Справа №2а- 8308/10/1570
12 жовтня 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
при секретарі Паровенко І.П.
за участю сторін:
представника прокуратури (за посвідченням) - Вербовщука С.Г.
представника позивача - не з'явився
відповідач - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області до Ананьївської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р., -
Прокурор Ананьївського району Одеської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області до Ананьївської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р.
В судовому засідання представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив визнати незаконним розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р.
Представник Долинської селищної ради до суду не з'явився, належним чином повідомлений про, що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а/с-23).
Відповідач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутність представника Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області за вхідним № 34380 від 07.10.2010 р.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином про, що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а/с-24).
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідачів, так як відповідно до п.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності та у відповідності до п.2 ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Приймаючи до уваги пояснення представника прокуратури, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини, підтверджені доказами, які були досліджені в судовому засіданні, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Ананьївська районна державна адміністрація розпорядженням від 24.03.2008р. №138 (а/с-10), згідно додатку до нього, передала ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,98 га. в приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вироком Ананьївського районного суду Одеської області (а.с.4-9) встановлено, що дане розпорядження прийнято на підставі фіктивних сертифікатів на право на земельну частку (пай), сфальсифікованих посадовими особами відділу земельних ресурсів Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області. Даним вироком за вчинення приступних дій вищезазначених посадових осіб було притягнено до кримінальної відповідальності. Вирок не оскаржувався та набрав законної сили.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді справи, у яких беруть участь ті самі особи або особи, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 18 Земельного кодексу України передбачено, що до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Відповідно до п. 1 ст. 120 ЗК України та ч. 2 ст. 377 ЦК України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Відповідно до п. 1 ст. 116 ЗК України, підставою набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р., № 586-XIV, місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність, верховенства права, законності, пріоритетності прав людини, гласності, поєднання державних і місцевих інтересів.
Згідно до ст. 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», правовий статус місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом та іншими законами України. Місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, а районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим - також рішеннями та постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.
Таким чином згідно з положеннями статей Земельного кодексу України право на земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням, відповідною категорією землекористування виникає на підставі рішення розпорядчих органів тільки після одержання документу, що посвідчує право користування або право власності та його державної реєстрації в органах Державного земельного кадастру.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що при прийняті оскаржуваного розпорядження відповідач хоча і діяв в межах своєї компетенції, але керувався недостовірними та сфальсифікованими документами, що було підтверджено вироком суду, у зв'язку з чим дане розпорядження підлягає скасуванню в частині виділення земельної ділянки ОСОБА_2, оскільки предметом спору по даній справі є правомірність розпорядження саме в цій частині.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати не чинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд вважає, що рішення відповідача, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України було прийнято у межах повноважень, але з підстав, що суперечать нормам законодавства України.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області до Ананьївської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р. в частині передачі ОСОБА_2 в натурі земельної ділянки площею 2,98 га. в приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі п'яти діб.
Суддя /підпис/ Потоцька Н.В.
Адміністративний позов Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради Ананьївського району Одеської області до Ананьївської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації №138 від 24.03.2008р. в частині передачі ОСОБА_2 в натурі земельної ділянки площею 2,98 га. в приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
15 жовтня 2010 року