Справа № 761/20100/24
Провадження № 1-кс/761/13156/2024
07 червня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , погодженого прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , внесеного по кримінальному провадженню за №42022000000000330 від 21.02.2022 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Детектив відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022000000000330 від 21.02.2022 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання мотивовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000330 від 21.02.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що відповідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.02.2022 № 1777/5/99-00-18-01-03-05 виявлено групу суб'єктів господарювання, в діях яких містяться ознаки, що можуть свідчити про наявність діяльності організованого злочинного угрупування у сфері економіки, зокрема щодо формування, розповсюдження податкового кредиту з ознаками фіктивності, ухилення від сплати податків та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Так службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », здійснюється внесення недостовірних даних в офіційні документи бухгалтерського та податкового обліку, проводиться маніпулювання податковою звітністю, зокрема, шляхом оформлення безтоварних операцій з придбання та реалізації товарів (послуг) в ЄРПН з метою формування податкової вигоди зі штучного зменшення податкових зобов'язань підприємствам реального сектору економіки, у тому числі проведення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Таким чином, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом періоду 01.01.2021 - 31.12.2022 за пособництва службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та інших невстановлених службових осіб ухилились від сплати акцизного податку шляхом використання в ланцюзі постачання товарно-матеріальних цінностей суб'єктів господарювання, на яких розповсюджуються пільги, передбачені пунктом 2 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України та частиною другою статті 2 Закону України від 12 липня 2001 року № 2660-ІІІ «Про розвиток літакобудівної промисловості», у разі не підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який видано такий вексель та доведення слідством факту безпідставного авалювання таких векселів, підтверджуються розрахунково в сумі 78 792 456,97 грн., що в 7000 тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Наведене може свідчити про те, що посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПАТ НТК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) у місці його зберігання в резервуарах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », здійснюється внесення недостовірних даних в офіційні документи бухгалтерського та податкового обліку, проводиться маніпулювання податковою звітністю, зокрема, шляхом оформлення безтоварних операцій з придбання та реалізації товарів (послуг) в ЄРПН з метою формування податкової вигоди зі штучного зменшення податкових зобов'язань підприємствам реального сектору економіки, у тому числі проведення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, детектив просить суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення їх оригіналів, які знаходяться у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), адреса: АДРЕСА_1 .
Детектив подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні та просив його задовольнити.
Представники осіб, у володінні яких знаходяться документи, до яких детектив просить надати тимчасовий доступ, в судове засідання не з'явилися, про розгляд клопотання повідомлялися належним чином.
Разом з тим, згідно положень ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження №42022000000000330, слідчий суддя прийшов до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності з вимогами ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так, подане до суду клопотання детектива відповідає вимогам, регламентованим ч. 2 ст. 160 КПК України.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких детектив просить надати тимчасовий доступ, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), адреса: АДРЕСА_1 , самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 91-93, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання детектива відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , погодженого прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , внесеного по кримінальному провадженню за №42022000000000330 від 21.02.2022 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради надати детективам: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення їх оригіналів, що знаходяться у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме: медичної документації з приймального відділення, книги (іншого журналу, в тому числі електронного, журналу запису, реєстрації, іншого носія інформації про реєстрацію пацієнта ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_11 на прийом до лікаря, облік пацієнта та його прийом), направлення на лікування в Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), амбулаторну медичну картку, стаціонарну медичну картку, електронний журнал в тому числі з інформаційної системи для пацієнтів «HELSI" про реєстрацію, облік, прийом, призначення ліків, перебіг лікування, діагноз при госпіталізації, діагноз при виписці, рекомендації при виписці, причини виписки солдата ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_8 , водія стрілецького відділення, ВОС-790037А, військова частина НОМЕР_9 ; уставні документи Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), в тому числі клініки, внутрішні документи, що регулюють порядок прийому, обліку, направлення на лікування, лікування амбулаторне та стаціонарне пацієнтів, документи, що установлюють порядок проходження амбулаторного та стаціонарного лікування в Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Рівненської обласної ради, (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), порядок перебування стаціонарних хворих в медичному закладі, в тому числі військовослужбовців, відомості (особову картку із особової справи із зазначенням повних анкетних даних, документів, що посвідчують особу, місце реєстрації та проживання із копіями таких документів) лікарів, що здійснювали прийом, лікування, виписку ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особам, у володінні яких знаходяться речі та документи, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
При виконанні даної ухвали заявник, в порядку ч. 2 та ч. 3 ст. 165 КПК України, зобов'язаний пред'явити особам, у володінні яких знаходяться речі і документи, її оригінал та вручити копію, та залишити опис документів, які були вилучені, а особи, у володінні яких знаходяться речі та документи, в порядку ч. 4 ст. 165 КПК України, мають право вимагати залишення їм копій вилучених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, між тим, відповідно до ст. 309 КПК України, може бути оскаржена в разі надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутністю яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя