Ухвала від 12.06.2024 по справі 227/1756/24

12.06.2024 227/1756/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2024 року м.Добропілля

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, -

ВСТАНОВИВ:

05.06.2024 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшла вищевказана позовна заява, в якій відповідач просить розірвати шлюб, який укладений з відповідачем 21.11.2014 року.

Зі змісту позову вбачається, що зареєстрованим місцем проживання позивача є м.Добропілля Покровського району Донецької області.

Місцем проживання відповідача позивачем зазначено - м.Добропілля Покровський район Донецької області.

Вирішуючи питання чи підлягає розгляду вказана справа в Добропільському міськрайонному суді Донецької області, суд виходить з такого.

За загальним правилом позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (ст.27 ЦПК України).

ЦПК України також дає можливість позивачу, в певних випадках, обрати суд, який буде розглядати його справу (альтернативна підсудність).

Відповідно до ч.2 ст.28 ЦПК України, позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

Судом встановлено, що підстав для визначення підсудності за ч.2 ст.28 ЦПК України не існує, оскільки з позовної заяви не вбачається, що між подружжям(сторонами справи) існує будь-яка домовленість щодо визначення суду, який буде розглядати вказану справу. Також зміст позову, а також додані до нього документи не містять і відомостей проте, що на утриманні позивача знаходяться малолітні або неповнолітні діти або він за станом здоров'я чи з інших поважних причин не має можливості виїхати до місця проживання відповідача. До позову не надано належних та допустимих доказів вказаних обставин.

Відповідно ч.6,8 ст.187 ЦПК України, суд з метою визначення підсудності, звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Крім того, суддя для цієї мети може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Частиною 9 ст.187 ЦПК України передбачено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

Звертаючись до Добропільського міськрайонного суду Донецької області, позивач додає до позовної заяви довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.10.2022 року № 1422-5002281507, згідно якої, відповідач ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Але слід зазначити, що той факт, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою і відповідно до відомостей з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб фактично проживає/перебуває за адресою АДРЕСА_1 ніяким чином не свідчить про те, що у зв'язку з вказаними обставинами справа підсудна Добропільському міськрайонному суду Донецької області виходячи з такого.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Поняття реєстрації місця проживання (перебування) особи визначено в ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». За нормами вказаного закону реєстрація місця проживання - це внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Відповідно до п.2 ст.3 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою.

Документом, який підтверджує відомості про зареєстроване місце проживання особи, є витяг із реєстру територіальної громади (ст.2 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»).

Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).

Пунктом 2 розділу VI ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» передбачено, що місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:

1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;

2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;

3) витягу з реєстру територіальної громади.

Відповідно п.10 розділу VI ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», на період тимчасової окупації Російською Федерацією території України, а також на період віднесення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, територіальних громад до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, положення частини першої статті 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання. До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, визначених у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тобто з аналізу норм вищевказаного закону вбачається, що цим законом запроваджено можливість для мешканців ТОТ (тимчасово окупованих територій) зареєструвати/задекларувати друге місце проживання (перебування) на підконтрольній уряду України території без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

Вказане свідчить про те, що фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи, яке зазначено у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) не є, в розумінні діючого законодавства, зареєстрованою адресою її проживання/перебування, оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, який підтверджує відомості про зареєстроване місце проживання особи.

Таким чином, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд вважає, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, який підтверджує зареєстроване місце проживання/перебування відповідача в м.Добропіллі Донецької області, оскільки така довідка підтверджує лише факт внутрішнього переміщення відповідача та взяття його на облік як ВПО.

З відповіді відділу реєстрації Добропільської міської ради від 06.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 зареєстрованою не значиться.

Вказане свідчить, що зареєстрованого місця проживання/перебування на території м.Добропілля відповідачка не має.

Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 638637 від 12.06.2024 року вбачається, що зареєстрованим місцем проживання відповідачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є АДРЕСА_2 .

Таким чином дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Лисичанського міського суду Луганської області.

Відповідно до Розпорядження Верховного суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22, у зв'язку з неможливістю Лисичанським міським судом Луганської області здійснювати здійснювати правосуддя під час воєнного стану, територіальну підсудність справ вказаного суду визначено за Петропавлівським районним судом Дніпропетровської області.

Таким чином, з урахуванням наведеного, дана справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Добропільського міськрайонного суду Донецької області.

Згідно п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.

Враховуючи наведене, а також те, що відповідач у справі має зареєстроване місце проживання за межами територіальної юрисдикції (підсудності) Добропільського міськрайонного суду Донецької області, вказану справу слід передати для розгляду до Петропавлівського райсуду Дніпропетровської області, оскільки в іншому випадку буде порушений принцип правової визначеності, який є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права та гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності.

Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення (ч.1 ст.31 ЦПК України).

Керуючись ст.ст.31, 259-261 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, передати на розгляд до Петропавлівського районного суду Дніпропетровоської області (адреса: вулиця Героїв України, 74А, м. Петропавлівка, Дніпропетровська область, 52700).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.В. Здоровиця