10 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2272/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної гвардії України (далі - ГУ НГУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 для перерахунку пенсії; зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 для проведення перерахунку пенсії, у відповідь на яку відповідач листом повідомив про відсутність підстав для видачі оновленої довідки з тих підстав, що складання та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. Оскільки списки осіб від територіальних органів Пенсійного фонду України не надходили, тому для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії підстави відсутні. З врахуванням наведеного просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та зазначив, що відповідно до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій готуються на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилаються до Головних управлінь Пенсійного фонду України. Звертає увагу, що у зазначену позивачем дату 01.12.2019 рішень Кабінетом Міністрів України у розумінні Порядку не приймалось, що підтверджується відсутністю належних та допустимих доказів наявності факту підвищення посадових окладів та окладів за військовими званнями. Вважає, що нова довідка Головним управлінням НГУ для перерахунку пенсії позивача може бути підготовлена та надіслана тільки на підставі списку Головного управління Пенсійного фонду України, оскільки в ньому зазначаються складові для розрахунку пенсії. З врахуванням наведеного просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 , 02.11.2017 звільнений з військової служби в запас, є пенсіонером та відповідно перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
25.07.2023 представник позивача звернувся до ГУ НГУ з адвокатським запитом у якому посилаючись на норми статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» просив надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення на відповідній або прирівняній посаді станом на 01.12.2019 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019 (а.с. 19-20).
Головне управління Національної гвардії України листом №27/11/4-С-375-аз від 131.07.2023 повідомило позивача про те, що складання та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. З огляду на викладене довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії можуть бути підготовлені після надходження від органу Пенсійного фонду України до уповноваженого органу списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за умови включення позивача до нього.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновленої довідки про його грошове забезпечення станом на 01.12.2019 для здійснення перерахунку основного розміру пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу приписів ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262 визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затв. наказом МВС України від 17.09.2018 року № 760 (далі - Інструкція № 760).
Відповідно до абз. 4 п. 3 розділу І Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Як встановлено судом зі змісту позовних вимог, позивач просить суд зобов'язати відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця за штатною посадою, яку ОСОБА_1 обіймав перед звільненням з військової служби станом на 01.12.2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Проте позовна заява взагалі не містить обґрунтувань щодо протиправності дій відповідача про відмову у видачі довідки станом на 01.12.2019 та чим, видача такої довідки станом саме на цю дату, передбачена.
Позивач у позовній заяві пов'язує обов'язок відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019 - день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу, для проведення перерахунку основного розміру призначеної пенсії. Проте матеріали справи не містять доказів зміни розміру грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на 01.12.2019, позивачем таких доказів не подано та обставин в позовній заяві не зазначено.
При цьому, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності рішенням суду у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Також, із матеріалів справи встановлено та не спростовано позивачем обставин того, що позивач до відповідача, який уповноважений видавати довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із заявою про складання нової довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, визначених Постановою № 704 станом на 05.03.2019 не звертався.
Враховуючи викладене, суд зазначає про відсутність у відповідача підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Проаналізувавши вищенаведене суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк