29 травня 2024 року м. Дніпросправа № 280/9852/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р. (суддя Богатинський Б.В.) в адміністративній справі №280/9852/23 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р., ухваленим за результатом розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, задоволено позов ОСОБА_1 , пред'явлений нею до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради. Суд визнав протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради у призначенні та виплаті ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 та зобов'язав Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 .
У поданій апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про звернення позивачкою за призначенням допомоги після спливу 12 календарних місяців після народження дитини, що проігноровано судом першої інстанції.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 03.03.2022 покинула територію України, що підтверджується відмітками у її закордонному паспорті. 22 червня 2022 року у ОСОБА_1 на території Королівства Іспанія народилася донька ОСОБА_3 . 01.09.2023 позивач разом із донькою повернулися в Україну. На звернення до Департаменту соціального захисту Запорізької міської ради із заявою про виплату їй допомоги при народженні дитини, позивач отримала повідомлення від 19 жовтня 2023 року №04/01-03/3815 про відмову у призначенні допомоги на підставі п. 12 Постанови №1751 від 27.12.2001 року, позивач немає права на допомогу при народженні дитини тому, що звернення надійшло пізніше 12 календарних місяців після народження дитини.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність відмови, оскільки неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу та не перебування за місцем фактичного проживання, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про охорону дитинства», з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та іншими законами України.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини. Статями 10, 11 цього ж Закону передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Як встановив суд першої інстанції, позивачка з 03.03.2022 перебувала за межами України та повернулася 01.09.2023. Виїзд позивачки за кордон стався внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України. Ця обставина визнана судом першої інстанції об'єктивною та виключною, яка перешкоджала позивачці у встановлений законодавством строк звернутися до відповідача із заявою за допомогою при народженні дитини.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р.в адміністративній справі №280/9852/23 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили 29 травня 2024 р. і касаційному оскарженню не підлягає, відповідно до частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.І. Малиш
суддя О.О. Круговий