Дата документу 29.05.2024
Справа № 334/4680/23
Провадження № 2/334/139/24
29 травня 2024 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Новікової Н.В., за участю секретаря судового засідання Сухової С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у загальному позовному провадженні цивільну справу №334/4680/23 за позовом Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком та зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком за 2020-2023 роки, відповідно до фактично наданих послуг,-
за участі: представника Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради Виноградової Х.І., відповідача (позивача за зустрічним позовом) ОСОБА_1 , представника ОСОБА_1 - адвоката Мазур О.С.,
встановив:
Представник Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради Микитенко В. звернувся до Ленінського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 , в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком за період з 01.11.2017 по 01.06.2023 у сумі 17100,84 грн. та сплачений судовий збір .
Позов обґрунтовує тим, що співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 не створили об'єднання співвласників, а тому рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» від 01.09.2017 у вказаному будинку за результатами проведеного конкурсу призначено управителя - КП «Запоріжремсервіс» ЗМР.
З 01.11.2017 КП «Запоріжремсервіс» ЗМР розпочало надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
06.09.2017 між КП «Запоріжремсервіс» ЗМР та співвласниками будинку АДРЕСА_1 укладено Договір № 470-УБ про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Строк дії укладеного договору продовжено до 05.09.2023. Відповідачу було надано послугу з управління багатоквартирним будинком в період з 01.11.2017 по 01.06.2023. Відповідачем частково сплачувалися кошти за надані послуги, а тому заборгованість перед позивачем становить 17100,84 грн., яку представник позивача просив стягнути з відповідача.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 30.06.2023 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
02.10.2023 відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у позові повністю. В обґрунтування відзиву зазначає, що обставини викладені в позовній заяві є необгрунтованими та такими, що не відповідають діючим нормам права, а позивачем не надані докази обсягу та якості надання послуг.
02.10.2023 відповідачем подана заява про застосування строків позовної давності про стягнення з відповідача заборгованості за період з 01.11.2017 по 30.06.2020 в розмірі 3288,09 грн., у зв'язку з чим просить у позові відмовити.
02.10.2023 ОСОБА_2 до КП «Запоріжремсервіс» ЗМР поданий зустрічний позов, в якому позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок боргу ОСОБА_1 за послуги управління багатоквартирним будинком за період з 2020-2023 роки за фактично надані послуги. В обґрунтування зустрічного позову зазначено, що Управителем будинку за адресою: АДРЕСА_1 , призначено Комунальне підприємство «ЗАПОРІЖРЕМСЕРВІС» ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (далі-Відповідач) з 01 листопада 2017 року.
Відповідно до типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком Відповідач зобов'язується надавати послуги з управління вищезазначеним будинком для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі-Закону).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону споживач має право: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості.
Відповідно до приписів статті 27 Закону, у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.
За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необгрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.
Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п'яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
У зв'язку з ненаданням послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території мешканці будинку ініціювали виклик представника Відповідача для складання акту-претензії, але у зв'язку з неприбуттям представника виконавця у передбачений законом та договором строк для складання акту- претензії, мешканці вказаного будинку 28 січня 2022 року склали та направили у відповідності до вимог закону даний акт на адресу КП «Запоріжремсервіс» ЗМР.
Вказаний акт-претензію було розглянуто Відповідачем та надано відповідь з якої вбачається, що КП «Запоріжремсервіс» підтверджує факт ненадання послуг викладених в акті-претензії:
-вологе підмітання сходових кліток і маршів, місць перед завантажувальними камерами сміттєпроводів і приміщень загального призначення 1 раз на тиждень, - виконується самостійно силами мешканців;
-прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі, - не проводилось у зв'язку з відсутністю доступу до підвалу, так як він знаходиться в приватній власності. Засмічення на даху перебуває там з 2019 року після поточного ремонту, що не заперечувалося представниками Відповідача;
-дератизація та дезінсекція, - остання у 2019 році;
-обслуговування вентиляційних каналів, - закладено як у тариф так і окремо виставлено у рахунках, як ТО СИСТЕМ ГАЗОПОСТАЧАННЯ;
-поточний ремонт не проводився з 2019 року, - про що свідчить порушення цілісності рулонного покриття та примикання до парапету, розриви, тріщини, засмічення водовідвідних пристроїв, відсутність водостічних труб.
Не проведені роботи у 2021 році переносяться на 2022 рік, але як вбачається з виконаних у 2022 році вони так і не буди виконані.
