11.06.2024
Справа № 331/3018/24
Провадження № 3/331/1250/2024
11 червня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Пивоварова Ю.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, офіційно не працевлаштованої, РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, за результатами отриманої податкової інформації відповідно до п.74.3, ст.74 Податкового кодексу України, встановлено, що при оформленні замовлення товарів за посиланням shafa.ua, здійснено придбання дитячого костюма «Дарта Вейдера» в ОСОБА_1 , якою отримано кошти та відправлено товар на суму 351,80 грн. Згідно інформаційних систем Головного управління ДПС у Запорізькій області, ОСОБА_1 не зареєстрована, як фізична особа-підприємець. У подальшому, з метою встановлення здійснення фізичною особою ОСОБА_1 систематичної господарської діяльності без державної реєстрації на платформі онлайн-оголошень shafa.ua, здійснено придбання товару «повязка венок розочка Disney». Оплату за вищевказаний товар здійснено на ім'я ОСОБА_1 , про що свідчить квитанція про оплату № 2317899 від 22.01.2024. Вказане свідчить про здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації платником податку-фізичною особою ОСОБА_1 . Правопорушення виявлено 22.01.2024 о 14 год 07 хв в ході проведення дослідження податкової інформації щодо ППФО ОСОБА_1 , яка проводилась в приміщенні ГУ ДПС у Запорізькій області.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненому правопорушенні не визнала та вказала, що вона дійсно зареєстрована на сайті shafa.ua, на вказаному сайті вона розмістила оголошення з продажу деяких вживаних речей її дітей, котрі їй непотрібні, однак господарською діяльністю вона не займається, оскільки перебуває у декретній відпустці. Просила закрити провадження по справі.
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, виходжу з наступного.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Статтею 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ч.1 ст.58 Господарського Кодексу України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
За визначенням, наведеним у ч.1 ст.3 ГК України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з ч.1 ст.42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, обов'язковими ознаками підприємницької діяльності, як виду господарської діяльності, є систематичність її здійснення з метою досягнення економічних та соціальних результатів, отримання прибутку.
У судовому засіданні досліджено надані до суду матеріали справи, а саме: протокол № 638/12 про адміністративне правопорушення від 09.05.2024; копію платіжною інструкції, копію квитанції №-2317899 від 22.01.2024, копія скріншоту з сайту shafa.ua, фото отриманих поштових відправлень, копія запрошення на ознайомлення, підписання та отримання протокол із чеком поштового відправлення; копія акту про факт неявки для ознайомлення, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення від 09.05.2024 № 1426/08-01-24-07/3296612044; копія листа про направлення протоколу про адміністративне правопорушення від 10.05.2024 № 19558/6/080/240709 із чеком поштового відправлення.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Пояснення ОСОБА_1 вказують на те, що остання дійсно розмістила оголошення з продажу дитячих уживаних речей, котрі їй непотрібні, однак підприємницькою діяльністю не займалась.
Беручи до уваги пояснення ОСОБА_1 , суддя зазначає, що норми національного законодавства не забороняють здійснювати епізодичний продаж особистих речей та не зобов'язують особу до здійснення реєстрації як суб'єкта господарювання або подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, оскільки такі дії не носять характеру господарської (підприємницької) діяльності.
При цьому суддя зауважує, що господарська (підприємницька) діяльність характеризується ознакою систематичності (тобто вчинення діянні три і більше разів), проте уповноваженими посадовими особами ГУ ДПС у Запорізькій області виявлено лише два факти продажу ОСОБА_1 товарів за допомогою платформи shafa.ua, що не створює у її діях цієї ознаки.
Більш того, уповноваженими посадовими особами ГУ ДПС у Запорізькій області до матеріалів адміністративної справи не було додано жодної інформації щодо огляду облікового запису ОСОБА_1 на платформі shafa.ua, зокрема, публікацій та їх змісту. Отже, надані матеріали справи не містять даних про те, чи були розміщені ОСОБА_1 інші оголошення про продаж товарів, їх кількість та зміст, тому оцінити діяльність ОСОБА_1 на предмет вчинення дій на власний ризик та з метою отримання власного прибутку неможливо.
Крім того, з наданих матеріалів на підтвердження відомостей, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення, посадовими особами не вказано вид, назву та кількість товару, продаж яких здійснювала або планувала здійснити ОСОБА_1 (чи були речі вживані чи нові, чи був запропонований на продаж товар різних розмірів чи кольорів одного виду тощо), та чи мала ОСОБА_1 мету здійснення продажу товарів для отримання прибутку, який і є основним видом її доходів, які є обов'язковою умовою здійснення господарської діяльності.
Отже, з огляду на те, що факт причетності ОСОБА_1 до вчиненого адміністративного правопорушення не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні, підстав для її притягнення до відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП не вбачається через відсутність складу адміністративного правопорушення.
У відповідності з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 256, 276, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності щодо ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Суддя: Ю.О. Пивоварова