Рішення від 11.06.2024 по справі 300/3535/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" червня 2024 р. справа № 300/3535/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що на його звернення, відповідач протиправно відмовив в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мотивуючи відсутністю підстав для зарахування до пільгового страхового стажу за Списком №1 періоди роботи позивача в ЗАТ "Лукор" з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.04.2005. Крім того, відповідачем не зараховано на пільгових умовах - один місяць служби за три, періоди проходження позивачем військової служби, протягом якої він брав участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях та періоди участі у бойових діях у воєнний час з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

30.05.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та вказує, що при розгляді заяв позивача про перерахунок пенсії прав позивача не порушував та правомірно не врахував спірні періоди до страхового стажу. Просив в задоволенні позову відмовити. Окрім того, звернув увагу суду на ту обставину, що оскільки ЗАТ "Лукор" з 28.12.2019 ліквідовано, то позивачем 06.10.2023 було подано заяву про підтвердження стажу за періоди роботи з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.04.2005, то після надходження рішення комісії, зарахування вказаних періодів буде переглянуто, про що повідомлено позивача листами від 21.11.2023 та 22.11.2023.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком за Списком №1 з 02.10.2023.

23.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявами про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах зарахувавши при цьому до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоди роботи в ЗАТ "Лукор" з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.04.2005, а також зарахувати на пільгових умовах - один місяць служби за три, періоди проходження позивачем військової служби, протягом якої він брав участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях та періоди участі у бойових діях у воєнний час з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 (а.с.16-18).

Листом від 21.11.2023 відповідач відмовив в проведенні перерахунку пенсії позивача, мотивуючи вказану відмову, зокрема тим, що пільги при обчисленні страхового стажу не надаються, оскільки були передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення", який втратив чинність з 01.01.2004 (а.с.19,20).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу роботи позивача за Списком №1 періоди роботи в ЗАТ "Лукор" з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.04.2005, то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року N 637 (із змінами), пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року N 121 (із змінами), правління Пенсійного фонду України постановою від 10.11.2006 року N 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за N 1231/13105 затвердив "Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії" (далі Порядок N 18-1).

Згідно із пунктами 1, 2 Порядку N 18-1, він визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктами 3, 4 Порядку N 18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Згідно із пунктами 6, 7, 9, 10 Порядку N 18-1, основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право:

- заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи, або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

- запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;

- отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;

- інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.

Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку N 18-1, територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Пунктом 14 того ж порядку визначено, що комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ЗАТ "Лукор" ліквідовано 28.12.2019.

Судом встановлено, що у зв'язку з зазначеною обставиною у відповідності до вимог Порядку 18-1 позивач 06.10.2023 звернувся до відповідача із заявою про підтвердження стажу роботи на вказаному підприємстві.

На момент звернення позивача із даним позовом та під час розгляду справи судом, рішення за вказаною заявою не прийнято.

Відтак, зважаючи на вищенаведені норми, суд доходить висновку, що вимоги позивача в частині зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоди роботи в ЗАТ "Лукор" з 27.01.2001 по 31.01.2001, з 01.02.2001 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.04.2005, є передчасними та, за умови відсутності рішення Комісії, не підтверджені належними та допустимими доказами.

Як наслідок, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

Щодо відмови в зарахуванні відповідачем на пільгових умовах - один місяць служби за три, періоди проходження позивачем військової служби, протягом якої він брав участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях та періоди участі у бойових діях у воєнний час з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022, то суд зазначає таке.

В преамбулі до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1 вказаного Закону визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, соціальний захист військовослужбовців, крім іншого, стосується питань їх пенсійного забезпечення.

Основні права військовослужбовців, пов'язані з проходженням служби, визначені ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так, згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 цього Закону, час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. "а" п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, обґрунтованими є доводи позивача про те, що визначальною підставою для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, що дає право на дострокову пенсію за віком, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.

Отже, позивач має право на зарахування до страхового стажу періоди проходження військової служби, протягом якої він брав участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях та періоди участі у бойових діях у воєнний час з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що слід визнати протиправною відмову відповідача в зарахуванні періодів проходження позивачем військової служби, протягом якої він брав участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях та періоди участі у бойових діях у воєнний час з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 23.10.2023.

Як наслідок слід зобов'язати відповідача здійснити з 23.10.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача, зарахувавши при цьому до страхового стажу періоди проходження військової служби з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 в розрахунку один місяць служби за три місяці служби, з урахуванням раніше проведених виплат.

Твердження відповідача щодо того, що заявлені в позовних вимогах періоди проходження військової служби частково не співпадають з періодами вказаними у довідці, виданій ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 є безпідставними, оскільки у вказаній довідці зазначено загальні періоди проходження військової служби позивачем (а.с.22). В той час, як періоди безпосередньої участі позивача у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України та в антитерористичній операції вказані у довідці військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2023 за №6400 та довідці військової частини НОМЕР_2 від 23.05.2018 за №781 (а.с.29,30).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періодів проходження військової служби з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 в розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 23.10.2023 зарахувавши при цьому до страхового стажу періоди проходження військової служби з 14.06.2015 по 15.12.2015, з 08.01.2016 по 24.06.2016, з 29.05.2017 по 25.07.2017, з 04.08.2017 по 03.01.2018, з 24.01.2018 по 24.04.2018, з 08.07.2021 по 15.12.2021, з 05.01.2022 по 14.04.2022, з 07.05.2022 по 16.07.2022, з 09.08.2022 по 22.08.2022, з 23.08.2022 по 12.10.2022 в розрахунку один місяць служби за три місяці служби, з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.