11 червня 2024 року Справа № 480/989/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/989/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, і просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 28.09.2023 №183450026545 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- визнати висновки у листі-повідомленні від 24.10.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відсутності підстав для перегляду рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області незаконними та скасувати;
- визнати рішення у листі-відповіді від 30.10.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відсутності підстав для перегляду пільгового стажу відповідно до рішення Комісії №5 незаконним та скасувати;
- визнати протиправною, незаконною та скасувати відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.12.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового страхового стажу позивача період з 01.08.2002 по 30.09.2003;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового страхового стажу позивача період з 26.06.1996 по 31.12.1997 (на посаді землероба шихтового цеху на підприємстві "Центроліт ");
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з дати звернення.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 звернулась із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 31.07.2023 №183450026545 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Не погодившись з цим рішенням, позивачка звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про підтвердження стажу роботи і перегляд призначення пенсії за віком на пільгових умовах та додала архівні довідки, на що отримала рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, яким до пільгового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди роботи у ВАТ «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства «Центоліт») на посаді землероба шихтового цеху, на посаді землероба ливарного цеху за наступні періоди роботи: у 1998 році - 6 місяців 5 днів; у 1999 році - 5 місяців 7 днів; у 2000 році - 8 місяців; у 2001 році - 9 місяців 10 днів; у 2002 році - 6 місяці 20 днів; у 2003 році - 8 місяців 2 дні; з 01.08.2002 по 30.09.2003. Також у рішенні зазначено, що неможливо зарахувати до пільгового стажу періоди роботи: з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба шихтового цеху, оскільки в архівних довідках відсутня інформація про відпрацьований час та тривалість робочого дня; з 19.12.2000 по 20.12.2000, оскільки згідно архівної довідки від 10.04.2023 №9427 надавалася відпустка без збереження заробітної плати.
У подальшому позивач знову звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, проте отримала рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 28.09.2023 №183450026545 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, позивач неодноразово зверталась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про перегляд пенсійної справи, проте отримувала листи-відповіді з інформацією про відсутність підстав для призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач вважає дії відповідачів щодо відмову у призначенні пенсії протиправним, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області проти позову заперечує, у відзиві на позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що оскільки підтверджений пільговий стаж позивача відсутній та ОСОБА_1 не досягла встановленого законодавством віку (позивачці, на дату звернення - 50 років, натомість встановлений законом поріг - 55 років), ОСОБА_1 не має права виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області також подало відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що до пільгового стажу позивча за Списком № 2 не зараховано періоди роботи у Відкритому акціонерному товаристві "Центроліт" за 2002-2003 роки згідно з рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2003 № 5, оскільки, періоди роботи, які зараховані Комісією потребують уточнення, зокрема, період роботи за 2002 рік 6 місяців 20 днів, за 2003 рік 8 місяців 2 дні накладаються з 01.08.2002 по 31.09.2003, а тому Головним управлінням прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недосягненням пенсійного віку.
Вважає, що дії Головного управління щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та розгляду звернення позивача вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому неправомірні та незаконні дії Головного управління відсутні.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Позивачем було подано відповіді на відзиви відповідачів, яким позовні вимоги підтримала у позному обсязі, просила задовольнити позов.
Також, третьою особою було подано пояснення, в яких зазначає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, розрахунок стажу позивачу здійснено згідно вимог чинного законодавства, отже, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки позивач не досягла встановлено законодавством пенсійного віку для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач 24.07.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії «за віком Список №2».
Враховуючи принцип екстериторіальності вказана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та було прийнято рішення №183450026545 від 31.07.2023 про відмову у призначенні пенсії позивачу.
У вказаному рішенні відповідач зазначив:
"Відмова про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”
Дата народження 17.05.1973
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 24.07.2023 Вік заявниці 50 років.
Страховий стаж особи становить 25 років 1 місяць 15 днів Пільговий стаж особи становить 4 роки 11 днів
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, та за результатамиу атестації робочих місць - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок (за відсутності, необхідний стаж визначається згідно п.2 ч. 2 ст. 114), з них не менше 10 років на зазначених посадах (Список № 2).
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим- двадцять третім цЬого пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Результати розглялу документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.
*3а доданими документами до пільгового стажу не зараховано
- періоди роботи згідно архівної довідки від 10.04.2023 № 427, оскільки у разі ліквідації організації, періоди роботи можливо зарахувати при долученні рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах в разі ліквідації підприємства, установи, організації;
- період роботи 3 18.06.2007 по 28.08.2007 згідно довідки від 23.05.2023 № 159, оскільки в цей час згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 заявниця отримувала матеріальну допомогу в період профнавчання в центрі зайнятості. Крім того не зараховано період роботи 3 01.09.2007 по 18.01.2010 згідно цієї ж довідки, оскільки за результатами акту перевірки від 21.07.2023 №1800-1002-1/6363, необхідно замінити довідку та зазначити відділення, в якому заявниця працювала та наказ про атестацію робочого місця проведену вперше.
Зарахування періоду стажу роботи в ВАТ" Центролит” за Списком №2 до пільгового стажу з 26.06.1996 по 30.09.2003, згідно Архівної довідки від 10.04.2013 № 427, буде переглянуто після надходження рішення Комісії з питань підтвердження стажу на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах, або за вислугою років.
Заявниця працює.
Прийнято рішення у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відмовити, необхідний у пільговий зв'язку з тим, стаж, що заявниця не досягла пенсійного віку та в неї відсутній необхідний пільговий стаж." (а.с. 33).
Не погодившись з цим рішенням позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою на підтвердження стажу роботи і перегляд призначення пенсії за віком на пільгових умовах та додала архівні довідки.
Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, розглянула заяву про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 для підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років/періодів роботи на підприємствах та прийняла рішення №5 від 11.08.2023.
У вказаному рішенні комісія зазначила:
"Згідно з трудовою книжкою та архівними документами ОСОБА_1 працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт») з 26.06.1996 по 31.07.2002 на посаді землероба шихтового цеху, з 01.08.2002 по 30.09.2003 на посаді землероба ливарного цеху.
В архівній довідці №427 від 10.04.2023 присутня інформація про наявність доплат за суміщення професій з 01.02.1998.
В архівній довідці про заробітну плату від 10.04.2023 №428 наявні дані про те, що у червні 1998 ОСОБА_1 працювала на посадах землероба землероба та завальника шихти у вагранці.
У листопаді 2001 працювала на посаді сушильника стержнів форм та формених виробів.
У період роботи ОСОБА_1 , діяв Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №0162 та постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, розділ ІІІ «Металургійне виробництво”, підрозділ 4, пункт 2040400а-12264.
Згідно з архівною довідкою № 428 від 10.04.2023 ОСОБА_1 , постійно отримувала заробітну плату.
Відповідно до архівної довідки №427 від 10.04.2023 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати з 19.12.2000 р. по 20.12.2000.
Відповідно до архівних документів перебувала у вимушених простоях в періоди: з 03.12.1997 по 12.12.1997, з 04.01.1998 по 18.01.1998, з 02.02.1998 по 13.02.1998, 04.03.1998 по 13.03.1998, з 03.04.1998 по 10.04.1998, з 29.04.1998 по 14.05.1998, з 16.05.1998 по 17.05.1998, з 01.06.1998 по 15.06.1998, з 01.07.1998 по 19.07.1998, з 03.08.1998 по 14.08.1998, з 01.09.1998 по 16.09.1998, з 01.10.1998 по 16.10.1998, з 01.12.1998 по 15.12.1998, з 06.01.1999 по 01.02.1999, з 01.02.1999 по 12.02.1999, з 01.03.1999 по 12.03.1999, з 03.04.1999 по 13.04.1999, з 14.04.1999 по 16.04.1999, з 05.05.1999 по 12.05.1999, з 15.05.1999 по 16.05.1999, з 26.05.1999 по 11.06.1999, з 14.06.1999 по 09.07.1999, з 02.08.1999 по 11.08.1999, 14.08.1999, з 01.09.1999 по 14.09.1999, з 01.10.1999 по 15.10.1999, з 01.11.1999 по 16.11.1999, з 31.12.1999 по 17.01.2000, з 31.01.2000 по 13.03.2000, з 31.03.2000 по 04.04.2000, з 15.04.2000 по 16.04.2000, з 05.05.2000 по 02.06.2000, з 03.07.2000 по 11.07.2000, з 01.08.2000 по 06.08.2000, 08.11.2000, з 02.01.2001 по 15.01.2001, з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 14.02.2001, з 24.02.2001 по 25.02.2001, 27.02.2001, 01.03.2001 по 02.04.2001, 17.04.2001 20.04.2001, 11.05.2001, з 16.05.2001 по 31.05.2001, з 02.01.2002 по 31.01.2002, з 19.02.2002 по 01.03.2002, з 01.03.2002 по 29.03.2002.
Комісія прийняла рішення:
Зарахувати до пільгового стажу, ОСОБА_1 роботу у Відкритому акціонерному товаристві «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт») на посаді землероба шихтового цеху, на посаді землероба ливарного цеху за наступні періоди роботи:
у 1998 році - 6 місяців 5 днів;
у 1999 році - 5 місяців 7 днів;
у 2000 році - 8 місяців;
у 2001 році - 9 місяців 10 днів;
у 2002 році - 6 місяці 20 днів;
у 2003 році - 8 місяців 2 дні;
з 01.08.2002 по 30.09.2003.
Разом з тим, неможливо зарахувати до пільгового стажу періоди роботи:
- з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба шихтового цеху, оскільки в архівних довідках відсутня інформація про відпрацьований час та тривалість робочого дня;
- з 19.12.2000 по 20.12.2000, оскільки згідно архівної довідки від 10.04.2023 №9427 надавалася відпустка без збереження заробітної плати." (а.с. 34).
20.09.2023 позивач ще раз звернулася до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.
Враховуючи принцип екстериторіальності вказана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та було прийнято рішення №183450026545 від 28.09.2023 про відмову у призначенні пенсії позивачу.
У вказаному рішенні відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зазначив:
"Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Жінкам, які не мають необхідного пільгового стажу роботи, але мають не менше половини стажу з шкідливими і важкими умовами праці, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зниженням пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування», на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Страховий стаж особи становить 27 років 4 місяці 20 днів.
Пільговий стаж особи становить 09 років 1 день, що дає право на зниження пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 4 роки.
До страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи в 2002 та 2003 роках,згідно рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2023 № 5, оскільки періоди зазначені некоректно і потребують уточнення.
Вирішено: На підставі пункту 2 частини 2 статгі 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовити у призначенні пенсії за віком, оскільки особа не досягла встановленого законодавством пенсійного віку. Відповідно до статті 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , має право оскаржити зазначене рішення до Пенсійного фонду України або у судовому порядку." (а.с. 35).
У подальшому, на виконання заяви позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було направлено лист від 16.10.2024 про перегляд пільгового стажу до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (а.с. 36).
Листом від 24.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило, що періоди роботи за 2002 рік 6 місяців 20 днів, за 2003 рік 8 місяців 2 дні та з 01.08.2002 по 31.09.2003, які зазначені в Рішенні № 5 для врахування в пільговий стаж, не відповідають відомостям по спеціальному стажу в індивідуальних відомостях про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дані періоди зазначені некоректно і потребують уточнення. Зазначає, що підстави для перегляду рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області відсутні (а.с. 38).
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 30.10.2023 повідомило, що управління не погоджується з необхідністю перегляду пільгового стажу в частині врахування до пільгового стажу по Списку № 2 періодів роботи за 2002 рік - 6 місяців 20 днів та за 2003 рік - 8 місяців 2 дні відповідно до рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2023 № 5. В Рішенні № 5 зазначено зарахувати до пільгового стажу роботи за 2002 рік - 6 місяців 20 днів, за 2003 рік - 8 місяців 2 дні та період з 01.08.2002 по 30.09.2003. В зазначених роках та в періоді з 01.08.2002 по 30.09.2003 наявне накладання та невідповідність тривалості пільгового стажу, періоди зазначені некоректно і потребують уточнення, про що зазначено у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 28.09.2023 № 183450026545 (а.с. 39).
Крім того, на заяву позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області було надано відповідь від 12.12.2023, в якій зазначено, що за результатами розгляду листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.10.2023 № 1800-0303-9/46334 повторно переглянуто документи електронної пенсійної справи позивача. Страховий стаж, обчислений на підставі наданих позивачум документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, з урахуванням рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії,становить 25 років 3 місяці 10 днів, пільговий стаж за списком № 2 - 9 років 1 день. До пільгового стажу за списком № 2 не зараховано періоди роботи у Відкритому акціонерному товаристві" Центроліт" (в подальшому реорганізованому у Публічне акціонерне товариство «Центоліт») за 2002-2003 роки згідно з рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2023 № 5. Оскільки, періоди, які зараховані Комісією, потребують уточнення (періоди роботи за 2002 рік 6 місяців 20 днів, за 2003 рік 8 місяців 2 дні накладаються-з 01.08.2002 по 31.09.2003), управління рекомендувалопозивача із зазначеного питання звернутися до Комісії. Також повідомили, що положення статті 14 Закону № 1058 щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах особи , яка працювала на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1 -р/2020 у справі № 1-5/20189746/15) неконституційним не визнано, отже, підстави для перегляду рішення від 28.09.2023 №183450026545 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відсутні, оскільки позщивач не досягла встановленого законодавством пенсійного віку (55 років) (а.с. 42).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 01.01.2004.
Щодо питання зарахування до пільгового стажу спірних періодів роботи позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Також, ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
З аналізу зазначених норм законодавства, суд вбачає, що до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме до 01.01.2004, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу, в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.2004.
При розгляді даної справи не зарахування спірного періоду до пільгового стажу позивача зумовлено відсутністю документів, що підтверджують проведення атестації робочого місця позивача.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58 (далі - Інструкція № 58), заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування. До трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції № 58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Копією трудової книжки позивача (а.с.194 звор. ст.) та архівними довідками (а.с. 50-53, 57-59) підтверджується, що позивач працювала з 01.08.2002 по 30.09.2003 на посаді "земледел" у ВАТ “ЦЕНТРОЛИТ”.
Вказані обставини також були підтверджені у рішенні про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2023 №8, який оскаржуваний період зараховано до пільгового стажу позивача.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в оскаржуваному рішенні та у відзиві на позовну заяву, єдиною підставою для відмови у зарахуванні вказаного стажу, є некоректність зазначення спірних періодів у рішенні про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2023 №8.
Разом з тим, будь-якого обґрунтування щодо некоректності зазначення спірного періоду в рішення від 11.08.2023 №8 чи інших підстав не зарахування періоду роботи позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не надає.
Суд звертає увагу на те, що трудовою книжкою, архівною довідкою, а також рішенням територіального органу Пенсійного фонду України було підтвердженя право позивача на зарахування періоду роботи з 01.08.2002 по 30.09.2003 до пільгового стажу.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що інсують усі підстави для зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.08.2002 по 30.09.2003 на посаді землероба у ВАТ “ЦЕНТРОЛИТ”.
Щодо питання зарахування до пільгового страхового стажу позивача періоду роботи з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба шихтового цеху на підприємстві "Центроліт ", суд зазначає наступне.
Як вже було встановлено судом з матеріалів справи, Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, розглянула заяву про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 для підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років/періодів роботи на підприємствах та прийняла рішення №5 від 11.08.2023.
У вказаному рішенні комісія зазначила, що неможливо зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба шихтового цеху, оскільки в архівних довідках відсутня інформація про відпрацьований час та тривалість робочого дня.
Разом з тим, у вказаному рішення Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області посилалась на інформацію наявну в трудовій книжці та архівних довідках №427 та №428 від 10.04.2023.
Згідно з трудовою книжкою та архівними документами ОСОБА_1 працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт») з 26.06.1996 по 31.07.2002 на посаді землероба шихтового цеху.
В архівній довідці №428 від 10.04.2023 наявні дані про відпрацьований час позивача за спірний період на посаді землероба.
Крім того, згідно з архівною довідкою № 428 від 10.04.2023 ОСОБА_1 , постійно отримувала заробітну плату(а.с. 50-53).
Вказана інформація не оспорюється Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області у рішенні від 11.08.2023 №5.
Відтак, суд приходить до висновку, що період роботи позивача з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт») підлягає зарахуванню до пільгового періоду, а отже рішення Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає скасуванню в цій частині.
Крім того, беручи до уваги те, що спірний період роботи позивача (з 26.06.1996 по 31.12.1997) не зараховано саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового страхового стажу позивача період з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві «Центроліт» (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт»).
Щодо питання визначення віку, з якого позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Так, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
На час звернення позивача із відповідною заявою до відповідача щодо призначення пенсії на пільгових умовах чинними є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і Закон України "Про пенсійне забезпечення", які регулюють одні і ті ж правовідносини.
Згідно з пункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції до прийняття Закону від 02.03.2015 р. № 213-VIII) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Згідно п.2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Після набуття чинності нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правила призначення пенсій за Списком №2 регламентувались п. «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Такий стан правового регулювання існував до календарної дати набрання чинності нормами Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII (11.10.2017р.), яким текст Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був доповнений, зокрема, ст.114, згідно з ч.1 якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Між тим, Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII у новій редакції був викладений п. 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з п.2 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017р. №2148-VIII на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
У силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017 №2148-VIII, наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017. Отже, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком №2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: п. «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017р. №2148-VIII. Правила вказаних законів були повністю уніфікованими (ідентичними).
Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 року №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII".
Пунктом 1 резолютивної частини названого судового акту визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII.
Відповідно до п.2 резолютивної частини названого судового акту стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно п.3 резолютивної частини названого судового акту застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Отже, з 23.01.2020 в Україні існують два Закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком №2, а саме: п. «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"у редакції до Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.
Відносно позивача правила зазначених вище Законів містять розбіжність у величині показника вікового цензу, який складає 50 років за ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року № 213-VIII та 55 років за п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.
Враховуючи ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, що найбільш сприятливим для позивача є підхід, коли віковий ценз має бути встановлений на рівні найменшої величини, тобто 55 років.
Вивчивши матеріали справи, суд зазначає, що обрані відповідачем у даному конкретному випадку мотиви вчинення владного управлінського волевиявлення не враховують правила розв'язання колізій між діючими актами права однакової сили та з одного з того ж предмету із застосуванням приписів ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" на користь, в даному випадку, позивача.
У даному випадку є чинними одночасно два закони, які відносно позивача містять різні правила призначення пенсії за Списком №2 стосовно параметру вікового цензу. Відповідачем взагалі не досліджувалося право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» із врахуванням прийнятого Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 року №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII".
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи. Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
Суд не знаходить підстав для відступу від вищезазначених правових висновків у справі, що розглядається.
При розгляді даної справи, застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV, про що також зазначено вище.
Отже, враховуючи все викладене, суд, у відповідності до ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача є скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 11.08.2023 №5 в частині не зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві “Центроліт” (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт”) та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати оскаржувані періоди.
Також суд, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 28.09.2023 №183450026545, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсій, оскільки вказане рішення прийнято відповідачем без урахування вищезазначеного страхового та пільгового стажу позивача.
Крім того, суд вважає за необхідне, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Черкаській області зарахувати до пільгового стажу позивача період роботи з 01.08.2002 по 30.09.2003 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві “Центроліт” (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт”).
Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з дати звернення за призначенням пенсії, то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки вважає, що належним способом захисту порушеного права є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», врахувавши стаж позивача, що є предметом розгляду даної справи.
Також суд звертає увагу, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 20.09.2023 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1, а тому з урахуванням скасування вище зазначеного рішення, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повинно повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, з урахуванням висновків даного судового рішення.
Що стосується позовних вимог про визнання незаконними та скасування листа-повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.10.2023, листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.10.2023, відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.12.2023, суд відмовляє в задоволенні вказаних вимог з огляду на наступне.
Фактично відповідачі, розглянувши звернення позивача, листами повідомили про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. При цьому, відповідачами рішення, за результатами звернення позивача, не приймалися.
Таким чином у суду відсутні підстави для скасування листів від 24.10.2023, 30.10.2023, 12.12.2023, оскільки вони не є рішенням у розумінні КАС України, не тягнуть жодних наслідків для позивача, а лише інформують про дії відповідача при розгляді заяви.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів суму судового збору в розмірі 1211,20 грн (у рівних частках з кожного з відповідачів), який був сплачений позивачем при подачі позову.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 11.08.2023 №5 в частині не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві “Центроліт” (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт”).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до пільгового стажу період робот з 26.06.1996 по 31.12.1997 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві “Центроліт” (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт”).
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 28.09.2023 №183450026545, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсій за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період роботи з 01.08.2002 по 30.09.2003 на посаді землероба у Відкритому акціонерному товаристві “Центроліт” (в подальшому реорганізоване у Публічне акціонерне товариства “Центоліт”).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 20.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та прийняти рішення по суті заяви від 20.09.2023 з урахуванням пільгового стажу та правової оцінки, наданої судом по даній справі.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) суму судового збору у розмірі 605,60 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) суму судового збору у розмірі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька