Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
26 жовтня 2010 р. № 2-а- 11495/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Боклаг А.С.,
за участю:
представника позивача - Пушкарьов І.О. (дов. № 274 від 17.05.2010р.)
представника відповідача -Осіпов Д.Г., (дов. № 8625/10/10-023 від 26.05.2010р.)
представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Редванського О.В. (дов. б/н від 01.10.2010р.)
представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю “Ресурс-Сервіс”, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Червонозаводському р-ні м. Харкова (надалі - ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення про скасування рішення суб'єкта владних повноважень в сумі 619 996,30 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що його податковий кредит у травні, червні 2010 р. формувався згідно правил формування податкового кредиту, що зазначені п. п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. «Про податок на додану вартість», тобто визначався виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів по договорам з ТОВ «Ресурс Сервіс», але не вище рівня звичайних цін та складався із сум податків, нарахованих (сплачених) позивачем за ставкою 20%, встановленою п. п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. «Про податок на додану вартість», виходячи із бази оподаткування згідно із статтею 4 цього Закону у зв'язку із придбанням скрапленого газу у ТОВ «Ресурс Сервіс», з метою його подальшого використання в оподатковуваних операціях (реалізація його споживачам в оптовій та роздрібній торгівлі). Подальшу реалізацію скрапленого газу, отриманого від ТОВ «Ресурс Сервіс» у травні - червні 2010 року позивач здійснював наступним споживачам: ВАТ «Харківгаз» (код 03359500), ЗАТ «Куп'янський МКК» (код 00418142), ПАТ «Великобурлуцький сироробний завод» (код 05507436), УДППЗ Укрпошта (код 22721970), УДСО при ГУМВС України в Харківській області (код 08597026), та інш. При цьому, об'єктом оподаткування були операції з поставки скрапленого газу, місце поставки яких знаходилось на митній території України згідно з п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України від 03.04.1997 р. 168/97-ВР «Про податок на додану вартість». Зазначає, що ТОВ «Ресурс Сервіс» було подано податкові декларації з податку на додану вартість за травень, червень 2010 року до державної податкової служби, що підтверджується документами отриманими на їх запит від ТОВ «Ресурс Сервіс» та відповідно до наданої інформації на адресу ТОВ «Ресурс Сервіс» не надходило повідомлення про те, що вказані декларації невизнані як податкова звітність.
Відповідач, ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова з посиланням на матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз», які відображені в акті документальної невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 6191/232/36224035 від 20.08.2010 р. проти позову заперечує. Зазначає, що внаслідок неподання податкових декларації ТОВ «Ресурс-Сервіс» за травень, червень 2010 року, недекларування цим підприємством об'єкту оподаткування та податкових зобов'язань з ПДВ вважає відсутнім об'єкт оподаткування, а отже підприємством в порушення вимог п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 та п.п. 7.4.1, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» безпідставно віднесено до складу податкового кредиту податкові накладні отримані від ТОВ «Ресурс Сервіс».
Ухвалою суду від 05.10.10р. до участі у справі було залучено ТОВ «Ресурс Сервіс» в якості третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці позивача, та Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва в якості третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці відповідача, оскільки рішення у справі може вплинути на права та інтереси цих осіб.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, пояснив, що ТОВ «Ресурс Сервіс» було подано податкові декларації з податку на додану вартість за травень, червень 2010 року до державної податкової служби, на час розгляду даної справи на адресу ТОВ «Ресурс Сервіс» не надходило повідомлення про те, що вказані декларації невизнані як податкова звітність.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав викладених у запереченні на позов.
Третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці відповідача, в судове засідання не прибула, повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду даної справи, що підтверджується розпискою від 11.10.10р., причини неявки суду не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова була проведена документальна невиїзна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Харківрегіонгаз», про що складено акт № 6191/232/36224035 від 20.08.2010 р.
За результатами перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем вимог п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 та п.п. 7.4.1, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого занижено податок на додану вартість за травень 2010р. у сумі 224487,18 грн., за червень 2010р. у сумі 235165,0 грн.
На підставі висновків акту перевірки щодо встановлених в діяльності позивача вищезазначених порушень, згідно підпункту «б» пп.4.2.2 п.4.2, п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 та п.п. 17.1.1, 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000502320/0 від 03.09.2010 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у загальному розмірі 619996,30 грн., у т.ч. за основним платежем - 459652,0 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 160344,30 грн.
Згідно з п.п.7.2.4 пп.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону. ТОВ «Харківрегіонгаз» зареєстрований платником ПДВ на підставі свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ № 100223859 від 23.04.2009 року. ТОВ «Ресурс Сервіс» зареєстрований платником ПДВ на підставі свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ № 100286954 від 20.08.2007 року.
Між ТОВ «Харківрегіонгаз» та ТОВ «Ресурс Сервіс» укладені договори про поставку скрапленого газу (далі-Товар) № 01 ГС РС/307 від 26.05.10р., № 02 ГС РС/312 від 26.05.10р., № 03 ГС РС/313 від 26.05.10р., № 04 ГС РС/331 від 03.06.10р., № 05 ГС РС/323 від 03.06.10р., № 06 ГС РС/368 від 14.06.10р. за якими ТОВ «Ресурс Сервіс» відвантажило ТОВ «Харківрегіонгаз» товар, що підтверджується актами прийому - передачі товару, податковими накладними. Для перевірки також позивачем було надано виписки з банку про перерахування коштів за отриманий товар, окрім того відповідачем у акті первірки визнається, що соновними покупцями товару є ВАТ «Харківгаз» (код 03359500), ЗАТ «Куп'янський МКК» (код 00418142), ПАТ «Великобурлуцький сироробний завод» (код 05507436), УДППЗ Укрпошта (код 22721970). З цих питань зауваження в акті перевірки відсутні.
З наданих до суду документів, вбачається, що ТОВ «Ресурс Сервіс» подало до ДПІ у Шевченкіському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2010р. з додатками через пошту 21.06.2010р., про що свідчить квитанція про направлення № 2651, опис вкладення до цінного листа та повідомлення про отримання декларації ДПІ у Шевченківському районі м. Києва цих документів 30.06.2010р. Декларація з податку на додану вартість за червень 2010р., з додатками подана ТОВ «Ресурс Сервіс» безпосередньо до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва та зареєстрована за № 305466. З письмових пояснень представника ТОВ «Ресурс Сервіс» вбачається, що про невизнання наданих декларацій податковою звітністю, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, ТОВ «Ресурс Сервіс» не повідомляло на момент розгляду даної справи.
ТОВ «Ресурс Сервіс» пл. дорученням № 258 від 30.06.10р. сплатив задекларований в декларації за травень 2010 року (строк. 27) податок на додану вартість у сумі 5277,00 грн., пл. дорученням № 576 від 29.07.10р. сплатив задекларований в декларації за червень 2010 року (строк. 27) податок на додану вартість у сумі 5331,00 грн.
Відповідно до пп. 3.1.1 ст. З Закону України від 03 квітня 1997 року N 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” (далі -Закон N 168/97-ВР), об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Під поставкою товарів слід розуміти будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) відповідно до договорів фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу (п. 1.4 ст. 1 Закону N 168/97-ВР).
Згідно зі ст. 263 Господарського кодексу господарсько-торговельна діяльність опосередковується господарськими договорами поставки, купівлі-продажу, оренди, міни (бартеру), лізингу та іншими договорами.
За договором поставки одна сторона -постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні -покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти зазначений товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частинами другою та третьою ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо -безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України від N 168/97-ВР податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Дата виникнення податкових зобов'язань платника ПДВ визначається згідно з нормами п. 7.3 ст. 7 цього Закону.
З матеріалів справи, пояснень та наданих до суду доказів вбачається, що відповідно до зазначених вище договорів поставлявся товар (скраплений газ) в подальшому цей товар реалізовувався третім особам, відповідачем не надано жодних доказів, що спросовують зазначені обставини.
Посилання відповідача на те, що ТОВ «Ресурс Сервіс» не подавало до ДПІ у Шевченкіському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за травень, червень 2010р. спростовується наданими до суду вищєзазначеними обставинами, окрім того ТОВ «Ресурс Сервіс» сплативши податок на додану вартість за травень, червень 2010 року підтвердило факт наявності здійснення операції, що підлягають оподаткуванню.
Відповідно до п.п.7.4.5 п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
п 10.1., 10.2. ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість», передбачають, що особами, відповідальними за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, та за повноту та своєчасність його внесення до бюджету є платники податку.
При цьому такий платник несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів.
Законом не встановлено обмежень по включенню до складу податкового кредиту сум ПДВ по товарах, отриманих від продавця, податкова декларація якого не подана, за умови, що такий продавець зареєстрований платником податку на додану вартість, за наявності належним чином оформлених податкових накладних, та за наявності фактичного здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг). Окрім того порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом не впливають на права та обов'язки іншого платника податків.
Підпункт 7.4.1 пп.7.4 ст.7 вказаного закону встановлює, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв'язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Датою виникнення права платника податку на податковий кредит відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку і оплати товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Виходячи зі змісту положень п.п.7.2.3 пп.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Судом встановлено, що факт придбання позивачем товарів в травні, червні 2010 року у ТОВ «Ресурс Сервіс» саме в межах господарської діяльності підтверджено первинними документами.
Судом не встановлено невідповідності даних податкових накладних фактичним обставинам. Як свідчать матеріали справи, факт здійснення господарських операцій, факт оплати коштами придбаних у ТОВ «Ресурс Сервіс» в травні, червні 2010 року товарів, підтверджується документально.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи, відповідач не довів правомірності та обгрунтованості мотивів винесенння спірного податкового повідомлення-рішення. Доказів фактичної відсутності операцій по придбанню позивачем товарів у ТОВ «Ресурс Сервіс» в травні, червні 2010р. відповідач до суду не подав. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про безпідставність висновку ДПІ в Червонозаводському районі м. Харкова стосовно порушення ТОВ «ХАРКІВРЕГІОНГАЗ» п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 та п.п. 7.4.1, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
З огляду на викладене, вимога позивача про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000502320/0 від 03.09.2010 р. обґрунтована та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про податок на додану вартість», ст.ст. 7-11, 71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю “Ресурс-Сервіс”, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №0000502320/0 від 03.09.2010р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" (61109, м. Харків вул. Безлюдівська б. 1, ідентифікаційний код -36224035) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3, 40 грн. (три грн. 40коп.)
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 29 жовтня 2010 року.
Суддя Волошин Д.А.