№ 2а-4766/10/2370
26.10.2010 р. м. Черкаси
08 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Гараня С.М.,
при секретарі -Лисенко С.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у місті Черкаси Звєрєва Є.В. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності,
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулася державна податкова інспекція у місті Черкаси, в якому просить припинити підприємницьку діяльність фізичної особи -підприємця ОСОБА_2, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідачем як платником податків на протязі більше одного року не надавалися податкові декларації до державної податкової служби, що є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові, та просив їх задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заперечення на позов чи клопотання про відкладення справи не направив, тому суд вирішив провести розгляд справи без його присутності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Соснівської районної ради міста Черкаси 06.03.2003 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1. На обліку державної податкової інспекції у місті Черкаси як платник податків відповідач перебуває з 12.03.2003 р. (довідка про взяття на облік платника податків № 498/17-226 від 12.03.2003 р.).
Відповідно до частини 1 статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 Кодексу, якою передбачено, що така реєстрація здійснюється у порядку, визначеному законом. Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 55 Господарського кодексу України громадяни України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані як підприємці, визнаються суб'єктами господарювання.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, порядок та підстави проведення державної реєстрації, припинення державної реєстрації таких осіб, визначаються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV.
Відповідно до частини 1 статті 4 цього Закону, державна реєстрація фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбаченні цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
З огляду на вимоги статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку, установленому законом. Усі громадяни зобов'язані щорічно подавати до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Проводячи господарську діяльність, фізична особа-підприємець, відповідно до вимог частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, зобов'язана своєчасно подавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів, сплачувати податки в порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 р. № 1251-XII платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) в установлені законами терміни.
Згідно з підпунктами «а»та «в»пункту 19.1 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV платники податків зобов'язані вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподаткованого доходу, у разі, коли такий платник податку зобов'язаний цим законом подавати декларацію, подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього закону таке подання є обов'язковим.
Пунктом 4 статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992, № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом, а саме відповідно до підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", від 21.12.2000 р. № 2181-III податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян) - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є суб'єктом господарювання - фізичною особою -підприємцем, який зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього чинним законодавством у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, та на якого розповсюджується дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15.05.2003 р. № 755-IV.
Також судом встановлено, що ОСОБА_2 останній раз до державної податкової інспекції у місті Черкаси про отримані ним доходи звітувався за ІІ квартал 2005 року, тим самим порушуючи вимоги законодавства, яким регулюються дані правовідносини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 під час здійснення ним підприємницької діяльності не виконав вимоги статті 67 Конституції України, частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, пунктів 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», підпунктів «а», «в»пункту 19.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», підпункту «г»пункту 4.1.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до частини 1 статті 51 Господарського кодексу України, підприємницька діяльність припиняється на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
З огляду на вимоги частин 1, 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться у разі постановлення судового рішення з цього питання, а підставами для ухвалення такого рішення є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», від 04.12.1990 р. № 509, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 р. № 755, та на підставі вимог пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509, відповідно якого до функцій податкових органів належить контролювання своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право на звернення до суду із позовами про припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Частиною 3 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. № 755, встановлено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 р. № 755 суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи-підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Виходячи з вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги державної податкової інспекції у місті Черкаси до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності - задовольнити повністю.
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи -підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований виконавчим комітетом Соснівської районної ради міста Черкаси.
3. Копію постанови в день набрання нею законної сили направити виконавчому комітету Черкаської міської ради.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 28 жовтня 2010 року.
Суддя С.М. Гарань