Постанова від 07.06.2024 по справі 182/3094/24

Справа № 182/3094/24

Провадження № 3/0182/1563/2024

ПОСТАНОВА

07.06.2024 м. Нікополь

Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Клименко І. В., розглянувши адміністративний матеріал, якій надійшов з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , керівника ПП «ФЕН-ІКС», РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Стосовно керівника ПП «ФЕН-ІКС» ОСОБА_1 за результатами проведеної фактичної перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 463 від 01.04.2024 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення «посадова особа ОСОБА_1 , керівник, порушив встановлений порядок проведення розрахунків, а саме: 12.03.2024 о 12:30 год. в магазині, за адресою: м. Нікополь, пр-т. Трубників, 2-А, проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа встановленої форми, чим порушив п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно вимог ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд в тому числі, вирішує питання правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду про це також зазначається у протоколі /ч. 1 ст. 256 КУпАП/.

Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов'язковим.

Однак, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про число, місяць та рік народження, адресу реєстрації та адресу проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що позбавляє суд можливості повідомити ОСОБА_1 про час, дату і місце розгляду справи.

Відсутність адреси проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, унеможливлює її виклик до суду для розгляду справи по суті.

Відповідно до п. п. 12, 13 Розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566, у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вказаних вимог посадові особи ГУ ДПС у Дніпропетровській області не дотримались.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 для складання та підписання протоколу не з'явився, тобто даний протокол був складений без його участі.

Актом від 01.04.2024 зафіксована неявка ОСОБА_1 для ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, надання вмотивованих пояснень щодо фактів, викладених в протоколі, проте в порушення зазначених вище вимог Інструкції, вказаний акт підписаний лише двома посадовим особами контролюючого органу.

Також в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про час та місце складення протоколу про адміністративне правопорушення (зворотні поштові повідомлення, розписки про отримання, тощо), так і докази того, що йому направлялось запрошення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності /ч. 2 ст. 254 КУпАП/.

З протоколу № 463 про адміністративне правопорушення від 01.04.2024 у відношенні ОСОБА_1 вбачається, що протокол не підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. В матеріалах справи відсутні письмові пояснення ОСОБА_1 .

До протоколу про адміністративне правопорушення не додано належних доказів направлення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 .

Таким чином, в порушення вимог ст. 254 КУпАП другий примірник протоколу не вручено під розписку особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано належні докази, того, що ОСОБА_1 є керівником ПП «ФЕН-ІКС» (не надано копій наказів про прийом на роботу та призначення на посаду особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її посадової інструкції).

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Приймаючи до уваги, що посадовою особою при складанні протоколу про адміністративне правопорушення допущені порушення вимог КУпАП, які перешкоджають своєчасному, всебічному, повному і об'єктивному провадженню в справі про адміністративне порушення, суддя приходить до висновку, що адміністративна справа підлягає поверненню до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, для належного оформлення.

Керуючись ст. 7, 221, 254, 256, 278, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - повернути до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, для належного оформлення.

Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя: І. В. Клименко