Дата документу 10.06.2024
Справа № 334/3514/24
Провадження № 2/334/1911/24
10 червня 2024 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Філіпової І. М.,
за участю секретаря Мандик М. О.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Запорізького обласного центру зайнятості в особі Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
23.04.2024 року позивач звернувся з позовом до відповідача про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю за період з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року у розмірі 14 118,51 грн, а також судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.10.2022 до позивача за сприянням у працевлаштуванні звернулася ОСОБА_2 . Наказом від 27.10.2022 року відповідачу надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 27.10.2022 року, як застрахованій особі залежно від страхового стажу строком 270 к. д., відповідно до ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 23 та п. 3-2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом від 27.01.2023 № НТ230127 відповідачці припинено виплату допомоги по безробіттю, відповідно до пп. 3-3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 27.01.2023. Наказом від 23.02.2023 № НТ230223 ОСОБА_2 припинено реєстрацію безробітної з 22.02.2023, у зв'язку з встановленням факту подання зареєстрованим безробітним недостовірних даних та документів, згідно з абз. 18 пп. 1 п. 32 Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2023 № 446.
В заяві про надання статусу безробітного від 25.10.2022 ОСОБА_2 зазначила та засвідчила кваліфікованим електронним підписом, що не відноситься до зайнятого населення та не перебуває у трудових відносинах.
Також, 28.10.2022 з безробітною ОСОБА_2 складено Індивідуальний план працевлаштування безробітного, що містить зобов'язання та відповідальність сторін. Відповідно до даного Індивідуального плану працевлаштування безробітного відповідальність за достовірність поданих даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, покладається на зареєстрованого безробітного.
З метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття проведено розслідування страхового випадку та за даними обміну інформацією між Державною службою зайнятості України та Пенсійним фондом України (файл № R106-F02R-C20230206212205.ZIP) виявлено, що ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах з ТОВ «ТК «Економ Плюс» з 19.10.2022.
Спеціалістами Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості (далі - ФІЛІЯ) проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття, за результатами якої складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 57В від 22.02.2023. Згідно з наданими роботодавцем документами, відповідачка має трудові відносини з ТОВ «ТК «Економ Плюс» з 19.10.2022, що підтверджується наказом про прийняття на роботу № ЕП000000498-908458 від 18.10.2022.
На підставі поданих відповідачем документів на її поточний рахунок Запорізьким обласним центром зайнятості було перераховано допомогу по безробіттю за період з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року у розмірі 14118,51 грн.
Оскільки, відповідачка не повідомила Філію про наявність трудових відносин з ТОВ «ТК «Економ Плюс», виплачена допомога по безробіттю за період з 27.10.2022 по 26.01.2023 в розмірі 14 118,51 грн отримана нею незаконно та підлягає поверненню.
До відповідачки рекомендованим листом № 3742/03/06-05 від 07.12.2023 та на застосунок Viber надсилалась претензія з вимогою щодо добровільного повернення виплаченої допомоги по безробіттю, лист доставлено та прочитано, але сума на сьогоднішній день так і не погашена.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.
Зі згоди позивача суд вважає можливим ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280-281 ЦПК України.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
25.10.2022 року ОСОБА_2 за допомогою застосунку ДІЯ подала заяву про надання статус безробітного та заяви про отримання фінансової допомоги по безробіттю.
Відповідно копії персональної картки №087222102700004 від 27.10.2022 року ОСОБА_2 зазначила, що 03.10.2022 року припинила трудові відносини з Запорізькою дирекцією АТ «Укрпошта».
Відповідно до Індивідуального плану працевлаштування ОСОБА_2 була ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованих безробітних. В тому числі, відповідно до п. 3 відповідальність за достовірність поданих Центру зайнятості даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Відповідно до п. 3 ч. 2 зареєстровані безробітні зобов'язані своєчасно подавати відомості, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення надання соціальних послуг та припинення реєстрації.
З метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття проведено розслідування страхового випадку та за даними обміну інформацією між Державною службою зайнятості України та Пенсійним фондом України (файл № R106-F02R-C20230206212205.ZIP) позивачем виявлено, що ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах з ТОВ «ТК «Економ Плюс» з 19.10.2022 року.
22.02.2023 року позивачем складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 57В, відповідно до якого згідно з наданими роботодавцем документами, ОСОБА_2 має трудові відносини з ТОВ «ТК «Економ Плюс» з 19.10.2022
Згідно відповіді ТОВ «ТК «Економ Плюс» №10 від 22.02.2023 року на запит позивача, ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах з ТОВ «ТК «Економ Плюс» з 19.10.2022 року, станом на 22.02.2023 року трудові відносини з нею не припинені. З 20.10.2022 року ОСОБА_2 не виходить на роботу, причини відсутності її на роботі не з'ясовані.
Відповідно до копії наказу про прийняття на роботу № ЕП000000498-908458 від 18.10.2022 ТОВ «ТК «Економ Плюс» ОСОБА_2 прийнята на роботу з 19.10.2022 року на посаду заступника керуючого магазином. З наказом ОСОБА_2 була ознайомлена 18.10.2022 року, про що свідчить її підпис у відповідній графі.
Згідно витягів з наказів про прийняті рішення відносно ОСОБА_2 :
-наказом від 27.10.2022 року №НТ221027 надано статус безробітної;
-наказом від 27.10.2022 року №НТ221027 призначено допомогу по безробіттю;
-наказом від 27.01.2023 року №НТ230127 припинено виплату допомоги по безробіттю;
-наказом від 23.02.2023 року №НТ230223 припинено реєстрацію безробітної.
Відповідно до поданого позивачем розрахунку сплачена на користь ОСОБА_2 допомоги по безробіттю за період з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року складає 14 118,51 грн.
07.12.2023 року позивачем на адресу ОСОБА_2 було направлено претензію щодо повернення коштів отриманих як допомога по безробіттю за період з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року в розмірі 14118,51 грн.
Згідно зі ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу зареєстрованого безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Вимогами ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», визначений перелік осіб які відносяться до зайнятого населення, відповідно до якого особи які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством належать до зайнятої категорії населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідач не мав права на перебування в статусі безробітного, оскільки відповідач був працевлаштований з 19.10.2022 року, а тому відповідно вона не мала права на отримання допомоги по безробіттю з 27.10.2022 року, а тому допомога по безробіттю отримана ОСОБА_2 з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року в сумі 14 118,51 безпідставно.
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач у період знаходження на обліку центру зайнятості в якості безробітної була працевлаштована, при цьому не повідомила про даний факт позивачу, що привело до незаконної виплати центром зайнятості допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладені обставини суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність даного позову.
Оскільки позов підлягає задоволенню, у порядку, передбаченому статтею 141 ЦПК України, стягненню із відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України,
Позовну заяву Запорізького обласного центру зайнятості в особі Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 користь Запорізького обласного центру зайнятості кошти, які були виплачені як допомога по безробіттю за період з 27.10.2022 року по 26.01.2023 року у розмірі 14 118 грн 51 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 користь Запорізького обласного центру зайнятості судові витрати у виді судового збору в розмірі 3028 грн 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач - Запорізький обласний центр зайнятості в особі Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості, код ЄДРПОУ 44982419, юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 16-б;
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя: Філіпова І. М.