Ухвала від 11.06.2024 по справі 120/15849/23

УХВАЛА

м. Вінниця

11 червня 2024 р. Справа № 120/15849/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши в письмовому проваджені заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 05.12.2023 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

08.05.2024 на адресу суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням вищевказаного рішення суду згідно ст. 382 КАС України, шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення.

Обґрунтовуючи заяву позивач зазначив, що після набрання законної сили рішенням у справі №120/15849/23, починаючи з лютого місяця 2024 року по теперішній час доплата в сумі 2000 грн. не виплачується, хоч розмір пенсії повинен складати згідно складових пенсійних виплат 29203,08 грн. + 2000,00 грн. = 31203,08 грн. (пенсія + щомісячна доплата в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713). Згідно нарахування пенсії ОСОБА_1 , яка відображена на сайті Пенсійного фонду України, основний розмір з урахуванням індексації і доплати складає 31203,08 грн., в яку врахована виплата 2000 грн. згідно рішення суду, але загальна сума призначеної пенсії до виплати складає 29203,08 грн., що свідчить про невиконання рішення суду від 05.12.2023 №120/15849/23.

Ухвалою від 27.05.2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №120/15849/23 призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для надання пояснень.

31.05.2024 представником відповідача подано письмові пояснення, в який останній зазначив, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 із врахуванням щомісячної доплати до пенсії та без обмеження пенсії максимальним розміром. Зазначив, що підсумок пенсії позивача станом на 01.07.2021 склав 26300,95 грн. На підтвердження даних обставин представником відповідача надано розрахунок пенсії позивача станом на 01.07.2021.

Визначаючись щодо наявності підстав для встановлення судового контролю, суд виходив із наступного.

Так, положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Як уже було зазначено судом вище, рішенням суду від 05.12.2023 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

При цьому, із змісту рішення вбачається, що предметом дослідження в межах розгляду справи №120/15849/23 були обставини, які стосувались обмеження пенсії максимальним розміром після нарахування позивачу з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Як видно із долученого представником відповідача розрахунку пенсії позивача станом на 01.07.2021, на виконання рішення суду по справі №120/15849/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 із врахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та без обмеження пенсії максимальним розміром. Підсумок пенсії позивача станом на 01.07.2021 склав 26300,95 грн.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем виконано рішення суду по справі №120/15849/23.

Втім, обґрунтовуючи необхідність встановлення судового контролю, позивач зазначив, що починаючи з лютого місяця 2024 року по теперішній час доплата в сумі 2000 грн. не виплачується, хоч розмір пенсії повинен складати згідно складових пенсійних виплат 29203,08 грн. + 2000,00 грн. = 31203,08 грн. (пенсія + щомісячна доплата в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713).

Разом із тим, суд зазначає, що питання обрахунку розміру пенсії позивача в 2024 році не було предметом дослідження в межах розгляду справи №120/15849/23.

Також, суд зазначає, що рішенням суду по справі №120/15849/23 судом зобов'язано саме здійснити з 01.07.2021 виплату, а не виплачувати в подальшому пенсію позивача без обмеження її максимальним розміром.

До того ж, як видно із долучених позивачем розрахунків його пенсії, фактично відповідачем було повторно застосовано до пенсії позивача обмеження її максимальним розміром.

Водночас у разі незгоди позивача із сумою нарахованої пенсії (її обмеженням максимальним розміром) наявні ознаки іншого публічно-правового спору між сторонами, який може бути вирішений шляхом подання позовної заяви.

Окрім того, із інформації, що міститься в КП "ДСС" встановлено, що не погоджуючись із діями відповідача щодо невиплати з 01.03.2024 індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” та доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивач уже звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду (справа №120/3430/24).

Таким чином, враховуючи вище викладені обставини, а також те, що на виконання рішення у справі №120/15849/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 із врахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та без обмеження пенсії максимальним розміром, суд дійшов висновку про відсутність законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконання судового рішення, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України.

До того ж, суд звертає увагу на те, що положеннями ст. 382 КАС України передбачено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна