Справа № 161/10459/24
Провадження № 3/161/3784/24
м.Луцьк 06 червня 2024 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в особі судді Філюк Т.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,-
- за ст. 124, ч.ч.1, 2 ст. 126, ч.5 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Луцького міськрайонного суду Волинської області з УПП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124, ч.ч. 1, 2 ст.126, ч.5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 879006 від 28 травня 2024 року вбачається, що 28.05.2024 року, о 20:40 год в м. Луцьку, вул. Балакірєва, 72, гр.. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Lifan LF200-105» д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою та її змінами, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого здійснив наїзд на тварину.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано як порушення вимог п. 2.3б, п. 12.1 ПДР, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 309992 від 28 травня 2024 року вбачається, що 28.05.2024 року,о 20:40 год в м. Луцьку, вул. Балакірєва, 72, гр.. ОСОБА_1 , керував транспортним засобом - мотоциклом «Lifan LF200-105» д.н.з. НОМЕР_2 , та перевозив пасажира без мотошолому.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано поліцейським як порушення п.2.3г Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.121 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 309991 від 28 травня 2024 року вбачається, що 28.05.2024 року, о 20:40 год в м. Луцьку, вул. Балакірєва, 72, гр.. ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Lifan LF200-105» д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи при собі реєстраційний документ на даний транспортний засіб.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано поліцейським як порушення п.2.1б Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.126 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 309990 від 28 травня 2024 року вбачається, що 28.05.2024 року, о 20:40 год в м. Луцьку, вул. Балакірєва, 72, гр.. ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Lifan LF200-105» д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортними засобами, чим порушив вимоги п. 2.1 а) Правил дорожнього руху.
Вищевказані дії ОСОБА_2 працівниками поліції кваліфіковано за ч.2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 879005 від 28 травня 2024 року вбачається, що 28.05.2024 року, о 20:40 год в м. Луцьку, вул. Балакірєва, 72, гр.. ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Lifan LF200-105» д.н.з. НОМЕР_2 ,не маючи при собі ( не пред'явив) чинного поліса ОСЦПВ власників наземних транспортних засобів на даний транспортний засіб.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано поліцейським як порушення п.2.1г Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.126 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому правопорушеннях визнав повністю, у вчиненому щиро розкаявся, просив суворо його не карати.
Відповідно до ст.124 КУпАП об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого цим законом, характеризується діями спрямованими на порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 126 КУпАП адміністративному стягненню може бути піддано за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.5 ст.121 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами та тягне за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, які досліджені в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки, наслідки вчиненого правопорушення, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.124. ч. 5 ст.121, ч.ч.1, 2 ст. 126 КУпАП.
Судом встановлено, що на час вчинення правопорушень передбачених ч.ч. 1,2 ст. 126,ч.5 ст.121,ст.124 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не досяг повноліття.
Відповідно до ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.
За змістом ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.124, ч. 5 ст.121, ч.ч.1, 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи про які одночасно розглядаються судом та зі вчинених правопорушень більш серйозним є правопорушення передбачене ч.2 ст.126 КУпАП, а тому слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.126 КУпАП у виді штрафу.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 283, 284, 287 КУпАП, -.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.124. ч. 5 ст.121, ч.ч.1, 2 ст. 126 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.
(Реквізити сплати: рахунок отримувача: UA588999980313050149000003001; назва отримувача коштів: ГУК у Волинській області/Волинська область/21081300; код отримувача (код ЄДРПОУ) 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банка отримувача (МФО) 899998).
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
(Реквізити сплати: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 6 800 гривень.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т. М. Філюк