05.06.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/420/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.
Секретар судового засідання Куцанюк Й. С.,
За участю: представника позивача Войцеховської Н. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Гедройця, буд.5, м. Київ, 03680
до відповідача: Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, вул. Д. Галицького, буд.41, смт. Ворохта, Івано-Франківської області, 78595
про стягнення заборгованості в сумі 88 403,20 грн та судового збору,
встановив, що АТ "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про стягнення заборгованості в сумі 88 403,20 грн та судового збору.
В обґрунтування позову позивач вказав на те, що відповідач всупереч вимогам ЦК та ГК України, договорам №Л/08/Л/ДН-4-2329/ДНЮ/п від 08.02.2023 та №Л/ДН-4-2338/ДНЮ/п від 03.04.2023 про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом на території Ворохтянської територіальної громади, не виконував зобов'язання в частині повного відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом, пільгове перевезення яких, залізничним транспортом, передбачено низкою законодавчих актів України.
В підтвердження вимог позивач надав копії: актів звірки розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги між АТ "Українська залізниця" та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за березень, вересень, грудень, жовтень, квітень, липень, листопад, лютий, серпень, травень та червень 2023, листа від 26.01.2024 №62/02-23, договорів №Л/ДН-4-2329/ДНЮ/п від 08.02.2023 та №Л/ДН-4-2338/ДНЮ/п від 03.04.2023 про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом на території Ворохтянської територіальної громади, облікових форм про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів за вересень, грудень, жовтень, квітень, липень, листопад, лютий, серпень, січень, травень, червень, березень 2023, претензії №ДН-4/2/4 від 11.01.2024 з доказами направлення, розрахунків збитків від перевезення пільгових категорій громадян Ворохтянської ОТГ за березень, вересень, грудень, жовтень, квітень, липень, листопад, січень. серпень, лютий, травень, серпень 2023, розрахунку суми позову за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян на території Ворохтянської селищної ради за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, листів Голові Ворохтянської селищної ради № ДН-4-2/925 від 06.04.2023, №ДН-4-2/2377 від 06.10.2023, №ДН-4/2/2586 від 10.11.2023, №ДН-4/2/1167 від 05.05.2023, №ДН-4/2/1928 від 08.05.2023, №ДН-4/2/2708 від 08.12.2023, №ДН-4/2/626 від 07.03.2023, №ДН-4/2/2185 від 07.09.2023, №ДН-4/2/405 від 09.02.2023, №ДН-4/2/1433 від 07.06.2023, №ДН-4/2/1686 від 06.07.2023, №ДН-4/2/2709 від 08.12.2023, рахунків фактури №03-22 від 06.04.2023, №09-22 від 06.10.2023, №04-22 від 05.05.2023, №07-22 від 08.08.2023, №02-22 від 07.03.2023, №08-22 від 07.09.2023, №01-22 від 06.02.2023, №05-22 від 07.06.2023, №06-22 від 06.07.2023, №12-22 від 08.12.2023, №10-22 від 09.11.2023, №11-22 від 06.12.2023, актів виконаних робіт з надання пільгового проїзду залізничним транспортом загального користування на території Ворохтянської сільської ради.
За наслідками розгляду позову, суд відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 05.06.2024.
20.05.2024, від відповідача надійшов відзив на позов, у якому останній вказав про визнання позову.
Представник позивача, з урахуванням визнання відповідачем позову, подала клопотання про повернення з державного бюджету 50% сплаченого судового збору відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Суд, враховуючи приписи ч.3 ст.185 ГПК України, якими передбачено право суду, за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення у випадку визнання позову відповідачем, розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача та вважає, що позов слід задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
Предметом позову є стягнення 88 403,20 грн .
Підставою позову є невиконання умов договорів укладених між сторонами у справі в частині своєчасного та повного відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом.
ЦК України врегульовано питання виконання договірних зобов'язань.
Так, згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір є обов'язковий для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
З матеріалів справи встановлено, що між сторонами у справі існували договірні відносини, що виникли на підставі укладених договорів №Л/ДН-4-2329/ДНЮ/п від 08.02.2023 та №Л/ДН-4-2338/ДНЮ/п від 03.04.2023.
Так, відповідно до умов вказаних договорів, дані договори регламентують відносини сторін щодо забезпечення потреб в перевезенні залізничним транспортом у приміському сполученні окремих категорій громадян, які згідно чинного законодавства мають право безкоштовного проїзду (надалі Пільгові категорії громадян) та здійснення компенсаційних виплат за проїзд залізничним транспортом пільгових категорій громадян (п.1.1 Договорів).
Платник (в даному випадку відповідач), зобов'язується передбачати у своєму бюджеті кошти, які будуть спрямовані на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом з урахуванням заборгованості за попередній період. Проводити щомісячно відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом ( п. п. 2.2.1, 2.2.2 Договорів).
За договором перевізник зобов'язується забезпечити пільговий проїзд залізничним транспортом загального користування з застосуванням пільгових тарифів Пільгових категорій громадян, які звернулися до Перевізника за отриманням послуг та належним чином оформили пільгові проїзні документи ( п. 2.4.3 Договору).
Пунктом 2.4.6 Договорів передбачено, що перевізник зобов'язується подавати щомісячно, не пізніше 05 числа місяця наступного звітного періоду Платнику рахунок на суму, що підлягає компенсації за пільговий проїзд та розрахунок збитків від перевезення пільгових категорій громадян та облікову форму, відповідно до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359.
Ціна договору та порядок розрахунків встановлено в розділі 3 Договорів.
Відповідно до п.3.1 договору №Л/ДН-4-2329/ДНЮ/п від 08.02.2023 ціна Договору складає 37 500 грн ; договору №Л/ДН-4-2338/ДНЮ/п від 03.04.2023 складає 122 500 грн.
Договір №Л/ДН-4-2329/ДНЮ/п від 08.02.2023 набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє в частині надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до 31.03.2023, а договір №Л/ДН-4-2338/ДНЮ/п від 03.04.2023 до 31.12.2023, а в частині здійснення компенсаційних виплат - до їх повного погашення (п. 7.1 договорів).
Пунктами 3.2 Договорів передбачено, що Платник протягом 5 днів з дня отримання рахунку на суму, що підлягає компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом перераховує кошти на рахунок перевізника.
Згідно ст. 7 Закону України "Про залізничний транспорт", відносини залізниць з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України.
Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг (ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт").
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, визначено Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян ( далі Порядок), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1359.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що до пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян із знижкою, встановленою законодавством.
Облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг п.(3, 4 Порядку) .
Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності (п.5 Порядку).
Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (п. 7 Порядку).
На підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми .
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки, у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п. 11 Порядку).
На виконання умов договорів, позивач надсилав відповідачу облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів; претензію про невідкладне перерахування заборгованості по компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян за 2023 рік.
Однак, як стверджує позивач та визнає відповідач, останній не виконав зобов"язань на заявлену до стягнення суму.
Приписами ст. 46 ГПК України встановлено, що відповідач має право визнати позов (всіх або частини позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно ст. 75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Враховуючи викладене та те, що у суду відсутні обґрунтовані підстав вважати, що обставини, які визнаються відповідачем є недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати слід покласти на відповідача, як на сторону внаслідок неправильних дій якої виник спір, з врахуванням положень ч. 1 ст. 130 ГПК України, у розмірі 50 відсотків. Решту судового збору, з урахуванням ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", повернути позивачу з державного бюджету, про що винести ухвалу.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 46, 75, 86, 129, 236-238, 240-241 Господарсько процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Стягнути з Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04354522, вул. Д. Галицького, буд.41, смт. Ворохта, Івано-Франківської області, 78595) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ код 40081195, вул. Єжи Гедройця, буд.5, м. Київ, 03680) заборгованість в сумі 88 403,20 грн та 1 514 грн - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 11.06.2024.
Суддя І. М. Скапровська