Справа № 761/20131/24
Провадження № 2-а/761/467/2024
04 червня 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Н.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
У лютого 2023 року до Шевченківського районного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2024 року вищевказана позовна заява надійшла в провадження судді Пономаренко Н.В.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При зверненні до суду з позовом, позивач ОСОБА_1 в позовній заяві вказав свою адресу реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації внутрішньо переміщеної особи (фактична адреса проживання): АДРЕСА_2 . Однак доказів, що вказана адреса є адреса реєстрації внутрішньо переміщеної особи позивача до позовної заяви недолучено.
Разом з тим, позивачем не надано доказів та не вказано в позові підстав для звернення з адміністративним позовом до Шевченківського районного суду м. Києва.
Разом з тим, підсудність адміністративних справ з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань) регулюється вимогами ч.1 ст. 25 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи, що позивачем ОСОБА_1 не надано доказів, що його адресою реєстрації внутрішньо переміщеної особи є саме: АДРЕСА_2 , тому підсудність справи вказаної справи належить до територіальної юрисдикції адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до матеріалів позовної заяви місцем знаходження відповідача Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України зазначена адреса: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19, що не відноситься до дислокації Шевченківського району м. Києва, а відноситься до дислокації Франківського районного суду м. Львова.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, з огляду на зазначене, суддя приходить до висновку про направлення справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,, необхідно передати за підсудністю до Франківського районного суду м. Львова.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 20, 21, 29, 248, 256, 294, 295, п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд,-
ухвалив:
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, - передати на розгляд до Франківського районного суду м. Львова.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя: