Рішення від 10.06.2024 по справі 200/2344/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2024 року Справа№200/2344/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

19 квітня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 18 квітня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01 січня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до призначеної пенсії, та одночасному незаконному зменшені основного розміру його пенсії з 76% до 70%;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2 000,00 грн;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23, виходячи з основного розміру пенсії 82%, встановленого йому по життєво при виході на пенсію.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

23 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивач усунув недоліки позовної заяви.

08 травня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

У зв'язку з перебуванням головуючого у справі судді у щорічній відпустці з 20 травня 2024 року по 07 червня 2024 року справа розглянута по суті в перший робочий день - 10 червня 2024 року.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган відмовив у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Також позивач доводив, що має право на перерахунок пенсії, виходячи з її основного розміру 76% відповідних сум грошового забезпечення, який був встановлений при призначенні пенсії.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу, які полягали у відмові нарахувати та виплатити йому з 01 січня 2024 року щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн, передбачену Постановою КМУ № 713, та одночасному зменшенні основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.

Як наслідок, з 01 січня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.

Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.

Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

З приводу позовних вимог в частині обчислення основного розміру пенсії, виходячи з 82% відповідних сум грошового забезпечення, відповідач зазначив наступне.

Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набув чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни, зокрема до ст. 13 Закону № 2262 в частині визначення відсоткового розміру пенсії за вислугу років.

Враховуючи зміни до ст. 13 Закону № 2262, внесені Законом України від 04 квітня 2006 року № 3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питання пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (далі - Закон № 3591), максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) внесені зміни до ст. 13 Закону № 2262, які передбачали, що максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою з підстав, зазначених в ст. 63 Закону № 2262.

Відповідач наголосив, що за даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 основний розмір його пенсійної виплати складав 76%, а не 82%, як стверджує позивач.

Враховуючи, що будь яких зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії, виходячи з 82% сум грошового забезпечення рішенням суду на ГУ ПФУ в Донецькій області не покладено, перерахунок проведено з урахуванням 70% сум грошового забезпечення.

Відповідач зауважив, що резолютивна частина означеного рішення не містить зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.

Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.

Просив відмовити в позові.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у позовній заяві.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 17 січня 2007 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 16 листопада 2006 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_3 , виданим УМВС України в Донецькій області 04 грудня 2006 року, і матеріалами пенсійної справи № N/A-33002 (МВС).

Згідно з протоколом за пенсійною справою № N/A-33002 (МВС) від 23 лютого 2007 року пенсія ОСОБА_1 була обчислена, виходячи з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 17 листопада 2006 року;

умови призначення - вислуга років 27 (календарна 27), у розмірі 70% грошового забезпечення;

заявник - не працює;

військове звання - старший сержант поліції;

посада - помічник чергового;

дата і причина звільнення - 15 листопада 2006 року, ст. 65 А - 4 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 110,00 грн;

- оклад за військове звання - 65,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 70,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка по Указу Президента - 100% (ПО+ВЗ+НАДБАВКА) 100%; ОУС (ПО+ВЗ+50%) 50%; безперервна служба 1% 90% - 642,77 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 887,77 грн;

основний розмір пенсії: 76% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 674,71 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

непрацездатна дитина віком до 18 років, ст. 16 п. «а», донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - 190,00 грн;

всього призначено - 864,71 грн;

загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 864,71 грн;

з 23 лютого 2007 року довічно.

Отже, під час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років її основний розмір становив 76% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого були враховані як основні, так і додаткові складові.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово проводило перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002-МВС, пенсійний орган провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2007 року, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 110,00 грн;

- оклад за військове звання - 65,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 70,00 грн;

- грошове забезпечення збільшено на % (ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100%

- додаткова грошова надбавка /ОУС та інше/ - 642,77 грн;

всього - 887,77 грн;

основний розмір пенсії: 76% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 674,71 грн;

утримання непрацездатної дитини віком до 18 років /не довше 23 років/ ст. 16 п. «а», донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - 203,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 877,71 грн;

підстава перерахунку: перерахунок з 01 квітня 2007 року з урахуванням ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»;

з 01 квітня 2007 року - 877,71 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно;

період перерахунку - з 01 квітня 2007 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002-МВС, з 01 квітня 2018 року пенсія ОСОБА_1 була перерахована, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- премія 10,08% - 438,48 грн;

всього - 4 788,48 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 3 351,94 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії з надбавками - 3 351,94 грн;

підстава перерахунку: згідно з Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103 п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;

з 01 квітня 2018 року - 3 351,94 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно.

Отже, внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 основний розмір пенсії позивача був зменшений з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія була обчислена із грошового забезпечення, у складі якого були враховані лише його основні види.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002-МВС ГУ ПФУ в Донецькій області провело позивачу перерахунок пенсії з 01 серпня 2021 року, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- премія 10,08% - 438,48 грн;

всього - 4 788,48 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 3 351,94 грн;

з урахуванням доплати - 5 351,94 грн;

щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 351,94 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 5 351,94 грн;

підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;

з 01 серпня 2021 року - 5 351,94 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно;

період перерахунку - з 01 липня 2021 року.

Тобто, на виконання Постанови КМУ № 713 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , внаслідок якого з 01 серпня 2021 року йому встановлена щомісячна доплата в розмірі 2 000,00 грн. При цьому пенсія була обчислена, виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого враховані лише його основні види.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002-МВС з 01 березня 2022 року пенсія позивача була перерахована, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- премія 10,08% - 438,48 грн;

всього - 4 788,48 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 3 351,94 грн;

з урахуванням індексації - 3 821,21 грн;

з урахуванням доплати - 5 821,21 грн;

індексація базового ОСНП (3 351,94*0,140) - 469,27 грн;

щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 351,94 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

підсумок пенсії (з надбавками) - 5 821,21 грн;

підстава перерахунку: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;

з 01 березня 2022 року - 5 821,21 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно;

період перерахунку - з 01 березня 2022 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002-МВС, з 01 березня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- премія 10,08% - 438,48 грн;

всього - 4 788,48 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 3 351,94 грн;

з урахуванням індексації - 4 573,99 грн;

з урахуванням доплати - 6 573,99 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (3 351,94*0,140) - 469,27 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (3 821,21*0,197) - 752,78 грн;

щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 351,94 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн

50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 6 573,99 грн;

підстава перерахунку: Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01 грудня 2022 року);

з 01 березня 2023 року - 6 573,99 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно;

період перерахунку - з 01 березня 2023 року.

В липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Під час розгляду справи № 200/3934/23, серед іншого, Донецький окружний адміністративний суд встановив такі обставини, що знайшли відображення в рішенні від 22 серпня 2023 року:

«[…]

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

01.03.2023 державною установою «Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» складено довідку про розмір грошового забезпечення № 33/25-540, згідно якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою помічник чергового (молодший склад поліції) становив: посадовий оклад - 1 900,00 грн, оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1 000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (50%) - 1 450,00 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (39,99%) - 1 739,57 грн, премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (145,71%) - 8 873,11 грн, всього - 14 962,68 грн.

Позивач звернувся до відповідача з заявою з приводу перерахунку пенсії, на що листом від 05.05.2023 № 8173-7701/Є-02/8-0500/23 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки на сьогодні рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ не приймалося.

Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

[…]».

22 серпня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішенні у справі № 200/3934/23, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-540 від 01 березня 2023 року, виданої станом на листопад 2019 року;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-540 від 01 березня 2023 року, виданої станом на листопад 2019 року з 01 грудня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог суд відмовив.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23 залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2023 року і набрало законної сили.

На виконання рішення суду у справі № 200/3934/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Так, відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002(МВС) з 01 січня 2024 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 145,71% - 10 612,68 грн;

всього - 14 962,68 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14 962,68 грн;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 10 473,88 грн;

з урахуванням індексації - 13 440,22 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (10 473,88*0,140) - 1 466,34 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (11 940,22*0,197) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн

50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 13 440,22 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 січня 2024 року - 13 440,22 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно.

Крім того, внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/3934/23 ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило розрахунок на доплату за пенсійною справою позивача за період з грудня 2019 року по грудень 2023 року в загальній сумі 318 382,80 грн.

Отже, за результатами перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/3934/23 з 01 січня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713. Основний розмір пенсії позивача був обчислений, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого враховані його основні і додаткові види.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A-33002(МВС) з 01 березня 2024 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 145,71% - 10 612,68 грн;

всього - 14 962,68 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14 962,68 грн;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 10 473,88 грн;

з урахуванням індексації - 14 510,06 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (10 473,88*0,140), 7092022 індексація базового ОСНП 2022 - 1 466,34 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (11 940,22*0,1970), 7092023 індексація базового ОСНП 2023 - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (13 440,22*0,0796), 7092024 індексація базового ОСНП 2024 - 1 069,84 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн

50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 14 510,06 грн;

підстава перерахунку: Державний бюджет України 2024 року + індексація з березня 2024 року;

з 01 березня 2024 року - 14 510,06 грн;

строк закінчення виплати пенсії - довічно;

період перерахунку - з 01 березня 2024 року.

