11 червня 2024 року Справа № 480/7619/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Опімах Л.М.,
розглянувши у у спрощеному провадженні без виклику учасинків справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7619/23 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини № НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-
18 липня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , мотивуючи позовні тим, що є військовослужбовцем, командиром бойової машини, перебуває у складі військової частини НОМЕР_2 . Через постійно хворобливий стан позивача направлено на військово-лікарську експертизу до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 . За результатами обстеження був визнаний «придатним до військової служби».
Позивач не погоджується з таким висновком Військово-лікарської комісії, вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки під час медичного огляду не враховано наявні у нього захворювання, які виключають його придатність до військової служби, що є порушенням пунктів 6.8, 6.9, 6.10, 6.12 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402. Вказує, що перелік хвороб у висновку не відображає реальний стан його здоров'я, не вказаний точний діагноз, не було враховано дані останнього обстеження, не вказано можливість служби з наявними проблемами хребта, адже навантаження за наведеними хворобами хребта взагалі неможливі.
За таких обставин позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , оформлену довідкою ВЛК №4582 від 06.07.2023, зобов'язати відповідача провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я позивача з метою правильного визначення ступеня його придатності до військової служби.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог заперечив, зазначивши, що за результатами проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 надано довідку №4582 від 06.07.2023, яка повною мірою відповідає вимогам законодавства та наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Пунктом 1.1 розділу II Положення №402 передбачено, що Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Кожен хто проходить ВЛК зобов'язаний повідомити членів комісії про всі недуги по здоров'ю, надати всі наявні медичні документи, для проведення повноцінного огляду, про що кожен військовослужбовець ставить свій підпис на карті обстеження та медичного огляду на ВЛК. На підставі усіх наявних документів, членами ВЛК було проведено огляд даного військовослужбовця, та встановлено ступень придатності до військової служби в ЗСУ - придатний до військової служби.
При цьому, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Визнання придатним або не придатним до подальшого проходження військової служби та зміст формулювань, в яких приймаються постанови ВЛК, визначені пунктами 20.3 глави 20 розділу II Положення, відноситься до дискреційних повноважень відповідної ВЛК. Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належали б до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
До повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, шо позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходить військову службу у військоій частині НОМЕР_2 за результатами медичного огляду позивача ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 06 липня 2023 року видана довідка №4582, відповідно до якої позивач визнаний придатним до військової служби ( а.с.39 на звороті).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Як вбачається із пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Відповідно до підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців визначений у главі 6 розділу ІІ Положення №402. Так, відповідно до п.6.8 ( в редакції, чинній на момент існування спірних відносин) на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.
Пунктом 6.9. розділу ІІ передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.
За правилами п.6.10 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).
Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
Відповідно до п.20.1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Види постанов, які приймають ВЛК при медичному огляді вйськовослужбовців визначені п.20.3 розділу ІІ Положення №402.
Як вбачається із матеріалів справи позивач був направлений командиром військової частини НОМЕР_2 на медичний огляд ВЛК військової частини НОМЕР_1 ( а.с.41 на звороті), в ході медичного огляду позивача була заведена картка обстеження та медичного огляду ( а.с. 38-39). Відповідно до записів у картці, позивач зі її змістом ознайомлений, своїм підписом підтвердив про надання ним в повному обсязі інформації щодо стану його здоров'я та попереджений про надання неповної та достовірної інформації.
За результатами медичного огляду позивача ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 06 липня 2023 року видана довідка №4582, відповідно до якої позивач визнаний придатним до військової служби ( а.с.39 на звороті).
Тобто, ВЛК з урахуванням наявних захворювань, травм та визначення стану здоров'я за результатами медичного огляду, дійшла висновку про придатність позивача до військової служби.
В ході розгляду справи, судом не встановлено процедурних порушень медичного огляду позивача, передбачених наведеними нормами Положення №402.
Водночас, позивач, не погоджуючись з висновком ВЛК, зазначає, що діагноз не відповідає фактичному стану його здоров'я, не були враховані дані його останнього обстеження, не вказана можливість служби з наявними проблемами хребта, зазначає, що за переліком хвороб у нього має бути щонайменше «обмежена придатність», відтак він не довіряє військовим лікарям, тому висновок ВЛК є незаконним та необгрунтованим.
Тобто, фактично позивач не погоджується із встановленими ВЛК діагнозами хвороб та статтями Розкладу хвороб.
В цій частині, суд зазначає, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
При вирішенні спору суд враховує висновки Верховного Суду у такій категорії справ, зокрема, Верховний Суд у постанові від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
У спірних питаннях та складних випадках остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято Центральною ВЛК, яка відповідно до абзацу п'ятнадцятого підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 вправі розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Постанови Центральної ВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (підпункт 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402).
Отже, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутись до Центральної ВЛК для перегляду відповідного висновку.
Досліджуючи матеріали справи, суд встановив, що спірне рішення ВЛК Центральною ВЛК не переглядалося, відповідне рішення не приймалось. Долучені до позову копії скарг позивача на адресу ВЛК Східного регіону Збройних Сил України та на адресу Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, датовані 13.07.2023 не свідчать про завершення процедури оскарження висновку ВЛК в/ч НОМЕР_1 , крім того позивачем не надані і докази направлення цих скарг адресатам.
На підставі викладеного, суд ураховує наведені позивачем підстави позову та виходить із того, що спірне рішення відповідача з процедурних питань не оскаржується, відповідно підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття, суд не вбачає.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками розгляду справи судом не встановлено протиправності дій ВЛК військової частини № НОМЕР_1 під час медичного огляду та прийняття спірної постанови, тому у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Військово-лікарської комісії Військової частини № НОМЕР_1 ( код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах