Рішення від 10.06.2024 по справі 480/6495/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2024 р. Справа № 480/6495/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що з 20.12.2022 їй призначена пенсія за віком, однак, визначаючи розмір пенсії, відповідач не врахував її страховий стаж за період роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 та заробітну плату, отримувану нею за роботу в КП "ШКЗ "Зірка" за весь період страхового стажу на цьому підприємстві. На звернення до ГУ ПФУ в Сумській області з проханням врахувати при призначенні пенсії за віком страховий стаж та заробітну плату, отримувану в КП "ШКЗ "Зірка" в указаний період, отримала відмову, мотивовану тим, що за спірний період підприємство не сплатило страхові внески. Вважає її протиправною та зазначає, що відмова відповідача врахувати стаж роботи та заробітну плату на вказаному підприємстві за спірний період є протиправною та такою, що порушує її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 20.12.2022 позивачці призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.28-29).

Для нарахування розміру пенсії відповідач не врахував страховий стаж позивача за період роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 та заробітну плату, отримувану нею за роботу в КП "ШКЗ "Зірка".

На звернення до ГУ ПФУ в Сумській області з проханням врахувати при призначенні пенсії за віком страховий стаж та заробітну плату, отримувану в КП "ШКЗ "Зірка" в указаний період, листом від 25.04.2023 відповідач відмовив у зарахуванні до стажу цього періоду роботи, мотивовану відсутністю інформації про сплату страхових внесків за цей період, відповідно, його не враховано у страховий стаж позивача (а.с.25-27).

Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувати страховий стаж позивача за період роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 та заробітну плату, отримувану нею за роботу в КП "ШКЗ "Зірка", на час нарахування їй пенсії є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.

Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування") незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята статті 20 Закону, частина 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Питання, пов'язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в частині 4 статті 42 Закону, в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У спірних правовідносинах позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак при призначенні пенсії не враховано у стаж період її роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 та заробітну плату, отримувану нею за роботу в КП "ШКЗ "Зірка", оскільки за цей період її роботодавець не сплачував страхові внески.

Приписами ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Правова норма зазначеного Закону єдиною підставою для перерахунку пенсії визнає врахування страхового стажу після призначення пенсії. У формулі заробітної плати для перерахунку пенсії не містяться вимоги про застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати та стажу, набутого до її призначення, оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачає обов'язковою умовою перерахунку пенсії повну сплату внесків страхувальниками. Крім того, пенсійним органом не взято до уваги відсутність вини позивача як застрахованої особи.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат (ч. 1 ст. 113 Закону).

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті. Однак, застраховані особи без сприяння державних органів позбавлені можливості безпосередньо й оперативно впливати на повноту і своєчасність такої сплати, що, фактично, у випадку неповної сплати означатиме порушення рівності їх прав на призначення (перерахунок) пенсії при інших рівних умовах.

Оскільки у спірних правовідносинах неповна сплата страхових внесків призвела до порушення принципу рівності особи перед законом, а пенсійний орган не вжив дієвих заходів для забезпечення гарантованого державою права на трудову пенсію (її перерахунок), то суд визнає оскаржувану бездіяльність протиправною та вважає необхідним зобов'язати відповідача перерахувати позивачці пенсію.

Крім того, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пенсії як грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, підлягають індексації.

Отже, особи, які отримують пенсію, зокрема відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мають право на індексацію пенсії. Відповідно, у спірних правовідносинах з урахуванням наведених обставин позивач має право на індексацію основного розміру пенсії, яка має бути врахована під час перерахунку та виплати її пенсії.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відмова відповідача зарахувати позивачці спірний період роботи до загального трудового стажу та провести перерахунок пенсії не відповідає нормам чинного законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 1073,60 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.32).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо незарахування до страхового стажу та суми заробітної плати (доходу) при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 періоду роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 в Казенному підприємстві "Шосткинський казенний завод "Зірка", який в подальшому перейменований в Державне підприємство "Шосткинський завод "Зірка", код ЄДРПОУ 14315351.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 з дати її призначення - з 20.12.2022, додатково зарахувавши у величині розміру пенсії за віком до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.05.2017 по 31.12.2022 в Казенному підприємстві "Шосткинський казенний завод "Зірка", який в подальшому перейменований в Державне підприємство "Шосткинський завод "Зірка", код ЄДРПОУ 14315351, та включити у розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 показники розміру заробітної плати (доходу), отриманої в Казенному підприємстві "Шосткинський казенний завод "Зірка", який в подальшому перейменований в Державне підприємство "Шосткинський завод "Зірка", код ЄДРПОУ 14315351.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 20.12.2022 перерахунки, індексацію та підвищення перерахованої пенсії за віком ОСОБА_1 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1073,60 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах