Головуючий I інстанції: Зоркіна Ю.В.
10 червня 2024 р. Справа № 520/12514/22
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Курило Л.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
28.12.2022 року представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області, пенсійний орган) від 19.11.2021 року № 204250006010 про відмову у призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій;
зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 115 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) з часу звернення, тобто з 15.11.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , з 07.07.1982 року по 31.05.2000 року працював трактористом, завідуючим машинним двором в колгоспі імені Карла Маркса Шевченківського району Харківської області (в подальшому реорганізованому в КСП «Промінь», КСП ім. Карла Маркса), з 01.06.2000 року по 05.12.2005 року - трактористом в ТОВ «Безмятежне», з 15.12.2005 року по 10.04.2006 року - перебував на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості, з 11.04.2006 року по 01.12.2006 року - в ТОВ «Безмятежне» трактористом, з 14.12.2006 року по 26.04.2007 року - перебував на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості (з 15.03.2007 року по 19.04.2007 року працював на громадських роботах в ТОВ «Безмятежне»), з 28.04.2007 року по 21.12.2007 року - трактористом в ТОВ «Безмятежне», з 15.01.2008 року по 08.01.2009 року - перебував на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості. Вказаний стаж роботи підтверджується трудовою книжкою колгоспника серії НОМЕР_1 , виданою колгоспом імені Карла Маркса 25.01.1983 року, та становить 32 років 0 місяців 17 днів. Окрім того, він проходив службу у військовій частині польова пошта НОМЕР_2 з 07.01.1985 року по 01.12.1986 року. Військова частина польова пошта 24413 року з 01.04.1980 року по 10.01.1988 року приймала участь в бойових діях на території Республіки Афганістан, що підтверджується Архівною довідкою федеральної державної казенної установи «центральний архів міністерства оборони російської федерації» від 03.06.2014 року № 4/64075, а також довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.11.2021 року № 3, згідно з якою ОСОБА_1 , проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) в період з 07.01.1985 року по 01.12.1986 року. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць за три місяці. ОСОБА_1 має посвідчення учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Також представник позивача зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх страв, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення - після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років. 12.11.2021 року ОСОБА_1 виповнилося 55 років, його загальний трудовий стаж становить 32 років 0 місяців 17 днів. Тобто, він має всі підстави для призначення дострокової пенсії, визначені законодавством. Проте, згідно з рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 19.11.2021 року № 204250006010 позивачу відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного трудового стажу, так як до страхового стажу відповідно трудової книжки від 25.01.1983 року НОМЕР_1 не зарахований період роботи за записами № 1-3 з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі імені ОСОБА_3 , стаж зараховано з 22.01.1993 року з переведення в КСП «Промінь», оскільки в наданих довідках № 242, 243, 244 від 28.09.2021 року, виданих Комунальною установою «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради Харківської області, про вихододні в колгоспі ім. Карла Маркса с. Кравцівка значиться ОСОБА_1 , ОСОБА_4 ., ОСОБА_4 .
ГУ ПФУ в Херсонській області правом надання відзиву на позовну заяву не скористалось.
Заперечуючи проти вимог позивача, у відзиві на адміністративний позов ГУ ПФУ в Харківській області зазначає, що ОСОБА_1 15.11.2021 року звернувся до Головного управління із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до ст. 115 Закону № 1058-IV. За результатами розгляду документів, доданих позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії, до страхового стажу не зараховано період роботи з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі « ОСОБА_5 » згідно запису № 1-3 в трудовій книжці серії УКР за номером НОМЕР_3 та наданих довідок № 242, № 243, № 244 від 28.09.2021 року, оскільки в даних довідках по різному, не повністю зазначене прізвище, ім?я та по-батькові позивача.
Також відповідач зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. В даному випадку, довідки надані позивачем № 242, № 243, № 244 від 28.09.2021 року видані Комунальною установою «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради Куп'янського району Харківської області, не можливо перевірити, оскільки на даній території ведуться бойові дії у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2023 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження) вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 задоволені частково.
Так, судовим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 19.11.2021 року № 204250006010 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону № 1058.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 15.11.2021 року, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Висновок суду вмотивований тим, що уточнююча довідка використовується у випадку відсутності трудової книжки, відсутності у трудовій книжці відповідних записів чи неправильних або неточних записів. Зі змісту долученої до матеріалів справи копії трудової книжки позивача вбачається, що вона містить запис: №1- « 07.07.1982 - принят в колхоз им. Карла Маркса Шевченковского района Харьковской области на основании пр. № 8 от 05/07-82 года»; №2 - « 29.10.1984 служба СА»; № 3 - « 2.02.1987 по 22.01.1993 принят в члены колхоза имена Карла Маркса Шевченковского района Харьковской области на основании приказа № 2 от 29.01.1987 года». Вказані записи є чіткими, не мають будь-яких виправлень. В той же час позивачеві до стажу не зараховані періоди роботи/служби з 07.07.1982 по 21.01.1993 в колгоспі « ОСОБА_5 », оскільки в довідках № 242-244 від 28.09.2021, виданих Комунальною установою «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради Харківської області, значиться ОСОБА_1 , ОСОБА_4 ., ОСОБА_4 .
Суд зазначив, що вказані довідки відносно прізвища позивача « ОСОБА_6 » мають приписку «російською мовою як зазначено в документах»). За даними паспорту позивача серії НОМЕР_4 , виданого 04.06.1997 року прізвище позивача російською мовою є « ОСОБА_6 », про що у трудовій книжці зроблено відповідну відмітку.
Також, суд зазначив, що ст. 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Крім того, суд зазначив, що оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви про призначення пенсії було визначено ГУПФ України в Херсонській області, то саме останній має завершити процедуру.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі ГУПФ України в Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні вимог адміністративного позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача від 15.11.2021 року, 19.11.2021 року прийнято рішення № 204250006010 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. При розрахунку страхового стажу позивача відповідно трудової книжки колгоспника від 25.01.1983 року НОМЕР_1 , не зараховано період роботи за записом № 1-3 з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі « ОСОБА_5 ». Стаж зараховано з 22.01.1993 року з моменту переведення в КСП «Промінь». Період роботи з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі « ОСОБА_5 » не зараховано до загального страхового стажу у зв'язку з тим, що в наданих ОСОБА_1 довідках № 242, № 243, № 244 від 28.09.2021 року, виданих Комунальною установою «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради Харківської області, про вихододні в колгоспі Карла Маркса с. Кравцівка, значиться « ОСОБА_1 , ОСОБА_4 . Дмит., ОСОБА_4 .» Отже, за наданими позивачем документами, до загального страхового стажу зараховано 21 рік 06 місяців 03 дні при необхідних 25 років.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду, - без змін.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
В даному випадку, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не є складними, виходячи з визначення справ незначної складності.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
За приписами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 316 КАС України слід залишити без змін, з наступних підстав.
Судовим розглядом справи встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. (а.с. 12)
15.11.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV (а.с. 77-78).
За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглянуто ГУ ПФУ в Херсонській області та прийнято рішення року № 204250006010 від 19.11.2021, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю страхового стажу 25 років.
Рішення відповідача вмотивовано тим, що вік заявника 55 років 3 дні. Страховий стаж становить 21 рік 6 місяці 3 дні, необхідний страховий стаж - 25 років. До страхового стажу відповідно трудової книжки колгоспника від 25.01.1983 року УКР № 0910808, не зараховано період роботи за записом № 1-3 з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі « ОСОБА_5 », стаж зараховано з 22.01.1993 року з моменту переведення в КСП «Промінь». Період роботи з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року в колгоспі « ОСОБА_5 » не зараховано до загального страхового стажу у зв'язку з тим, що в наданих ОСОБА_1 довідках № 242, № 243, № 244 від 28.09.2021 року, виданих Комунальною установою «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради Харківської області, про вихододні в колгоспі Карла Маркса с. Кравцівка, значиться « ОСОБА_1 , ОСОБА_4 . Дмит., ОСОБА_4 .» (а.с. 17).
Погоджуючись із висновком суду першої інстанції, перевіряючи рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом № 1058-IV.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження персоніфікованого обліку - на підставі документів та у порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності вказаним вище Законом пенсії на загальних підставах призначались згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», статтею 56 якого передбачено, зокрема, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі членства в колгоспах, незалежно від характеру, тривалості роботи і перерв. При цьому, при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Основним документом про трудову діяльність членів колгоспу є трудова книжка колгоспника, в яку, зокрема, вносились відомості про трудову участь колгоспника в громадському господарстві: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі, його виконання. Тобто, якщо колгоспник не виробив обов'язковий мінімум трудової участі в громадському господарстві з причин, визнаних правлінням чи загальними зборами колгоспників поважними, адміністрація колгоспу вносила відповідні записи до трудової книжки.
В разі відсутності рішення правління колгоспу або загальних зборів колгоспників або правонаступника про зарахування певного року до стажу роботи, через невиконання встановленого мінімуму трудової участі в колективному господарстві з поважної причини, обчислення страхового стажу проводиться за фактичною тривалістю в такому порядку: загальна кількість відпрацьованих людиноднів ділиться на 25,4.
У випадку відсутності трудової книжки колгоспника або в разі відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж колгоспника підтверджується довідкою господарства, в якому набуто стаж або довідкою правонаступника. В разі ліквідації господарства колгоспний стаж підтверджується довідками архівних установ.
З трудової книжки колгоспника на ім'я ОСОБА_1 (записи №№ 1-3) убачається, що в період з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року позивач працював трактористом у колгоспі імені Карла Маркса Шевченківського району Харківської області (в подальшому реорганізованому в КСП «Промінь», КСП ім. Карла Маркса) (а.с. 19-20).
Відповідно до архівних довідок № 242, № 243, № 244 від 28.09.2021 року в архівному фонді Комунальної установи «Трудовий архів» Шевченківської селищної ради у відомостях нарахування заробітної плати колгоспу ім. Карла Маркса с. Кравцівка та в книгах по заробітній платі колгоспу ім. Карла Маркса с. Безмятежне значиться ОСОБА_1 , ОСОБА_4 ., який дійсно працював у цьому господарстві. Вказані довідки відносно прізвища позивача « ОСОБА_6 » мають приписку «російською мовою як зазначено в документах» (а.с. 26-28).
За даними паспорту позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , виданого Шевченківським РВ УМВС України в Харківській області 04.06.1997 року, прізвище позивача російською мовою є « ОСОБА_6 » (а.с. 13), про що у трудовій книжці зроблено відповідну відмітку (а.с. 19).
Таким чином, колегія суддів вважає, що дані трудової книжки колгоспника позивача ОСОБА_1 про його роботу у період часу з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року у колгоспі імені Карла Маркса Шевченківського району Харківської області та визначене у довідках від 28.09.2021 року № 242, № 243, № 244 про те, що ОСОБА_1 , ОСОБА_4 дійсно працював у колгоспі ім. Карла Маркса, дають підстави для висновку про те, що в означені документи стосуються однієї особи - позивача ОСОБА_1 .
Статтею 115 Закону № 1058-IV, зокрема, передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення - після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Колегія суддів зауважує, що 12.11.2021 року ОСОБА_1 виповнилось 55 років, а із заявою щодо призначення дострокової пенсії за віком звернувся до пенсійного органу 15.11.2021 року.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що зарахування до визнаного пенсійним органом наявного стажу (21 рік 6 місяці 3 дні) трудового стажу позивача з 07.07.1982 року по 21.01.1993 року надає останньому необхідний страховий стаж 25 років.
Відтак, рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 19.11.2021 року № 204250006010 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV є неправомірним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів зауважує, що 30.03.2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.03.2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021 року.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу ІV Порядку 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз наведених вище положень Порядку № 22-1 свідчить про наступне:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Враховуючи вимоги Порядку № 22-1, органом, що прийняв рішення за заявою позивача від 15.11.2021 року про призначення пенсії, є ГУ ПФУ в Херсонській області.
Оскільки судовим рішенням, рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 19.11.2021 року № 204250006010 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV скасовано, саме у ГУ ПФУ в Херсонській області виникає обов'язок повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком від 15.11.2021 року, з урахуванням висновків суду.
З урахуванням наведено вище, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги ГУ ПФУ в Херсонській області та скасування судового рішення.
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін (п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України).
У відповідності до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 червня 2023 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова
Судді Л.В. Курило А.О. Бегунц