10 червня 2024 рокуСправа №160/9936/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
16.04.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року, яким відмовлено в призначенні пільгової пенсії за Списком №2 ОСОБА_1 з 19 березня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року навчання в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу згідно з дипломом НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію по Списку №2 відповідно до п. б) ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 19 березня 2024 року.
Позовна заява обґрунтована тим, що 19 березня 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пільгової пенсії за Списком №2 відповідно до п. б) ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. На момент звернення за призначенням пенсії позивачці виповнилося 51 рік, її страховий стаж становив 20 років 3 місяці 8 днів, пільговий стаж роботи за Списком № 2 становив 15 років 6 місяців 26 днів. Відповідно до принципу екстериторіальності заяву про призначення пенсії було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Згідно з рішенням №047150026283 від 27.03.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пільгової пенсії позивачці відмовлено тому, що вона не досягла необхідного пенсійного віку і не має необхідного страхового стажу 25 років, як передбачено ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З зазначеним рішенням позивачка не погоджується і вважає його протиправним, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з 02.05.2024 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
14.05.2024 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов письмовий відзив на позов, в якому управління не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними з огляду на наступне. Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.03.2024 року звернулась із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон 1058), заява опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.2007 року період роботи з 15.06.1994 року по 27.03.2000 року, з 01.06.2000 року по 24.01.2003 року, оскільки дата заповнення трудової книжки - 26.09.2007 року не відповідає даті першого запису в трудовій - 15.06.1994 року. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 від 15.10.1989 року не зараховано до страхового стажу всі періоди роботи, оскільки по батькові заявника російською мовою '' ОСОБА_2 ” не відповідає паспортним даним заявника - '' ОСОБА_3 ”. Відповідно до пільгової довідки № 1451-1955 від 28.11.2023р. та за результатами атестації робочих місць за умовами праці до пільгового стажу за списком №2 зараховано всі періоди роботи. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності, зокрема з 01.01.1999 року. Належними документами підтверджено страховий стаж - 20 років 03 місяці 08 днів, у тому числі пільговий стаж за списком №2 підтверджений в порядку визначеному законодавством становить 15 років 6 місяців 26 днів, що не дає право призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 09.09.2025 року. В позовній заяві позивач зазначає про зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу згідно з дипломом НОМЕР_1 , однак, до заяви про призначення пенсії особою не додано підтверджуючих документів. З огляду на викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
14.05.2024 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі з наступних підстав. Позивач звернулася 19.03.2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою з питання призначення пільгової пенсії відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №2). Рішення за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком було прийнято у порядку розподілу заяв Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. У рішенні №047150026283 від 27.03.2024 року, прийнятому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, зазначено, що станом на дату звернення страховий стаж позивача становить 20 років 03 місяці 08 днів, пільговий стаж за Списком №2 - 15 років 06 місяців 26 днів. Пенсійний вік визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 (Список №2) становить 55 років. Вік позивача на дату звернення (19.03.2024 року) складає 51 рік (позивач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ). До страхового стажу не зараховано відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.2007 року: період роботи з 15.06.1994 року по 27.03.2000 року, з 01.06.2000 року по 24.01.2003 року, оскільки дата заповнення трудової книжки - 26.09.2007 року не відповідає даті першого запису в трудовій - 15.06.1994 року. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності, зокрема з 01.01.1999 року. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 від 15.10.1989 року не зараховано до страхового стажу всі періоди роботи, оскільки по-батькові заявника російською мовою ” ОСОБА_2 ” не відповідає паспортним даним заявника -” ОСОБА_3 ”. Враховуючи вищезазначене, в призначенні пільгової пенсії за віком згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відмовлено, оскільки станом на 19.03.2024 року позивач не досяг пенсійного віку - 55 років та відсутній необхідний страховий стаж на дату звернення (необхідно не менше 25 років, у позивача лише 20 років 03 місяці 08 днів). Враховуючи викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
27.05.2024 року на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що, починаючи з 23.01.2020 року в Україні існують два закони, які одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком № 2, а саме: пункт «б» ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Вважає, що відповідач повинен застосовувати закон, відповідно до якого право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач набула в 50 років. З урахуванням наведеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася 19.03.2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №1180 щодо призначення пільгової пенсії за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
За результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було прийнято рішення у порядку розподілу заяв.
Так, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зазначено наступне. Станом на дату звернення страховий стаж позивача становить 20 років 03 місяці 08 днів, пільговий стаж за Списком №2 - 15 років 06 місяців 26 днів. Вік позивача на дату звернення (19.03.2024 року) складає 51 рік. До страхового стажу не зараховано відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.2007 року: період роботи з 15.06.1994 року по 27.03.2000 року, з 01.06.2000 року по 24.01.2003 року, оскільки дата заповнення трудової книжки - 26.09.2007 року не відповідає даті першого запису в трудовій - 15.06.1994 року. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності, зокрема з 01.01.1999 року. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 від 15.10.1989 року не зараховано до страхового стажу всі періоди роботи, оскільки по-батькові заявника російською мовою ” ОСОБА_2 ” не відповідає паспортним даним заявника -” ОСОБА_3 ”. Враховуючи вищезазначене, в призначенні пільгової пенсії за віком згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відмовлено, оскільки станом на 19.03.2024 року позивачка не досягла пенсійного віку - 55 років та відсутній необхідний страховий стаж на дату звернення (необхідно не менше 25 років, у позивача лише 20 років 03 місяці 08 днів).
Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах протиправним, позивачка звернулася до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 2 Закону № 1788-XII, за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно з пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до набрання чинності Закону № 213-VІІІ, право на пенсію за віком пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно з ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до набрання чинності Закону № 213-VІІІ, право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
У свою чергу Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017 року (далі Закон №2148-VIII), Закон №1058-IV доповнено розділом XIV-І «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян».
Зокрема, згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Разом з цим Законом №2148-VIII, у новій редакції був викладений пункт 2 розділу XV Закону №1058-IV, де зазначалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Крім цього, в силу спеціальної вказівки у Законі №2148-VIII, наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017 року.
Таким чином, з 01.10.2017 року правила призначення пенсій за Списком № 1, почали регламентуватись одночасно двома законодавчими актами, а саме: пунктом «б» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ у редакції Закону № 213-VIII та пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV у редакції Закону № 2148-VIII. Правила вказаних законів були повністю уніфікованими (ідентичними).
Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 року №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII".
Конституційний Суд України у вказаному рішенні, дослідивши правовідносини, пов'язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років, зазначає, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону № 1788-ХІІ у редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону №1788-ХІІ зі змінами, внесеними Законом №213-VIII, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині першій статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.
За змістом пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-ХІІ зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону №1788-ХІІ зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
У відповідності до пункту 3 резолютивної частини рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Отже, з 23.01.2020 року правила призначення пенсій за Списком №1 регламентуються одночасно пунктом «б» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1788-ХІІ у редакції Закону №2148-VIII.
Відносно позивача правила вказаних нормативних положень містять розбіжність у величині показника вікового цензу, що є однією з умов призначення пенсії жінкам за Списком №2, який складає 50 років за пунктом «б» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ у редакції до внесення змін Законом №213-VIII та 55 років за пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1788-ХІІ у редакції Закону №2148-VIII.
Як слідує з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року, відмовляючи позивачці у призначенні пенсії, відповідач покликається, зокрема, на те, що позивач не досягла віку 55 років, що відповідно до вимог статті 114 Закону №1058-IV унеможливлює призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в своєму рішенні від 21.04.2021 року у зразковій справі №360/3611/20, яке підтримане постановою Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 року, вказав, що у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
За таких обставин та правового регулювання суд вважає, що відповідач не застосував більш сприятливий закон, який передбачає право позивача на обумовлену попередньою роботою пільгову пенсію, проте застосував закон, який позбавляє зазначеного права, отже діяв всупереч вимог верховенства права.
Враховуючи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України при вирішенні цієї типової справи вищевикладені висновки Верховного Суду, наведені у рішенні від 21.04.2021 року у зразковій справі №360/3611/20, суд вважає за необхідне зазначити, що у даному випадку за обставин, коли є діючими одночасно дві правових норми, які містять різні правила призначення пенсії за Списком №2 щодо параметру вікового цензу, найбільш сприятливим для позивача є підхід, коли віковий ценз має бути встановлений на рівні найменшої величини, тобто 50 років, відтак до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт «б» частини першої статті13 Закону №1788-ХІІ у редакції до внесення змін Законом №213-VIII.
Щодо не зарахування періодів роботи позивача згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.2007 року та трудової книжки НОМЕР_3 від 15.10.1989 року, суд зазначає наступне.
Як вбачається із спірного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року до страхового стажу не зараховано відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 26.09.2007 року: період роботи з 15.06.1994 року по 27.03.2000 року, з 01.06.2000 року по 24.01.2003 року, оскільки дата заповнення трудової книжки - 26.09.2007 року не відповідає даті першого запису в трудовій - 15.06.1994 року. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності, зокрема з 01.01.1999 року. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 від 15.10.1989 року не зараховано до страхового стажу всі періоди роботи, оскільки по-батькові заявника російською мовою ” ОСОБА_2 ” не відповідає паспортним даним заявника -” ОСОБА_3 ”.
Суд зазначає, що порядок ведення (внесення записів) до трудових книжок врегульовано Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58).
Відповідно до п.2.4 Інструкції № 58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів (п. 4.1 Інструкції № 58).
З аналізу вказаних норм судом встановлено, що законодавцем покладено обов'язок ведення трудових книжок на адміністрацію підприємств, тому її не належне ведення не може позбавити позивача права на включення спірного періоду роботи до його страхового стажу і на отримання пенсії з його врахуванням.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року "Про трудові книжки працівників" № 301, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Тому недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 року по справі № 677/277/17.
Також слід наголосити, що ведення трудових книжок працівників підприємства, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), оскільки записи до трудової книжки вносяться виключно власником або уповноваженим ним органом, наявність неправильно занесених записів до трудової книжки, не може ставитись в провину власнику трудової книжки.
Також, як вже зазначалося, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи щодо якої внесені такі відомості.
Таким чином, суд наголошує, що позивач не несе відповідальність за порушення третіми особами вимог ведення трудових книжок. Формальні неточності у документах не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Також суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
Таким чином, судом встановлено, що трудова книжка позивача містить всі необхідні записи про роботу позивача у спірний період, ці записи є належними та допустимим доказом підтвердження трудового стажу позивача.
Суд, оцінюючи допустимість трудової книжки позивача, як доказу в підтвердження його страхового стажу, враховує, що відповідач не навів жодного аргументу, який би вказував на невідповідність трудової книжки позивача чи записів у ній вимогам чинного законодавства.
Слід зазначити, що у випадку, якщо поданих позивачем документів про призначення пенсії було не достатньо, то орган пенсійного фонду мав всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, провести перевірку, зустрічну перевірку для з'ясування спірних обставини, запропонувати позивачеві надати інформації щодо двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Така позиція суду узгоджується також із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Натомість, відповідач не здійснював ніяких запитів на підтвердження спірного періоду роботи позивача та не надав доказів які б ставили під сумнів дійсність внесених записів до трудової книжки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не врахував відомості наявні в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 26.09.2007 року та трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 15.10.1989 року при розгляді її заяви про призначення пенсії на пільгових умовах №1180 від 19.03.2024 року, тому відповідача слід зобов'язати врахувати вказані відомості.
Щодо не зарахування до страхового стажу періоду навчання позивачки з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року, суд зазначає наступне.
Як вбачається з форми РС-право Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не включено до страхового стажу позивачки період навчання з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу.
Позивачем на підтвердження періоду навчання з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу надано диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_4 від 30.06.2005 року за професією машиніст крану металургійного виробництва, копії якого разом із копією додатку до диплома міститься в матеріалах справи.
Однак, у спірному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року не досліджено питання зарахування до страхового стажу позивача періоду навчання позивачки з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року та не зазначено причини не зарахування до страхового стажу позивачки такого періоду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області дослідити питання наявності підстав для зарахування до страхового стажу позивачки періоду її навчання в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року, яким відмовлено в призначенні пільгової пенсії за Списком №2 ОСОБА_1 з 19 березня 2024 року, оскільки воно прийняте всупереч нормам чинного законодавства.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії по Списку №2 відповідно до п. б) ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 19 березня 2024 року, суд зазначає наступне.
Оскільки суд в ході розгляду даної справи дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача врахувати відомості наявні в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 26.09.2007 року та трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 15.10.1989 року при розгляді заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах №1180 від 19.03.2024 року, тому, враховуючи те, що відповідач ще не дослідив всі періоди роботи позивачки зазначених у вищевказаних трудових книжках, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії на пільгових умовах №1180 від 19.03.2024 року.
Відтак, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії по Списку №2 задоволенню не підлягають, як передчасні.
Водночас, з приводу позовних вимог зобов'язального характеру, які заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд зазначає про таке.
Як вже було вказано у цьому рішенні, за результатами автоматичного розподілу справ у електронній підсистемі за принципом екстериторіальності розгляд заяви від 19.01.2024 року, поданої позивачем, відповідно до Порядку № 22-1 було розподілено на відділ пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Тобто, розгляд заяви позивача №1180 від 19.03.2024 року та прийняття відповідного рішення здійснювалися саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Суд зазначає, що дії зобов'язального характеру, як спосіб поновлення порушених прав, можуть бути застосовані судом виключно до того органу, дії, бездіяльність чи рішення якого визнані протиправними та (або) скасовані.
Відтак, у даній справі дії зобов'язального характеру можуть бути застосовані лише до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як до органу, рішення якого визнається судом протиправним і скасовується.
Відтак, позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволенню не підлягають.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв всупереч чинному законодавству України.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача, а тому виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання даного адміністративного позову до суду у загальній сумі 1211,20 грн.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 968,96 грн.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047150026283 від 27.03.2024 року, яким відмовлено в призначенні пільгової пенсії за Списком №2 ОСОБА_1 з 19 березня 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) врахувати відомості наявні в трудовій книжці ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) серії НОМЕР_2 від 26.09.2007 року та трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 15.10.1989 року при визначенні стажу роботи ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) дослідити питання наявності підстав для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) періоду її навчання в професійно-технічному училищі №45 міста Кривого Рогу з 01.09.2004 року по 30.06.2005 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) про призначення пенсії на пільгових умовах №1180 від 19.03.2024 року, з урахуванням висновків суду в даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна