Рішення від 10.06.2024 по справі 140/2708/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2708/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо переведення на пенсію по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії по віку із застосуванням показника середньої заробітної плати відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за три року, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 роки) та без врахування заробітної плати до липня 2000 року відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з дня подачі заяви (з 20.02.2024).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у цій справі позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 20.02.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком, відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

28.05.2024 до суду надійшла заява позивача про ухвалення додаткового рішення, у якій останній просить зобов'язати відповідача визначити правові підстави для нарахування та виплати пенсії без врахування заробітної плати до липня 2 000 року відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з дня подачі заяви (20.02.2024).

Пунктом 1 частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

Згідно із частиною третьою статті 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Відтак, оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у цій справі було ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, тому заяву про ухвалення додаткового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви про ухвалення додаткового рішення, з огляду на таке.

Так, у позовній заяві позивач просив:

- визнати протиправними дій щодо переведення на пенсію по віку із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 року) та без врахування заробітної плати до липня 2000 року відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з дня подачі заяви (20.02.2024).

Водночас, як убачається із рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.05.2024, позовні вимоги щодо проведення нарахування та виплати пенсії позивачу без врахування заробітної плати до липня 2000 року відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з дня подачі заяви (20.02.2024), судом вирішені не були, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 252 КАС України є підставою для ухвалення додаткового рішення.

При вирішенні вказаних позовних вимог суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

20.02.2024 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача по віку на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.

При вирішення даної справи судом встановлено, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки. Тому при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач має застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021-2023 роки, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.

Поряд з цим суд зауважує, що у поданій заяві від 20.02.2024 позивач просив перевести його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком без врахування заробітної плати за період, визначений автоматично.

За приписами частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Отже, період, за який враховується заробітна плата - це періоди страхового стажу з 01.07.2000 по місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. При цьому заробітна плата за період 60 місяців до 01.07.2000 враховується лише за бажанням особи або коли страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців.

Позивач з огляду на своє право може самостійно обрати період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Такий період можливо встановити з 01.07.2000 відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону №1058-IV без врахування заробітної плати до 01.07.2000.

Однак як вбачається із розрахунку, при визначенні коефіцієнта заробітної плати враховано заробітну плату позивача за період роботи з 01.07.1995 по 01.06.2000, що з врахуванням заяви позивача від 20.02.2024 суперечить приписам абзацу першого частини першої статті 40 Закону №1058-IV (щодо обчислення пенсії за бажанням пенсіонера з врахуванням заробітної плата (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв).

Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, наведені вище норми чинного законодавства України, які врегульовують спірні правовідносини, правові висновки Верховного Суду, на підставі пункту 1 частини першої статті 252 КАС України у цій справі необхідно ухвалити додаткове рішення, яким зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком (з урахуванням виплачених сум) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, та без врахування заробітної плати до 01.07.2000, з дня подачі заяви (20.02.2024).

Керуючись статтями 243-246, 252 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком (з урахуванням виплачених сум) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, та без врахування заробітної плати до 01.07.2000, з дня подачі заяви (20.02.2024).

Додаткове рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя С.Ф. Костюкевич