу, але не пізніше липня 2022 року, більш точний час не встановлено, з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, направленого на зайняття посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Харківської області, добровільно надала до органів незаконної влади заяву щодо прийняття її на посаду т.зв. «главного специалиста» у т.зв. «Отделе обслуживания граждан в г. Балаклея Отделения Пенсионного фонда Изюмского района Харьковской области».
Надалі ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Балаклія Харківської області, у період часу з липня 2022 року до моменту деокупації вказаної території силами оборони України, але не пізніше 11 вересня 2022 року, добровільно займаючи посаду т.зв. «главного специалиста отдела обслуживания граждан в г.Балаклея Отделения Пенсионного фонда Изюмского района Харьковской области», виконувала посадові обов'язки, не пов'язані з організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями, а саме:
-здійснюввала прийом, обробку та перевірку заяв місцевих жителів щодо виплати матеріальної грошової дополмиоги у вигляді 10 000 російських рублів;
-здійснювала складання списків осіб, які звернулися до вказаного органу щодо виплати матеріальної грошової допомоги у вигляді 10 000 російських рублів;
-виконувала вказівки керівництва т.зв. «отделения Пенсионного фонда Изюмского района в Харьковской области» а саме начальника відділення ОСОБА_8 , її заступника ОСОБА_10 , а також безпосереднього керівника - начальника т.зв. «отдела обслуживания граждан в г. Балаклея» ОСОБА_9 .
За правилом ч. 2 ст. 381 КПК України суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акту за його відсутності.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення за ч.2 ст. 111-1 КК України класифікується як кримінальний проступок.
До обвинувального акту з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні додані: письмова заява підозрюваної від 05.06.2024, складена в присутності захисника ОСОБА_11 щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з ч. 2 ст. 302 КПК України та згоди з розглядом обвинувального акту у спрощеному провадженні; матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваною своєї винуватості.
Суд, вивчивши в порядку спрощеного судового провадження обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, разом з доданими до нього матеріалами кримінального провадження, зібраними під час досудового розслідування, приходить до висновку, що обставини вчинення обвинуваченою кримінального проступку встановлені органом досудового розслідування і не оспорюються учасниками судового розгляду.
За встановлених органом досудового розслідування обставин, суд вважає, що винність ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення доведена та кваліфікує її дії за ч. 2 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території (колабораційна діяльність).
Відповідно до ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен врахувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Згідно з ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Тобто, суд, мотивуючи вид та розмір призначеного ним покарання (основного та додаткового), повинен врахувати всі обставини, які мають значення для його призначення
Призначаючи покарання, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 111-1 КК України, відноситься до кримінальних проступків, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Вивченням особи обвинуваченої встановлено, що ОСОБА_4 раніше не судима, проживає в АДРЕСА_2 , за місцем проживання на території Балаклійської міської ради Харківської області характеризується в цілому позитивно, як особа, яка до адміністративної відповідальності не притягувалася, з сусідами зв'язок не підтримувала, у громадському житті міста участі не приймала, не працює на теперішній час, на обліках у лікаря- психіатра, лікаря- нарколога та в органах пробації не перебуває.
Під час досудового розслідування визнала свою провину, суду надала заяву про беззастережне визнання своєї вини у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, що свідчить про надання допомоги у встановленні обставин справи, щиро розкаялася, що на підставі ст. 66 КК України визнається обставинами, що пом'якшують покарання.
Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченої згідно зі ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Одночасно враховується конструктивна процесуальна поведінка обвинуваченої під час досудового розслідування, сприяння кримінальному провадженню, її визнавальні показання покладені в основу обвинувачення, до кримінальної відповідальності притягується вперше, в цілому є позитивною особою.
На основі засад законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання їй можливо призначити покарання у мінімальному розмірі санкції, вважаючи його необхідним і достатнім в якості кари за скоєне, для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а також не буде становити «особистий надмірний тягар для особи», адже відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, будуть враховані інтереси усіх суб'єктів кримінально-правових відносин.
Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 №7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» при постановленні вироку суди мають обговорювати питання про застосування поряд з основним покаранням відповідного додаткового, оскільки додаткові покарання мають важливе значення для запобігання вчиненню нових злочинів як самими засудженими, так і іншими особами. Питання про доцільність призначення факультативного додаткового покарання вирішується за розсудом суду з урахуванням обставин конкретної справи і з обов'язковим мотивуванням у вироку прийнятого рішення.
При вирішенні питання щодо додаткового покарання у виді конфіскації майна суд дійшов висновку про доцільність для його застосування, оскільки враховує суспільну небезпеку кримінального правопорушення, яке інкриміновано ОСОБА_4 , вчинене в період воєнного стану проти основ національної безпеки України.
Запобіжний захід, як захід забезпечення кримінального провадження, не обирався і підстав для його обрання при постановленні вироку в порядку спрощеного провадження судом не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 373, 374, 375, ст.381-382 КПК України, суд,
ОСОБА_4 визнати винуватою у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання - позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, судах, органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна.
Речові докази- відсутні.
Вирок, ухвалений за результатами спрощеного провадження, не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Балаклійський районний суд Харківської області, протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Обвинувачений має право подати клопотання про помилування, ознайомитися з журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Головуючий ОСОБА_1