Доказів того, що Відповідач в повному обсязі надає послуги з утримання будинку, до суду не надано. Натомість зазначено, що поточний ремонт проводився у 2018 році (заміна вентилів на системі опалення), у 2019 році (ремонт покрівлі) в період з 2020 по поточний рік роботи з поточного ремонту не проводились. Роботи з капітального ремонту не проводились взагалі.
Також зазначено, що «для виключення надходження скарг від мешканців, житловий будинок включено до титулу поточного ремонту житлового фонду на 2022 рік, на виконання часткових робіт, а саме: ремонт покрівлі, скління вікон та сходових клітин, ремонт водостічних труб, цоколю, вимощення, примикання вимощення до цоколю, заміни ділянки трубопроводів з запірною арматурою». Нічого з перелічено у 2022 році не виконано.
Відповідно до «Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 482 у разі надходження від споживача акта-претензії визначеної форми, складеного за результатами перевірки якості послуги згідно з «Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145, та прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або у разі, коли претензія споживача вважається визнаною управителем, перерахунок здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому отримано управителем акт-претензію, або дати, коли претензія споживача вважається визнаною управителем.
Визнаючи факт ненадання послуг Відповідачем всупереч діючому законодавству жодних перерахунків не проведено, у зв'язку з чим поданий зустрічний позов.
Зустрічний позов тотожній відзиву на позовну заяву.
06.10.2024 суд перейшов до розгляду справи в загальному позовному провадженні та прийняв в провадження зустрічний позов.
Відзиву представником КП «Запоріжремсервіс» ЗМР на зустрічний позов не надано.
Проте, 15.11.2023 представником КП «Запоріжремсервіс» ЗМР надане клопотання про зменшення позовних вимог, відповідно до якого на підставі акту-претензії було зроблено перерахунок на суму 394,65 грн., а тому остаточно КП «Запоріжремсервіс» ЗМР просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 16706,19 грн. та судові витрати.
13.12.2023 представником КП «Запоріжремсервіс» ЗМР надані додаткові письмові пояснення щодо проведених робіт та долучено до матеріалів справи перелік актів виконаних робіт за адресою: м.Запоріжжя, проспект Металургів, будинок 5.
18.12.2023 судом вирішено питання про закриття підготовчого провадження.
В ході розгляду справи представник позивача підтримав зменшені позовні вимоги і обґрунтування позову, просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях; у задоволенні зустрічного позову просив відмовити, оскільки перерахунок відповідно до акта претензії було проведено.
Відповідач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Мазур О.С., заперечували проти задоволення первісного позову, зазначаючи на неякісне, неповне надання послуг з утримання будинку та необґрунтованість проведеного розрахунку та підтримали вимоги за зустрічним позовом, просили їх задовольнити.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII) управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.
Приписами частини першої статті 18 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII) визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади міста Запоріжжя щодо реєстрації місця проживання фізичної особи від 30.06.2023 відповідач ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
06.09.2017 співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради Бородай О.М., з однієї сторони та КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради з іншої сторони, уклали Договір № 470-УБ про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Вказаний договір укладений відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону № 417-VIII, згідно з якою у разі, якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Крім того, відповідно до умов Договору № 470-УБ:
п.1 Управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово- комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
п. 5 Сторони погодилися, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на житлово-комунальні послуги для житлових та нежитлових приміщень на 1 поверсі: 4,50 гривень на місяць за 1 квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у Об'єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі Співвласників, у тому числі: 1) за утримання та інші складові послуги, - 4,09 грн./м.кв; 2) винагорода Управителеві -0,41грн./м.кв. Для житлових та нежитлових приміщень на 2 та вище поверхах: 4,50 гривень на місяць за 1 квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у Об'єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі Співвласників, у тому числі: 1) за утримання та інші складові послуги. -4,09 грн./м.кв.; 2) винагорода Управителеві -0,41 грн./м.кв.
п. 9.2 замовник має право: у разі виникнення претензій до управителя подавати їх у письмовій формі протягом десяти робочих днів від дати виникнення, а також одержувати від управителя повну та достовірну інформацію про управління об'єктом.
п.10. 2 абз.7 управитель зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги мешканців об'єкта, а також власників (співвласників) окремих приміщень об'єкта, які в ньому не проживають, і проводити відповідний перерахунок розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження якості. Вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Як на підставу відзиву та зустрічного позову відповідач посилається на акт - претензію та відповіді позивача на його адресу, які на його думку свідчать про надання послуг неналежної якості та не здійснення перерахунку за надані послуги.
З вказаних документів встановлено наступне.
27.01.2022 на адресу КП «Запоріжремсервіс» ЗМР, ОСОБА_1 направлено виклик представника позивача з метою документування претензії. Вказаний виклик отриманий позивачем 27.01.2022 про що свідчить відповідний штамп про отримання.
28.01.2022 на адресу КП «Запоріжремсервіс» ЗМР поштовим зв'язком, ОСОБА_1 було направлено Акт-Претензію щодо якості та/або кількості надання послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 (3 під'їзд) зокрема, стосовно не надання послуг з прибирання сходових клітин, підвалу, технічних поверхів та покрівлі. Не здійснення дератизації та дезінсекції підвалу та місць загального користування. Не проведення обслуговування димових та вентиляційних каналів, технічного обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання. Не проведення поточного ремонту конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, зливної каналізації, елементів зовнішнього упорядження. І нe проведення поточного ремонту покрівлі у період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2021 року, підписаний двома сусідами з квартир АДРЕСА_3 .
07.02.2022 за № 299/01-09 за підписом директора КП «Запоріжремсервіс» ЗМР на адресу ОСОБА_1 надана відповідь з якої вбачається, що 28.01.2022 при розгляді виклику, майстром виробничого підрозділу в телефонному, режимі з заявником, було вирішено перенесення дати виходу нашого представника. Також було з'ясовано, що основною причиною даного виклику - є протікання покрівлі над квартирами АДРЕСА_4 .
03.02.2022 представниками КП «Запоріжремсервіс» було проведено візуальне обстеження технічного стану покрівлі житлового будинку АДРЕСА_5 . На момент обстеження доступ до квартир для обстеження на предмет промокання з покрівлі власники не надали, у зв'язку з тим, що постійно не мешкають, та на телефоні дзвінки н відповідають.
За результатами обстеження встановлено наступне:
- над квартирою АДРЕСА_6 спостерігається часткове порушення цілісності рулонного покриття, порушення примикання до поверхні стін парапету, розриви;
- над квартирою АДРЕСА_7 покрівля у задовільному стані, пошкоджень не спостерігається.
До відома: у 2019 році силами КП «Запоріжремсервіс» було виконано ремонт покрівлі нас квартирами АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 в обсязі 280 кв.м.
Згідно з Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» п.2.4. «Поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.».
Вартість послуги з управління житловим будинком за складовою поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження передбачає лише 5% від загального обсягу конструктивних елементів будинку.
Планово житловий будинок обстежується фахівцями підприємства восени і навесні, в результаті чого формується титул об'єктів поточного ремонту на кожен рік в межах коштів передбачених ціною на управління житловим будинком по статті поточного ремонту. Поточний ремонт виконується керуючою компанією при накопиченні достатніх коштів на рахунку за умови стабільної оплати мешканцями за послугу з управління багатоквартирними будинками.
Для виключення надходження скарг від мешканців, житловий будинок включено до титулу поточного ремонту житлового фонду на 2022 рік, який перебуває в управлінні КП «Запоріжремсервіс» ЗМР в межах коштів складової поточного ремонту вартості послуги з управління житловим будинком, на виконання часткових робіт, а саме: ремонт покрівлі, скління вікон та вікон на сходових клітинах, ремонт водостічних труб, цоколю, вимощення, примикання вимощення до цоколю, заміни ділянки трубопроводів з запірною арматурою. Загальна орієнтовна сума становить 74848,00грн.
Станом на 01.01.2022 року заборгованість по будинку складає 102637,58грн. при місячному нарахуванні 13351,94грн., що позбавляє підприємство забезпечити своєчасне і якісне надання послуг, виконання спланованих робіт в повному обсязі.
Але при цьому, для безперебійного цілодобового забезпечення співвласників будинку наше підприємство не припиняло обслуговувати й надавати послуги з управління багатоквартирним будинком згідно чинного законодавства та норм обслуговування у сфері житлово - комунального господарства.
Також було повідомлено, що існує заборгованість за послугу управління багатоквартирним будинком по особовим рахункам квартир в тому числі і квартири АДРЕСА_6 (10589,12грн.), на загальну суму 97842,61грн.
Крім того, 17.02.2022 за № 436/01-09 за підписом директора КП «Запоріжремсервіс» ЗМР надана відповідь щодо перевірки фактів викладених в акті-претензії, з якої вбачається, що житловий будинок 1951 року забудови, 4-х поверховий, 5-ти під'їзний, стіни - цегляні, покрівля - м'яка рулонна. Обладнаний холодним і гарячим водопостачанням, центральним опаленням, електро- та газопостачанням, центральною каналізацією.
Співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не створили об'єднання співвласників, таким чином, відповідно до закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року №520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» за результатами проведеного конкурсу було призначено управителя - Комунальне-підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради по групі будинків Заводського. Вознесенівського і частково Дніпровського районів, в тому числі по будинку АДРЕСА_1 .
Виконавчий комітет Запорізької міської ради вищезазначеним рішенням уповноважив заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3 укласти договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком м. Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу.
Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради почало роботи з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 з 01 листопада 2017 року, відповідно договору укладеного між КП «Запоріжремсервіс» та представником співвласників житлового будинку - Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, в особі заступника міського голови з питань виконавчих органів ради від 06.09.2017 року № 470-УБ. Також типовий договір про надання послуги на управління багатоквартирними будинками розміщено у вільному доступі, як додаток до конкурсної документації на сайті Запорізької міської ради.
Розрахункова вартість послуги з управління житловим будинком АДРЕСА_1 склала для мешканців 4.50грн./м2 згідно договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 470-УБ від 06.09.2017 року. Розрахунок витрат складових послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюється на основі економічно обгрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням відповідних послуг (робіт).
Перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком та періодичність надання послуг, затверджена у конкурсній документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Запоріжжя від 19.07.2017 року за № 389.
До складу послуг, що надаються по управлінню багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 входять наступні складові:
-прибирання прибудинкової території, яке здійснюється відповідно до схеми прибудинкової території, закріпленої за житловим будинком АДРЕСА_1 . Загальна площа прибирання по схемі прибудинкової території становить 2957.6м2. Прибирання прибудинкової території виконується щоденно в період з 6-ої години до 15-ї години 5 днів на тиждень (з понеділка по п'ятницю) робітником з комплексного прибирання прибудинкових територій, який закріплений за житловим будинком.
Під час прибирання прибудинкової території здійснюється: підмітання асфальтного покриття від сміття, дрібного гілля та опалого листя; прибирання газонів від випадкового сміття; скошування трави вручну або механічним способом 5 раз у період квітень-вересень за необхідністю 50% газону двору та вулиці; у зимовий період за наявності ожеледиці посипання території протиожеледними сумішами; з початком снігопаду підмітання снігу який щойно випав, товщиною шару 2см на тротуарах; очищення тротуарів від ущільненого снігу.
08.02.2022 року при перевірці прибудинкової території встановлено, що санітарний стан прилеглої території до будинку задовільний, чисто, сміття відсутнє.
-прибирання сходових клітин виконується робітником з комплексного прибирання прибудинкових територій тільки у 5-му під'їзді 1 раз на тиждень. Нарахування проводиться по факту виконаних робіт. Під час прибирання виконується вологе підмітання сходових клітин і маршів. Під їзди №№ 1-4 закриті на ключі, прибирання виконується самостійно силами мешканців.
-прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі. У розрахунковій вартості послуги з управління передбачено обсяги прибирання підвалу. Прибирання підвалу здійснюється робітником з комплексного прибирання 1 раз на рік. Під час прибирання виконується підмітання. Прибирання підвалу виконувалось у жовтні 2021 року, у поточному році заплановано виконати у жовтні місяці згідно графіку.
- технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, теплопостачання, зливової каналізації, каналізації - проводиться слюсарем-сантехніком в середньому 1 -2 рази на рік.
Під час надання послуги з технічного обслуговування внутрініньобудинкових систем виконується: огляд систем та перевірка їх стану, профілактичні роботи, підготовка систем до опалювального періоду, відпрацювання заявок до міського Контакт-центр у «15-80» Запорізької міської ради. Результатом технічного обслуговування є безперебійне отримання мешканцями комунальних послуг (гаряче та холодне водопостачання, водовідведення, теплопостачання).
-дератизація та дезінсекція за необхідністю проводиться з періодичністю 2 рази на рік фахівцями спеціалізованої організації та за заявками співвласників до міського Контакт- центру «15-80» Запорізької міської ради. По будинку №5 по проспекту Металургів дератизація проводилась - листопад 2018р., квітень 2019р. Дезінсекція проводилась листопад 2018р., квітень 2019р..
-обслуговування вентиляційних каналів здійснюється на підставі правил безпеки систем газопостачання та інших законодавчих актів згідно графіку періодичної перевірки і прочищення, узгодженому з АТ «Запоріжгаз» фахівцями спеціалізованої організації 1 раз нарік. Житловий будинок № 5 по проспекту Металургів обладнаний вентиляційними каналами, остання перевірка яких проводилась робітниками підрядного підприємства ТОВ «Ремонтник 96» у березні місяці 2021 року, наступна перевірка у березні 2022 року.
-технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання виконується електромонтером згідно договору.
Під час надання послуги з технічного обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання здійснюється технічний огляд систем та перевірка її стану, профілактичні роботи, відпрацьовуються заявки надані до міської програми Контакт-центр «15-80» Запорізької міської ради. Результатом технічного обслуговування є безперебійне отримання мешканцями послуги з електропостачання.
-освітлення місць загального користування здійснюється ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» за договором № 1050 від 30.08.2019 року на постачання електричної енергії та розподіл електричної енергії здійснюється ПАТ «Запоріжжяобленерго» за договором № 14445 від 27.12.2019 року.
-поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та поточний ремонт мереж електропостачання виконується відповідно до вимог діючого законодавства.
Згідно з Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» п.2.4. «Поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.».
Вартість послуги з управління житловим будинком за складовою поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження передбачає лише 5% від загального обсягу конструктивних елементів будинку.
До Титулу поточного ремонту на 2022 рік в межах розрахункових коштів на бюджетний рік по статті поточного ремонту житлового будинку внесено наступні роботи: ремонт покрівлі 20м2, ремонт водостічних труб 24 м/п., скління вікон на сходових клітинах їм2, скління слухових вікон - 1м2, ремонт цоколю 10м2, вимощення їм2, примикання вимощення до цоколю 26м/п.. заміна інженерних мереж 35м/п. запірної арматури 2 од. Загальна орієнтовна вартість робіт становить 74848,00грн.
По статті «поточний ремонт» на житловому будинку АДРЕСА_1 виконувались роботи: у 2018 році - заміна вентилів на системі централізованого опалення: у 2019 році - ремонт покрівлі над квартирами АДРЕСА_9 .
08.02.2022р. фахівцями КП «Запоріжремсервіс» сумісно з мешканцями квартир АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 було проведено візуальне обстеження житлового будинку на предмет ряду питань зазначених у зверненні.
Покрівля: м'яка рулона, односкатна, обладнана металевими водовідвідними пристроями зі сторони дворового фасаду.
Над квартирою АДРЕСА_7 покрівля у задовільному стані, пошкоджень не спостерігається.
Над квартирою АДРЕСА_6 спостерігається порушення цілісності рулонного покриття та примикання до парапету, розриви, тріщини, засмічення водовідвідних пристроїв.
При обстеженні квартири АДРЕСА_6 встановлено наступне: на кухні по стелі та по стінам спостерігаються сліди залиття Б~0,2м2 з частковим відшаруванням шпалер.
При обстеженні квартири АДРЕСА_7 встановлено наступне: на стелі та стінах в квартирі спостерігаються сухі сліди залиття з частковим відшаруванням шпалер. У кухні по зовнішній стіні (біля віконного отвору) незначні вологі сліди залиття. В квартирі постійно не проживають, ремонт не виконувався більше 20-ти років.
Фасад: в районі кухні квартири АДРЕСА_6 розташована водостічна труба, водоприймальна воронка засмічена, на окремих ланках спостерігаються сліди корозії та ржавіння, на рівні 1-2поверхів відсутня пряма ланка водостічної труби, в місці пошкодження по фасаду спостерігаються сліди залиття із слідами плісняви (цвілі). Ймовірною причиною залиття є зледеніння водозливних пристроїв на покрівлі при несприятливих погодних умовах.
Вікна сходової клітини 3-го під'їзду: вікна вітражні, дерев'яні рами, скління в наявності, наскрізних порушень не виявлено. На 1-му та 2-му поверхах частково порушено зовнішнє скління, на 4-му поверсі порушено внутрішнє скління.
Електричні мережі: за результатами обстеження внутрішньобудинкових електричних мереж та заміру напруги в електрощитовій аварійної ситуації не виявлено, напруга в електрощитовій відповідає нормі. Проведення 100% заміни електричних мереж по будинку є роботами капітального характеру.
Інженерні мережі: при обстеженні підвального приміщення будинку аварійних витоків внутрішньобудинкових інженерних комунікацій не виявлено, трубопроводи знаходяться у задовільному стані. Система каналізації у робочому стані, засмічень не виявлено.
Звернень до контакт-центру «15-80» від заявника з приводу сторонніх запахів у квартирах, а також щодо засмічення системи каналізації не надходило.
Зазначаємо, що КП «Запоріжремсервіс» завжди готово до співпраці з представниками будинку щодо знаходження шляхів вирішення будь яких питань в межах компетенції підприємства та вимог державних законодавчих актів України. Також слід зазначити, що чинними законодавчими актами України співвласникам будинку не забороняється здійснення ремонтних робіт за власні кошти, за умови дотримання вимог нормативних законодавчих актів.
Враховуючи вищевикладене, КП «Запоріжремсервіс» здійснює надання послуг, проводить нарахування за послуги з управління багатоквартирними будинками виключно в законодавчих межах. У разі незгоди з відповіддю громадяни України мають право оскаржити її у судовому та адміністративному порядку.
Таким чином, до матеріалів справи додано акт-претензію від 28.01.2022 та 2 відповіді КП «Запоріжремсервіс» ЗОР відносно вказаного акту-претензії. Доказів того, що вказані відповіді на акт - претензію були оскаржені, суду не надано.
Тексти вказаних відповідей на акт-претензію, спростовують викладене у відзиві на позов та доводи зустрічного позову.
Так, як у відзиві так і в зустрічному позві відповідач та позивач за зустрічним позов як на підставу для здійснення перерахунку заборгованості за надані послуги зазначає про те, що КП «Запоріжремсервіс» ЗОР визнано, що
-вологе підмітання сходових кліток і маршів, місць перед завантажувальними камерами сміттєпроводів і приміщень загального призначення 1 раз на тиждень, - виконується самостійно силами мешканців;
-прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі, - не проводилось у зв'язку з відсутністю доступу до підвалу, так як він знаходиться в приватній власності. Засмічення на даху перебуває там з 2019 року після поточного ремонту, що не заперечувалося представниками Відповідача;
-дератизація та дезінсекція, - остання у 2019 році;
-обслуговування вентиляційних каналів, - закладено як у тариф так і окремо виставлено у рахунках, як ТО СИСТЕМ ГАЗОПОСТАЧАННЯ;
-поточний ремонт не проводився з 2019 року, - про що свідчить порушення цілісності рулонного покриття та примикання до парапету, розриви, тріщини, засмічення водовідвідних пристроїв, відсутність водостічних труб.
Не проведені роботи у 2021 році переносяться на 2022 рік, але як вбачається з виконаних у 2022 році вони так і не буди виконані.
Разом з тим, з тексту вищезазначених відповідей на акт-претензію від 28.01.2022 такі твердження КП «Запоріжремсервіс» ЗОР відсутні.
Так, зазначення у відзиві та зустрічному позові про те, що вологе підмітання сходових кліток і маршів, місць перед завантажувальними камерами сміттєпроводів і приміщень загального призначення 1 раз на тиждень, - виконується самостійно силами мешканців, спростовується текстом відповіді на акт-претензію від 17.02.2022 відповідно до якої «прибирання сходових клітин виконується робітником з комплексного прибирання прибудинкових територій тільки у 5-му під'їзді 1 раз на тиждень. Нарахування проводиться по факту виконаних робіт. Під час прибирання виконується вологе підмітання сходових клітин і маршів. Під'їзди №№ 1-4 закриті на ключі, прибирання виконується самостійно силами мешканців. Таким чином, прибирання у під'їзді позивача за зустрічним позовом проводиться мешканцями будинку, оскільки двері у під'їзд закриті на ключ, а нарахування проводиться по факту виконаних робіт. Доказів того, що за прибирання під'їздів 1-4 проводиться нарахування не надано та з відповіді не вбачається.
Доводи про те, що прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі, - не проводилось у зв'язку з відсутністю доступу до підвалу, так як він знаходиться в приватній власності відсутні в зазначених документах. Натомість з відповіді від 17.02.2022 № 436/01-09 вбачається, що «прибирання підвалу, технічних поверхів, покрівлі. У розрахунковій вартості послуги з управління передбачено обсяги прибирання підвалу. Прибирання підвалу здійснюється робітником з комплексного прибирання 1 раз на рік. Під час прибирання виконується підмітання. Прибирання підвалу виконувалось у жовтні 2021 року, у поточному році заплановано виконати у жовтні місяці згідно графіку». Крім того зазначено «при обстеженні підвального приміщення будинку аварійних витоків внутрішньобудинкових інженерних комунікацій не виявлено, трубопроводи знаходяться у задовільному стані. Система каналізації у робочому стані, засмічень не виявлено. Звернень до контакт-центру «15-80» від заявника з приводу сторонніх запахів у квартирах, а також щодо засмічення системи каналізації не надходило» Наявність сміття після проведення поточного ремонту на покрівлі, підтверджує проведення такого поточного ремонту.
Щодо дератизації та дезінсекції, про які відповідач та позивач за зустрічним позовом зазначає, що остання проведена у 2019 році, слід зазначити наступне. Відповідно до відповіді на акт-претензію «дератизація та дезінсекція за необхідністю проводиться з періодичністю 2 рази на рік фахівцями спеціалізованої організації та за заявками співвласників до міського Контакт- центру «15-80» Запорізької міської ради. По будинку №5 по проспекту Металургів дератизація проводилась - листопад 2018р., квітень 2019р. Дезінсекція проводилась листопад 2018р., квітень 2019р.»
Таким чином, вказані роботи проводяться за заявками співвласників до міського Контакт- центру «15-80». Доказів надання заявок на проведення зазначених робіт по будинку АДРЕСА_10 , 2021 та 2022 суду не надано. Доказів того, що вказані роботи включені в оплату суду не надано.
Проведення вказаних робіт в 2018, 2019, 2022 та 2023 підтверджуються переліком актів виконаних робіт за адресою АДРЕСА_1 .
Посилання на те, що обслуговування вентиляційних каналів, - закладено як у тариф так і окремо виставлено у рахунках, як ТО СИСТЕМ ГАЗОПОСТАЧАННЯ не підтверджено жодним документом.
Доводи про те, що поточний ремонт не проводився з 2019 року, спростовані текстом відповіді на акт - претензію , відповідно до якого «Згідно з Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» п.2.4. «Поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.».
Вартість послуги з управління житловим будинком за складовою поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження передбачає лише 5% від загального обсягу конструктивних елементів будинку.
До Титулу поточного ремонту на 2022 рік в межах розрахункових коштів на бюджетний рік по статті поточного ремонту житлового будинку внесено наступні роботи: ремонт покрівлі 20м2, ремонт водостічних труб 24 м/п., скління вікон на сходових клітинах їм2, скління слухових вікон - 1м2, ремонт цоколю 10м2, вимощення їм2, примикання вимощення до цоколю 26м/п.. заміна інженерних мереж 35м/п. запірної арматури 2 од. Загальна орієнтовна вартість робіт становить 74848,00грн.
По статті «поточний ремонт» на житловому будинку АДРЕСА_1 виконувались роботи: у 2018 році - заміна вентилів на системі централізованого опалення: у 2019 році - ремонт покрівлі над квартирами АДРЕСА_9 ».
Крім того, з додаткових пояснень представника КП «Запоріжремсервіс» ЗОР вбачається, що Послуга «Поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження і поточний ремонт мереж електропостачання» виконується відповідно до вимог діючого законодавства. Виконання поточного ремонту здійснюється по мірі необхідності в залежності від технічного стану конструктивних і елементів,інженерного обладнання на підставі загальних оглядів (на весні та восени), звернень мешканців до міського контакт-центру 15-80 та накопичення коштів по складовій послуги «Поточний ремонт...».
Впродовж 2019-2023 років виконувався поточний ремонт житлового будинку АДРЕСА_1 з наступних видів робіт: 2019 рік (липень): ремонт м'якої рулонної покрівлі над квартирами №№ 26,32 в обсязі 280 м2; 2020 рік (жовтень): встановлення замку в обсязі 1 од. та встановлення провушин в обсязі 2 од. (підвал під'їзду № 5); 2022 рік (серпень): заміна водозливних труб І під'їзду № 3 в обсязі 6 м. п.; 2022 рік (грудень): заміна трубопроводу централізованої каналізації (під'їзд №5) в обсязі 26,4 м.п., прочищення водостічної воронки - 1 м.п.; 2023 рік: (січень): заміна електромереж - 45 м.п, (липень) - ремонт покрівлі - 35 м.кв., (листопад) - ремонт покрівлі - 40 м. кВ., улаштування оцинкованого оздоблення парапету - 2,1 м. кв.
Також, до відзиву та зустрічного позову надані відповіді на адресу ОСОБА_1 за підписом директора КП «Запоріжремсервіс» ЗОР, від 16.02.2022 № Х-74 (на звернення б/н від 17.01.2022) які тотожні відповіді 17.02.2022 за № 436/01-09 та від 17.02.2023 № Х-36 (на звернення б/н від 19.01.2023), які спростовують твердження ОСОБА_1 про відсутність поточного ремонту. При цьому копії звернень/актів - претензій на які вказані відповіді були надані, до матеріалів не долучені, і з вказаних відповідей не вбачаються, а тому підстав вважати, що це відповіді на акти претензії, передбачені п. 9.2 Договору, у суду відсутні .
Таким чином, доводи викладені у відзиві та зустрічному позові не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому зустрічний позов про зобов'язання відповідача про здійснення перерахунку заборгованості ОСОБА_1 за послуги з управління багатоквартирним будинком з період з 2020-2023 за фактично надані послуги, з урахуванням зменшення позовних вимог, не підлягає задоволенню.
Що стосується первісного позову то згідно з наданими позивачем розрахунками заборгованості, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, у зв'язку в перерахунком відповідно до акту - претензії, заборгованість відповідача за адресою: АДРЕСА_2 за послуги з управління багатоквартирним будинком в період з 01.11.2017 по 01.06.2023, з урахуванням часткової сплати послуг, складає 16706,19 грн.
Приписами частини першої статті 9 Закону № 2189-VIII визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 530 ЦК України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2189-VIII дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Свої зобов'язання з надання послуг з управління багатоквартирним будинком позивач виконав належним чином, що не спростовано відповідачем, з підстав викладених вище. Відповідач, у свою чергу, порушив свої зобов'язання та своєчасно не вносив оплату за послуги з управління багатоквартирним будинком у повному обсязі, у зв'язку з чим має заборгованість перед позивачем за період з 01.11.2017 по 01.06.2023, яка з урахуванням часткової сплати послуг, складає 16706,19 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги (первісний позов) є законними та обґрунтованими, а тому позов необхідно задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком за період з 01.11.2017 по 01.06.2023 в сумі 16706,19 грн.
Щодо застосування до спірних відносин строку позовної давності, то слід зазначити наступне.
Згідно положень ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
За загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина перша статті 261 ЦК України).
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина четверта статті 267 ЦК України).
Відповідач до ухвалення судового рішення подав до суду заяву про застосування строку позовної давності, оскільки вважає, що позовна давність сплила 30.06.2020 (час подачі позову червень 2023 - 3 роки = червень 2020), а тому відсутні підстави для стягнення заборгованості з 01.11.2017 по 30.06.2020 у розмірі 3288,09 грн. З таким твердженням суд не погоджується, у зв'язку з наступним.
Відповідно до пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням короновірусної хвороби СОVID-19» від 30.03.2020 № 540-IX, який набрав чинності 02.04.2020 року, Розділ «Прикінцеві та перехідні положення Цивільного кодексу України доповнено пункт 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно із постановами КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2» та постановою КМУ від 27.06.2023 № 651 з 12 березня 2020 року по 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України встановлений карантин з метою запобігання поширенню COVID-19, а тому позовна давність на території України подовжується на строк дії карантину.
Таким чином, починаючи з дня набрання чинності Закону України від 30.03.2020 №540-IX, тобто з 02.04.2020 року діє положення про продовження строків позовної давності на період дії карантину (з 01.04. 2017).
Позивач звернувся з позовом 14.06.2023 та просить стягнути заборгованість з 01.11.2017, а тому підстав для застосування до спірних правовідносин наслідків спливу строку позовної давності, суд не вбачає.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати які складаються з судового збору в розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 259, 260, 263 ЦПК України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради заборгованість по оплаті за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01.11.2017 р. по 01.06.2023 р. у сумі 16 706,19 грн.
В задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком за 2020-2023 роки, відповідно до фактично наданих послуг - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст виготовлений 07.06.2024
Реквізити сторін:
Позивач - Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд.23а, ЄДРПОУ 22144952.
Представник позивача - Виноградова Христина Ігорівна, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд.23а.
Відповідач - ОСОБА_1 , рнокпп2876708937, адреса реєстрації: АДРЕСА_11 .
Представник відповідача - ОСОБА_4 , місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд.34А, оф.48.
Суддя: