про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій,
вчинених на виконання рішення суду
10 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/33965/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Андрусенко О. О., розглянувши в порядку письмового провадження подану заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024, яке набрало законної сили 05.04.2024, позов у цій справі задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) , з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року відповідно; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 715,73 грн.
31.05.2024 до суду у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 , в якій просить:
- постановити окрему ухвалу щодо усунення причин та умов, що сприяють неналежному виконанню рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 в адміністративній справі №140/33965/23, якою визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області щодо зазначення недостовірних та занижених даних про відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, а саме: у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року в частині відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби - 45% та премії - 10%; у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року в частині відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби - 37% та премії - 10%, у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року в частині відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби - 25% та премії - 10%; у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року в частині відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби - 38% та премії - 10%;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, з урахуванням листа ГУ ДСНС у Волинській області №4802-4043/4812 від 16.08.2023 та висновків суду, викладених в окремій ухвалі, постановленій за результатами розгляду даної заяви, а також надати до Волинського окружного адміністративного суду докази належного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 в адміністративній справі №140/33965/23.
Заява обґрунтована тим, що відповідач, виконуючи рішення суду від 05.03.2024 у даній справі, виготовивши та направивши до ГУ ПФУ у Волинській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року з визначеним посадовим окладом і окладом за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, в кожній з них зазначив недостовірні та занижені відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме - надбавки за особливості проходження служби та премії, які не відповідають відомостям, зазначеним у листі ГУ ДСНС у Волинській області №4802-4043/4812 від 16.08.2023.
Відповідач письмових пояснень щодо вказаної заяви до суду не подав.
Згідно із частиною п'ятою статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Враховуючи, що рішення суду від 05.03.2024 у цій справі прийняте за наслідками розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, тому вказану заяву розглянуто судом в порядку письмового провадження.
У зв'язку з перебуванням судді Андрусенко О. О. у відрядженні, заяву позивача (стягувача) розглянуто у перший робочий день.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Отже, інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого визначений у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача та застосування приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Так, на переконання суду, законодавець, встановлюючи порядок застосування заходів судового контролю у статті 383 КАС України визначив, що останні можуть бути та підлягають застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності саме суб'єкта владних повноважень.
При вирішенні заяви ОСОБА_1 суд встановив такі обставини.
03.05.2024 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024, яке набрало законної сили 05.04.2024, позивачу було видано виконавчий лист №13980/2024 в частині зобов'язання Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року відповідно.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21.05.2024 відкрито виконавче провадження №75073751 з примусового виконання виконавчого листа №13980/2024 від 03.05.2024.
З долучених до заяви в порядку статті 383 КАС України документів вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у даній справі Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області підготувало та надало до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлені довідки від 03.04.2024 №4801-1476.1/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, від 03.04.2024 №4801-1476.2/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, від 03.04.2024 №4801-1476.3/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року та від 03.04.2024 №4801-1476.4/4812 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Доводи заявника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю зводяться до того, що відповідачем при видачі вказаних вище оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року неправильно визначено відсоткові розміри додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії.
З цього приводу суд зазначає, що зі змісту рішення суду від 05.03.2024 у справі №140/33965/23 слідує, що предметом спору у цій справі було право позивача на отримання нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року для перерахунку його пенсії, у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для обчислення окладів - посадового і за військовим званням (що також впливає на розмір надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення і премії у належних позивачу відсотках). При цьому суд у рішенні від 05.03.2024 не вказував на конкретні відсоткові значення (розміри) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, тому ці обставини не можуть досліджуватися за процедурою судового контролю, унормованою статтею 383 КАС України.
У свою чергу, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області виконало рішення суду від 05.03.2024 у спосіб, визначений судом, тобто шляхом видачі та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, в тому числі із зазначенням у них відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Відтак, зі встановлених обставин вбачається, що між позивачем та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області виник новий спір щодо розміру складових грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премії), вказаних у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, який має вирішуватися в позовному провадженні шляхом пред'явлення окремого позову, а не шляхом звернення із заявою у порядку статті 383 КАС України, яка не усуває юридичного конфлікту між сторонами.
Оскільки рішення суду від 05.03.2024 у цій справі в його зобов'язальній частині виконано відповідачем, тому суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для задоволення заяви позивача, поданої в порядку статті 383 КАС України.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О. О. Андрусенко