(за результатами скороченого провадження в порядку ст.183-2 КАС України)
01 листопада 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-3117/10/2470
17:24
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом прокурора Новоселицького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції до виробничо-комерційної фірми "Евріка" про стягнення заборгованості,-
В поданому до суду 12.10.2010 року адміністративному позові позивач просив суд стягнути з ВКФ "Евріка" (код ЄДРПОУ 14263826) заборгованість за несвоєчасну сплату земельного податку у розмірі 8775,74 грн. та комунального податку в розмірі 19,54 грн. в дохід місцевого бюджету.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження даної справи та про вимогу надати у визначені ст.183-2 КАС України строки свої заперечення з необхідними документами. З наслідками неподання такого заперечення ознайомлений.
Заяву про визнання позову або заперечень на позов до суду не направив.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року № 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно ч.1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992р. № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби. (стаття 27 вказаного Закону).
Податковий борг по земельному податку за виник внаслідок пропущення граничного теміну сплати ВКФ «Евріка» сум податкового зобов'язання.
Згідно п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закону №2181) податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Днем узгодження податкового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження.
Підпункт 5.4.1. п.5.4. статті 5 Закону України № 2181 в свою чергу передбачає, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, а затримка є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, то такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. (п. 17.1.7. ст. 17 Закону № 2181).
Таким чином, за результатами невиїзної документальної перевірки органом ДПС прийняте податкове повідомлення - рішення від 21.08.2010 року за № 632/150002471500/0 на суму 8949,19 грн. У зв'язку із наявністю у платника податку на день прийняття рішення переплати в сумі 192,99 грн., залишок податкового боргу складає 8756,20 грн.
Крім того, Декрет КМУ "Про місцеві податки і збори" від 20.05.1993р. № 56-93 визначає види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування. Згідно п. ст.1 Декрету до місцевих податків і зборів належить комунальний податок.
За правилами ст.15 Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями.
В порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181 ВКФ "Евріка" допущено несвоєчасну внесення платежів по комунальному податку. Рішенням Новоселицької міжрайонної МДПІ від 21.08.2010 року за № 633/150002481500/0 до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що складає 40,80 грн. У зв'язку із наявністю у платника податку переплати в сумі 21,26 грн. на день прийняття рішення контролюючим органом, то залишок податкового боргу складає 19,54 грн.
Станом на 23.09.2010р. сума податкового боргу відповідача підтверджується обліковими картками по кожному податку та становить 8775,74 грн.
Пунктом 11 статті 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509 передбачено, що суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3 статті 3 Закону №2181 передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
За таких обставин на день розгляду справи в суді сума податкового боргу в розмірі 8775,74 грн. є непогашеною в добровільному порядку, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Таким чином суд вважає за доведені обставини на які посилається позивач, а адміністративний позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів “Про державне мито”від 21.01.1993р. № 7-93 позивач звільнений від сплати державного мита. Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому суд не стягує судові витрати з відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Керуючись ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.183-2, ч.1 ст.256 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з виробничо-комерційної фірми "Евріка" (Чернівецька область, м. Новоселиця, вул. Крупської, 1а, код ЄДРПОУ 14263826) податковий борг в сумі 8775,74 грн.: по земельному податку в розмірі 8756,20 (вісім тисяч сімсот п'ятдесят шість гривень 20 копійок) грн. (на р/р 33211828700158 одержувач Місцевий бюджет Новоселицької міської ради, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача 23246028, МФО 856135) та комунальний податок в сумі 19,54 (дев'ятнадцять гривень 54 копійок) грн. (на р/р 33217811700158 одержувач Місцевий бюджет Новоселицької міської ради, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача 23246028, МФО 856135).
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.
Суддя О.Я.Бойко