Постанова від 26.10.2010 по справі 2а-3978/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-3978/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Міщенко Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Латекс" до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м.Кременчуці про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2010 року Приватне підприємство "Латекс" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м.Кременчуці про визнання дій незаконними щодо погашення суми недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 585 грн 34 коп., визначеному вимогою про сплату боргу № Ю 504 від 01.04.2010 року, за рахунок переплачених сум страхових внесків.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Пенсійний фонд має право звернути вимогу до виконання лише після закінчення процедури її узгодження. Оскільки вимога № Ю - 504 від 01 квітня 2010 року оскаржена до суду і розгляд справи не закінчено, позивач вважає неправомірним зарахування власних переплачених коштів на погашення цього боргу.

Представник позивача в судове засідання не з'явився та надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він заздалегідь та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про відкладення судового засідання від відповідача не надходило, про причини неявки в судове засідання не повідомив.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Латекс" зареєстроване Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 29 січня 2007 року (свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 682146; номер запису про державну реєстрацію 1 585 123 0000 005115; код ЄДРПОУ 13961244).

У період з 24 березня 2010 року по 31 березня 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці на підставі направлення № 2405/08-18 від 24 березня 2010 року проведена планова перевірка Приватного підприємства "Латекс" з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01 січня 2002 року по 31 грудня 2009 року.

За наслідками перевірки донараховано страхові внески в сумі 3585 грн 34 коп. - 33,2% та 245 грн 36 коп. - 1-5%, що відображено в акті перевірки № 94 від 31 березня 2010 року.

На підставі акту перевірки відповідачем відповідно до статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виставлена вимога № Ю - 504 від 01 квітня 2010 року про сплату боргу у розмірі 3 830 грн 70 коп.

Сума недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3585 грн 34 коп., зазначена у вимозі про сплату боргу № Ю - 504 від 01 квітня 2010 року, була погашена самостійно Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці за рахунок сум страхових внесків, раніше переплачених позивачем до Управління, що підтверджується листом від 04 червня 2010 року № 4594/02-14.

Із вищезазначеними діями відповідача Приватне підприємство "Латекс" не погодилось та звернулось до суду з позовною заявою про визнання таких дій протиправними.

Надаючи оцінку діям відповідача суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено ст.ст. 19, 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400, а саме, 33,2% від фонду оплати праці та 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.

Згідно з п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною 1 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.

Згідно частиною 2 статті 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка).

Відповідно до частини 3 статті 20 зазначеного Закону обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до частини 3 статті 106 Закону за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі, якщо страхувальник який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби, а також має право звернутися до суду про стягнення недоїмки.

Судом встановлено, що 09 червня 2010 року Приватне підприємство "Латекс" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці про визнання вимоги Управління пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці про сплату боргу № Ю-504 від 01 квітня 2010 року у розмірі 3 830 грн 70 коп. нечинною.

Аналізуючи, відповідні положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд приходить до висновку, що у зв'язку з оскарженням Приватним підприємством "Латекс" вимоги № Ю-504 від 01 квітня 2010 року, якою визначена недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 830 грн 70 коп., в судовому порядку (справа № 2а - 2684/10/1670), відповідач відповідно до частини 3 статті 106 зазначеного Закону не мав права самостійно за рахунок раніше переплачених сум страхових внесків здійснити погашення боргу, визначеного у вимозі про сплату боргу № Ю - 504 від 01 квітня 2010 року, оскільки така вимога не є узгодженою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці, здійснюючи погашення суми недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 585 грн 34 коп., визначеному вимогою про сплату боргу № Ю 504 від 01.04.2010 року, за рахунок переплачених сум страхових внесків діяло поза межами своїх повноважень та порушуючи вимоги частини 3 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Отже, адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинні довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього ж Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною буд орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства "Латекс" до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці про визнання дій протиправними задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці щодо погашення суми недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 585, 34 грн., визначеному вимогою про сплату боргу № Ю 504 від 01.04.2010 року, за рахунок переплачених сум страхових внесків.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Латекс" витрати зі сплати судового збору в розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 листопада 2010 року.

Суддя К.І. Клочко