м. Вінниця
11 червня 2024 р. Справа № 120/18179/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 від власного імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 від власного імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо невиплати позивачам повної суми призначеної одноразової грошової допомоги, як дружині та сину загиблого солдата ОСОБА_3 , відповідно до постанови КМ України №168 від 28.02.2022.
Ухвалою від 11.12.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що не є належним відповідачем за даним позовом, оскільки виплату спірної одноразової грошової допомоги була здійснена ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 30.01.2024 замінено неналежного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 на належного - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Крім того, цією ж ухвалою витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 усі наявні матеріали, які слугували підставою для виплати позивачам одноразової грошової допомоги, як дружині та сину загиблого солдата ОСОБА_3 , відповідно до постанови КМ України №168 від 28.02.2022.
19.02.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву. Відповідач зазначив, що протоколом Комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №84 від 03.06.2022 призначено батьку, дружині та сину загиблого ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини солдата ОСОБА_3 - в розмірі 3/5 частини 1500000 грн., в сумі 9000000 (дев'ять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному, тобто по 3000000 грн. На виконання зазначеного протоколу ІНФОРМАЦІЯ_1 було перераховано на реквізити, зазначені в заявах - ОСОБА_5 (батьку) 3000000 грн. (платіжне доручення №3374 від 17.06.2022); ОСОБА_1 (дружині та за сина ОСОБА_2 ) 6000000 грн. (платіжне доручення №3375 від 17.06.2022). Таким чином відповідач зазначив, що у діях ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня протиправна бездіяльність про яку вказує позивач у позовній заяві.
29.02.2024 представником позивачів подано відповідь на відзив, в якій також відображено клопотання про заміну неналежного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 на належного - ІНФОРМАЦІЯ_10. Зокрема, представник позивача зазначила, що ОСОБА_3 мав чотири члена сім'ї, а тому позивачам протиправно призначено грошова з розрахунку 2/5 частини від 15000000 грн., оскільки така допомога мала б бути призначена з розрахунку 2/4 частини від 15000000 грн.
Ухвалою від 05.03.2024 відмовлено в задоволенні клопотань представника ОСОБА_1 від власного імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про заміну неналежної сторони.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 та неповнолітній ОСОБА_2 є дружиною та сином загиблого ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини солдата ОСОБА_3.
Як зазначила в позовній заяві ОСОБА_1 , їй та її неповнолітньому сину ОСОБА_2 , як особам з кола сім'ї загиблого, призначена грошова одноразова допомога відповідно до постанови КМ України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а саме: на двох призначена грошова допомога у розмірі 7500000 (сім мільйонів п'ятсот тисяч) гривень.
Разом із тим, позивач зазначила, що 22.06.2022 на двох їм фактично виплачена грошова допомога у розмірі 6000000 (шість мільйонів) гривень.
Позивач у позовній заяві наголосила, що суми грошової допомоги, призначеної (виплаченої) членам сімей загиблих військовослужбовців згідно Постановою № 168, після 01.02.2022 не включаються до загального місячного (річного) оподаткування доходу платника податку, а отже не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Як наслідок, позивач в позовній заяві зазначила, що при виплаті їй та її сину одноразової допомоги у зв'язку з загибеллю чоловіка неправомірно утримано (не виплачено) призначеної грошової допомоги у розмірі по 750000,00 грн. кожному, тобто 1500000 грн.
Таким чином, вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо невиплати повної суми призначеної грошової допомоги, в розмірі по750000,00 грн. кожному, тобто 1500000 грн., позивач звернулась до суду з даним позовом з метою захисту своїх прав, а також прав її неповнолітнього сина.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно із положеннями п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Положеннями ч. 1 ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:
- діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
- вдова (вдівець);
- батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
- внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
- жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
- утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в країні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та дії станом на день вирішення даної справи.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).
Відповідно до 2 Постанови №168 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
У разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 4 статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна із таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках.
Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 10 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975).
Відповідно до п. 10 Порядку №975, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
-витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
В даному ж випадку, із матеріалів справи вбачається, що 04.05.2022 позивачі та батько загиблого ОСОБА_3 звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявами про виплату одноразової грошової допомоги.
06.05.2022 відповідачем направлено до Департаменту фінансів ІНФОРМАЦІЯ_10 пакет документів щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_3.
Як видно із витягу з протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №84 від 03.06.2022, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМ України №168 від 28.02.2022, батьку, дружині та сину загиблого ОСОБА_3 в розмірі 3/5 частини 15000000 грн., в сумі 9000000 (дев'ять мільйонів) гривень у рівних частинах кожному.
Із наведеного вище слідує, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 призначено ОСОБА_1 та неповнолітньому ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі по 3000000 грн. кожному, тобто на двох 6000000 (шість мільйонів) гривень.
Відповідне рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_10, оформлене протоколом №84 від 03.06.2022, не є предметом оскарження в межах даної справи.
Також, представником позивачів не надано доказів скасування відповідного рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 чи/або його оскарження в судовому порядку.
Крім того, як видно із матеріалів справи, згідно платіжного доручення №3375 від 17.06.2022, ОСОБА_1 перераховані кошти в сумі 6000000 грн. (їй та її сину).
Таким чином, відповідачем було виплачено позивачам одноразову грошову допомогу саме в тому розмірі, який був призначений рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №84 від 03.06.2022.
Відтак, жодних податків та зборів із суми призначеної грошової допомоги ІНФОРМАЦІЯ_1 не утримувалось.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що жодної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виплати повної суми призначено допомоги допущено не було, адже така допомога була виплачена у розмірі, призначеному рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_10, яке, в свою чергу, не є предметом оскарження за даним позовом.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість даного позову та, як наслідок, відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В задоволенні адміністративного позову, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )
Повний текст рішення складено 11.06.2024.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна