11 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/3020/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача, адвокат Прокопчук Віталій Адамович, в інтересах ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті пенсії з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01 січня 2024 року.
В обґрунтуванні позову представник ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), так як є особою з інвалідністю І - А групи внаслідок війни.
Зазначає, що з 01 березня 2023 року ГУ ПФУ у Волинській області була здійснена індексація пенсії, після здійснення перерахунку загальний її розмір становить 20394,68 грн. Індексація базового ОСНП 2023 року складає 1500,00 грн, проте із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, індексація пенсії має складати 2883,81 грн.
У зв'язку із наведеним, представник позивача, звернувся із запитом до відповідача, в якому просив здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії і відповідності постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Листом 16 лютого 2024 року відповідач повідомив, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії без урахування вимог частини другої пункту 10 Постанови №168 немає.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними та просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-3).
Представником відповідача 01 квітня 2024 року подано відзив на позовну заяву №0300-0902-7/19778, в якому позовних вимог не визнала та зазначила, що в абзаці 2 пункту 10 Постанови встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Постанова №168 є чинною, її норми не визнавались неконституційними. Тобто органи Пенсійного фонду України при проведенні індексації пенсій шляхом їх підвищення застосовують норми Постанови №168 без будь-яких застережень.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, встановлений абзацом 7 статті 43 Закону №2262.
Вважає, що у позивача відсутні підстав для задоволення адміністративного позову (арк. спр. 18-20).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 16).
Будь-яких інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (арк. спр. 7), матеріалами пенсійної справи №0301006750 - Міноборони (арк. спр. 13).
Як вбачається з витягу про перерахунок пенсії з пенсійної справи №0301006750 - Міноборони, загальний розмір пенсії позивача з 01 серпня 2023 року становив 20394,68 грн, серед якої індексація за 2023 рік - 1500 грн (14638,68*0,197) та з 01 березня 2024 року, після здійснення перерахунку, становить 23610,00 грн, серед якої індексація за 2023 рік (14638,68,77 х 0,197) - 1500,00 грн (арк. спр. 13, 23).
Листом від 16 лютого 2024 року №2478-1542/С-02/8-0300/24 на заяву позивача про перерахунок індексації пенсії на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про відсутність підстав для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн (арк. спр. 11-12).
Уважаючи такі дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними протиправною позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно із частиною другою статті 22 Закону №2262-ХІІ розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім цієї статті, починаючи з 2023 року, щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
За приписами частини другої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Статтею 19 Закону №2017-ІІІ передбачено, що виключно законами України визначаються: величина порогу індексації грошових доходів громадян.
За змістом статті 2 Закону №1282-ХІІ індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону №1058-IV.
Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України від 03 листопада 2022 року №2710-ІХ Про Державний бюджет України на 2023 рік (далі - Закон №2710-ІХ) установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV (Відомості Верховної Ради України, 2003 року, №49-51, стаття 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону №2262-XII (Відомості Верховної Ради України, 1992 року, № 29, стаття 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону №1058-IV в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року №2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Відомості Верховної Ради України, 1992 року, №13, статті 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (Відомості Верховної Ради України, 2001 року, №20, стаття 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 року, №21, стаття 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України» Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 року, №22, стаття 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (Відомості Верховної Ради України , 2006 року, №2-3, стаття 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Також пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 року, №15, стаття 111 із наступними змінами).
Вказані норми Закону №2710-IX є чинними та неконституційними не визнавалися.
Таким чином, Законом №2710-IX делеговано Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2023 році, а дію Закону №1282-XII зупинено.
Аналогічні положення містить і Закон України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», згідно із пунктом 6 розділу Прикінцеві положення якого установлено, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV (Відомості Верховної Ради України, 2003 року, №49-51, стаття 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону №2262-XII (Відомості Верховної Ради України, 1992 року, №29, статті 399; із змінами, внесеними Законом №2040-IX), частина друга статті 31 Закону №1058-IV (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року №2620-IX), частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 року, №13, стаття 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Отже, системний аналіз пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ, частини другої статті 22, статті 64 Закону №2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону №1058-IV, дає підстави дійти висновку про те, що з 01 березня 2023 року для забезпечення індексації проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із преамбули Постанови №168, вона прийнята відповідно до пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ.
Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 року, №19, стаття 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно з пунктом 2 Постанови №168 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови №118 (Офіційний вісник України, 2022 року, №18, стаття 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Водночас, абзацом 2 пункту 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отож, підставою для проведення індексації пенсій, призначених військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей є нездійснення у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону.
При цьому, норма статті 64 Закону № 2262-ХІІ містить відсилочну норму, передбачаючи, що для забезпечення індексації пенсії проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка своєю чергою встановлює, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. Пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закон №2710-ІХ установлено, що у 2023 році частини другої статті 42 Закону №1058-IV, статті 64 Закону №2262-XII застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Відтак, нормами Законів надано право КМ України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації.
Відповідно до постанови № 168 запроваджено тимчасове (на 2023 рік) обмеження розміру індексації пенсій, а саме: розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500, 00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
При цьому суд зазначає, що загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Так, у справі, яка розглядається, суди встановили, що з 01 березня 2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 168, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500, 00 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.
Окрім того, позивачу під час проведення з 01 березня 2023 року підвищення (індексації) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 згідно з постановою № 168, також враховано підвищення пенсії, передбачене постановою № 118, проведений із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14.
Тобто, підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500, 00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році, у розмірі 1,14, відповідає частині другій статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
До того ж, посилання позивача на відповідні висновки Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, водночас в цьому випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 07 червня 2024 року у справі №420/25804/23.
Враховуючи наведене, на переконання суду, перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2023 року для забезпечення індексації проведено з дотриманням вимог наведених вище нормативно-правових актів, розмір індексації становить 1500,00 грн з урахуванням пункту 10 Постанови №168, та суд погоджується із позицією відповідача, викладеною у листі від 16 лютого 2024 року №2478-1542/С-02/8-0300/24, про відсутність підстав для виплати позивачу індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн.
Згідно з частини п'ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович