ЄУН: 336/1625/24
Провадження №: 3/336/2877/2024
01 травня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Євген Сергійович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП невідомий, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , обіймає посаду заступника командира роти матеріального забезпечення з морально-психологічного забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , за ч.2 ст. 172-15 КУпАП,
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:
-свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
-бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
-беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;
-виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни.
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно із статтею 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України, формування правової культури військовослужбовців. Статтею 4 передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів. Стаття 5 передбачає, що стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин правопорушення ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України". Статтею 6 повторно закріплено право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк.
Статті 115-116 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначають обов'язки заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення посади, яку займає лейтенант ОСОБА_1 .
Зокрема, статті 115-116 передбачають, що заступник командира роти з морально-психологічного забезпечення відповідає за організацію і проведення заходів з морально-психологічного забезпечення, за військову дисципліну та зобов'язаний:
- здійснювати конкретні заходи щодо зміцнення військової дисципліни та правопорядку, профілактики правопорушень серед особового складу, згуртування військових колективів;
- вести облік кримінальних та інших правопорушень, надзвичайних подій та дисциплінарних провинностей;
- своєчасно доповідати командирові роти та інформувати заступника командира батальйону з морально-психологічного забезпечення про стан військової дисципліни та морально-психологічний стан особового складу, про заплановані та здійснені заходи.
З урахуванням зазначеного вище та на підставі Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 р. № 608 (далі - Порядок 608), командиром військової частини НОМЕР_1 призначено ряд службових розслідувань за фактами вчинених військовослужбовцями правопорушень з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення:
1) від 20 грудня 2023 р. № 2569 "Про призначення службового розслідування за фактом відмови від виконання бойового розпорядження командира БМТЗ в/ч НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_2 та старшим сержантом ОСОБА_3 ". Відповідальний виконавець - лейтенант ОСОБА_1 , строк проведення до 20 січня 2024 року (у подальшому продовжено наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23 січня 2024 р. № 315 до 30 січня 2024 року;
2) від 04 січня 2024 р. № 13 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення поля бою військовослужбовцями БМТЗ". Відповідальний виконавець - лейтенант ОСОБА_1 , строк проведення до 19 січня 2024 року (у подальшому продовжено наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 25 січня 2024 р. № 335 до 06 лютого 2024 року);
3) від 06 січня 2024 р. № 64 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення частини солдатом ОСОБА_4 ". Відповідальний виконавець - лейтенант ОСОБА_1 , строк проведення до 26 січня 2024 року;
4) від 06 січня 2024 р. № 65 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення частини солдатом ОСОБА_5 ". Відповідальний виконавець - лейтенант ОСОБА_1 , строк проведення до 26 січня 2024 року;
5) від 06 січня 2024 р. № 66 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення частини молодшим сержантом ОСОБА_6 ". Відповідальний виконавець лейтенант ОСОБА_1 , строк проведення до 26 січня 2024 року.
Зміст та визначені у наказах строки проведення службових розслідувань лейтенанту ОСОБА_1 відомі, про що свідчать підписи про отримання відповідних рапортів у журналі реєстрації документів, створених військовою частиною НОМЕР_1 (рапорти), та той факт, що кожен із згаданих вище наказів було підготовлено самим лейтенантом ОСОБА_1 .
Згідно зі статтею 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, a в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.
Відповідно до пункту 3 розділу III Порядку 608 службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення. Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.
Пунктом 8 розділу ІІІ Порядку 608 передбачено, що особи, які проводять службове розслідування, відповідають за всебічність, повноту, своєчасність та об'єктивність його проведення, додержання законодавства України, а також за нерозголошення інформації, яка стосується службового розслідування.
Відповідно до пункту 13 розділу ІШ Порядку 608 службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць.
Водночас, як слідує з пояснень заступника командира військової частини з морально-психологічного забезпечення - начальника відділення морально-психологічного військової частини НОМЕР_2 , уповноваженого здійснювати контроль за виконанням наказів командира військової частини НОМЕР_1 від 20 грудня 2023 р. № 2569, від 04 січня 2024 р. № 13, від 06 січня 2024 р. № 64, від 06 січня 2024 р. № 65, від 06 січня 2024 р. № 66, станом на 14 лютого 2024 р. жодне із п'яти розслідувань не проведене, матеріали та акти про результати службових розслідувань відсутні, а накази по суті не виконані.
Вказане підтверджують командир батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 та заступник командира батальйону забезпечення з матеріально-технічного морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
Бездіяльність, пов'язана з непроведенням службових розслідувань за фактами вчинених військовослужбовцями правопорушень унеможливлює встановлення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушенням, а також перешкоджає встановленню ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення, не дозволяє притягнути винних у правопорушенні осіб до відповідальності. Це негативно впливає на рівень військової дисципліни та правопорядку у підрозділі, унеможливлює проведення профілактики правопорушень серед особового складу та підриває морально-психологічний стан інших військовослужбовців підрозділу, які виконують свої обов'язки належним чином.
Будь-які відомості чи пояснення, які б могли свідчити про відсутність реальної можливості належним чином проявити лейтенантом ОСОБА_1 власне ставлення до своїх службових обов'язків (наприклад, через хворобу, у зв'язку з виконанням інших покладених обов'язків, внаслідок нетривалої роботи на посаді, за відсутності досвіду тощо) відсутні. Інформація щодо об'єктивних обставин невиконання усіх п'яти наказів лейтенантом ОСОБА_1 відсутня. Незважаючи на неодноразові звернення за поясненнями до лейтенанта ОСОБА_1 письмові підписані пояснення до протоколу не надані.
Тобто, лейтенант ОСОБА_1 , заступник командира роти 3 морально-психологічного забезпечення, перебуваючи у населеному пункті Пологівського району Запорізької області, володіючи інформацією щодо поставлених перед ним завдань в частині проведення службових розслідувань, будучи наділеним обов'язками, всупереч вимогам ст. 9, 11, 16, 115, 116 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, діючи всупереч інтересам служби, всупереч Статуту внутрішньої служби Збройних сил України та Порядку 608, проявив недбале ставлення до служби, що виразилось у невиконанні наказів командира військової частини НОМЕР_1 від 20 грудня 2023 р. № 2569, від 04 січня 2024 р. № 13, від 06 січня 2024 р. № 64, від 06 січня 2024 р. № 65, від 06 січня 2024 р. № 66 та неналежному виконанні своїх службових обов'язків заступника командира роти 3 морально-психологічного забезпечення через недбале та несумлінне ставлення до них.
Таким чином, 17 лютого 2024 р. лейтенант ОСОБА_1 вказаними вище діями вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 КУпАП, а саме проявив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Ухвалою судді Шевченківскього районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_7 від 11.03.2024 матеріали справи повернуті для доопрацювання.
24.04.2024 справа разом із листом командира військової частини НОМЕР_1 , в якому, зокрема уточнено місце вчинення правопорушення, надійшла до суду та на підставі протоколу автоматизованого розподілу справ передано в провадження судді Боєва Є.С.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, відповідно до Довідки про доставлення повідомлення у застосунок Viber був обізнаний про судовий розгляд. Заяв чи клопотань не подавав.
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить таких висновків.
Положеннями частини першої ст.172-15 КУпАП встановлює відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Частина друга ст. 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України, і дія якого станом на час розгляду справи у суді, не скасована.
Вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 підтверджується такими доказами: письмовими поясненнями свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ; наказами щодо призначення службових перевірок, якими доручено здійснення перевірок ОСОБА_1 ; журналі реєстрації документів, створених військовою частиною НОМЕР_1 (рапорти); витягу з наказу № 165 від 31.05.2023 щодо призначення ОСОБА_1 на посаду заступника командира роти матеріального забезпечення з морально-психологічного забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 тощо.
Діяння ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.2 ст.172-15 як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи всі обставини у справі, дані про особу, що наявні у матеріалах справи, суд накладає адміністративне стягнення у виді штрафу, визначеному санкцією ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Керуючись ст.ст. 283-285, 294 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави (Отримувач - ГУК у Шевч.р-нім.Зап./Шевч./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, Код банку отримувача (МФО) 899998, Банк отримувача - Казначейство України, Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя, Номер рахунку UA558999980313060106000008479, Код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу адміністративний штраф).
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Є.С. Боєв
Строк пред'явлення виконавчого документа________________ 20___рік
Постанова набрала законної сили________________ 20___рік
Дата видачі постанови________________ 20___рік