Протокол за пенсійною справою № N/A-33002(МВС) свідчить про те, що на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію, обчислену у наступний спосіб:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 17 листопада 2006 року;

умови призначення - вислуга років - 27 (календарна 27), у розмірі 70% грошового забезпечення;

заявник - не працює;

військове звання - старший сержант поліції;

посада - помічник чергового;

дата і причина звільнення - 15 листопада 2006 року, ст. 65 А - 4 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1 900,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 1 450,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 145,71% - 10 612,68 грн;

всього - 14 962,68 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14 962,68 грн;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі 10 473,88 грн;

з урахуванням індексації - 14 510,06 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (10 473,88*0,140), 7092022 індексація базового ОСНП 2022 - 1 466,34 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (11 940,22*0,1970), 7092023 індексація базового ОСНП 2023 - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (13 440,22*0,0796), 7092024 індексація базового ОСНП 2024 - 1 069,84 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн

50026 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

всього призначено - 14 510,06 грн;

загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 14 510,06 грн;

з 16 листопада 2006 року довічно.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача - адвоката Єрьоміної В.М. листом від 17 січня 2024 року № 0500-0203-8/5233 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 713 у разі, коли пенсії особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядались (перераховувались) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахунку) не досягла 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

ГУ ПФУ в Донецькій області вказало на те, що відповідно до Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата у розмірі 2 000,00 грн.

В грудні 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23, яке набрало законної сили 21 листопада 2023 року, проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення.

У зв'язку з тим, що внаслідок перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився більш ніж на 2 000,00 грн, ГУ ПФУ в Донецькій області дійшло висновку про наявність підстав для припинення виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, з 01 січня 2024 року.

02 квітня 2024 року представник позивача - адвокат Овчаренко О.О. звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з адвокатським запитом, в якому, з-поміж іншого, просив:

- на усунення порушень прав та соціальних гарантій держави нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років МВС з 01 грудня 2019 року, виходячи з основного розміру пенсії 76%, встановленої йому довічно при виході на пенсію;

- повідомити, у зв'язку з чим ОСОБА_1 припинено виплату додаткової щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 в сумі 2 000,00 грн;

- поновити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 в сумі 2 000,00 грн;

- повідомити, який основний розмір пенсії було встановлено ОСОБА_1 при виході на пенсію та при нарахуванні йому пенсії 17 листопада 2006 року.

У відповідь на цей адвокатський запит листом від 08 квітня 2024 року № 0500-0203-8/33872 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що згідно з даними електронної пенсійної справи на момент призначення пенсії основний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив 76% грошового забезпечення.

В квітні 2018 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).

П. 23 Закону № 1166 внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, за яким максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, передбаченого ст. 43 Закону № 2262.

У зв'язку з цим перерахунок пенсії проведено відповідно до Постанови КМУ № 103 з урахуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того, в листі від 08 квітня 2024 року № 0500-0203-8/33872 пенсійний орган навів відомості щодо припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713, аналогічні тим, що викладені в листі від 17 січня 2024 року № 0500-0203-8/5233.

Таким чином, як на час звернення позивача до суд з цим позовом, так і на час розгляду справи по суті, щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, йому не нараховується і не виплачується. Основний розмір пенсії становить 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Щодо позовних вимог в частині, яка стосується щомісячної доплати до пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону № 2262.

Так, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що передбачено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

При цьому п. 7 Постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Відповідно до ст. 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580), Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), та який набрав чинності 27 травня 2016 року.

Тобто, у встановлений Постановою КМУ № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.

Таким чином, у січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.

В подальшому, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Абз. 1 п. 3 Постанови КМУ № 103 Уряд постановив, перерахувати з 01 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Зміст наведеної норми п. 3 Постанови КМУ № 103 свідчить про те, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262 з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у ст. 43 Закону № 2262.

При цьому п. 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.

Так, п. 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в грудні 2023 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/3934/23, яким ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540, яка була підготовлена у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103, починаючи з 01 грудня 2019 року.

Разом з цим, законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказане свідчить про суперечність положень п. 3 Постанови КМУ № 103 нормам Закону № 2262, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103.

Водночас, відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, в період чинності п. 3 Постанови КМУ № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, належало застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ № 988.

З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст. 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.

У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/3934/23 перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в грудні 2023 року на виконання судового рішення у справі № 200/3934/23 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

При цьому сторони визнають факт того, що з 01 липня 2021 року позивачеві була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, саме в розмірі 2 000,00 грн, і ця доплата була припинена з 01 січня 2024 року.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 січня 2024 року, підлягають визнанню протиправними.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 січня 2024 року.

Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій обов'язку виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановлену на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 січня 2024 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 січня 2024 року), до місяця відновлення її виплати.

Щодо вимог позивача в частині, яка стосується зменшення основного розміру пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262.

На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (16 листопада 2006 року) Закон № 2262 діяв у редакції від 29 квітня 2006 року.

П. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. п. «б» - «д» ст. 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу років 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону.

П. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакцій, чинній на час призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд встановив, що з 16 листопада 2006 року ОСОБА_1 , який був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ, маючи вислугу років 27 року, призначена пенсія за вислугу років в розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

Застосувавши наведені вище правові норми до спірних правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Відсотковий розмір пенсії по відношенню до грошового забезпечення особи визначається згідно зі ст. 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії. Розміри окремих складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Окремі складові пенсії, рівно як і розміри цих складових, не є сталими і визначаються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з цим відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 Закону № 2262, уже призначеної пенсії до грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як було зазначено вище, пенсія за вислугу років призначена позивачу з 16 листопада 2006 року, її основний розмір складав 76% відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зауважує, що після призначення позивачу пенсії за вислугу років до ст. 13 Закону № 2262 неодноразово вносилися зміни в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на підставі пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «90» замінено цифрами «80».

В подальшому п. 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «80» замінено цифрами «70».

Як наслідок, на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд встановив, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 був зменшений з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року на виконання Постанови КМУ № 103.

Між тим, як зазначив представник позивача в заяві від 29 квітня 2024 року, звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 не оскаржує дії пенсійного органу, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при її перерахунку на виконання Постанови КМУ № 103, який мав місце в квітні 2018 року.

Водночас позивач доводить, що має право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення, виходячи з того відсоткового розміру, який був встановлений йому під час призначення пенсії.

З огляду на встановлені фактичні обставини і правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення, виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення, є протиправним.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що такий показник як максимальний розмір пенсії, визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, підлягає застосуванню під час призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених. Крім того, ст. 58 Конституції України закріплений принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

Також не можна залишити поза увагою те, що порядок перерахунку пенсії за вислугу років врегульований ст. 63 Закону № 2262, а положення ст. 13 Закону № 2262, яка регламентує призначення пенсій, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Таке правозастосування відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним в постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 щодо зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262.

Протиправне зменшення основного розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в розмірі, що був визначений Законом № 2262 на момент її призначення.

Суд враховує, що після перерахунку пенсії та зменшення її основного розміру до 70% відповідних сум грошового забезпечення позивач продовжує отримувати пенсійні виплати.

З огляду на викладене та відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 грудня 2019 року згідно з довідкою державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення, виходячи з її основного розміру - 76% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд звертає увагу ГУ ПФУ в Донецькій області на те, що покладання на нього обов'язку провести перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року, виходячи з основного розміру пенсії - 76% відсотків відповідних сум грошового забезпечення, не звільняє пенсійний орган від обов'язку відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713, починаючи з 01 січня 2024 року.

Разом з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23, виходячи з основного розміру пенсії 82% відповідних сум грошового забезпечення, через їх безпідставність, оскільки при призначені пенсії позивача її основний розмір становив 76% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № N/A-33002 (МВС).

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Щодо строку звернення до суду.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вже було вказано вище, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення суду у справі № 200/3934/23, в грудні 2023 року.

До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 18 квітня 2024 року, про що свідчить дата формування і підписання позовної заяви в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.

При цьому правомірність дій пенсійного органу, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103, який був проведений в квітні 2018 року, не є предметом спору у справі, що розглядається.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).

Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.

Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.

Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ст. 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 028,00 гривень.

Позивач - фізична особа, звертаючись до суду з цим позовом, заявив дві немайнові вимоги, а саме: 1. визнання протиправними дій щодо припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії, 2. визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, судовий збір за подання цього позову становить:

(3 028,00 грн х 0,4) х 2= 2 422,40 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивач реалізував своє право на звернення до суду в електронній формі, а тому з урахуванням приписів ч. 3 ст. 4 Закону № 3674, мав сплатити судовий збір в розмірі 1 937,92 грн:

2 422,40 грн х 0,8 = 1 937,92 грн.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 937,94 грн (968,97 грн згідно з квитанцією від 17 квітня 2024 року + 968,97 грн згідно з квитанцією від 29 квітня 2024 року).

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 937,92 грн.

Надмірно сплачений судовий збір в сумі 0,02 грн (1 937,94 грн - 1 937,92 грн = 0,02 грн) підлягає поверненню особі, яка його сплатила, за її клопотанням, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 3674.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 січня 2024 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 січня 2024 року.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України, які полягали в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року у справі № 200/3934/23 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення, виходячи з її основного розміру - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 грудня 2019 року згідно з довідкою державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 01 березня 2023 року № 33/25-540 про розмір грошового забезпечення, виходячи з її основного розміру - 76% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.

8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

10. Повне судове рішення складено 10 червня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко