Рішення від 07.06.2024 по справі 340/581/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/581/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Виконавчого комітету Кропивницької міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ЄДРПОУ 04055251)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом до суду, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_1 від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", яким було відмовлено у затвердженні тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг ФОП ОСОБА_1

- зобов'язати Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду прийняти рішення, яким затвердити тарифи на ритуальні послуги, передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 13.09.2022 року звернулась до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради із заявою про затвердження тарифів на ритуальні послуги.

Заява по суті розглянута не була.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.04.2023 року у справі №340/500/23 визнано протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Кропивницької міської ради щодо нерозгляду заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 26.12.2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 та зобов'язано Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду, розглянути заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 26.12.2022 року з додатками та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Рішенням Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_1 від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", відмовлено позивачці у затвердженні тарифів на ритуальні послуги.

ОСОБА_1 посилається на те, що підстав відмови оскаржуване рішення не містить, нею виконано всі вимоги при поданні заяви від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, а тому рішення про відмову у їх затвердженні є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.25).

26.02.2024 року відповідач подав відзив на позов, в якому посилався на те, що на засіданні Виконавчого комітету Кропивницької міської ради восьмого скликання від 11.07.2023 з урахуванням листа Комунального підприємства «Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» від 11 липня 2023 року №110/2, звернення ФОП ОСОБА_1 від 26 грудня 2022 року та враховуючи правову оцінку, надану судом в рішенні від 12 квітня 2023 року по справі №340/500/23 з урахуванням дискреційних повноважень, було проведено обговорення та в подальшому прийнято рішення, яким відмовлено позивачу у встановлені тарифів на ритуальні послуги.

Відповідач посилався на те, що в даному випадку у відповідача наявні дискреційні повноваження, в ході реалізації яких він за наслідком розгляду питання має право прийняти рішення як про затвердження такого проекту, так і про відмову в його затвердженні.

Тому, врахувавши зміст листа Комунального підприємства «Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» від 11 липня 2023 року №110/2 про те, що позивач допускає порушення законодавства, у затвердженні тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, відмовлено.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні її фактичні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, основною діяльністю якого є здійснення організації поховань і надання суміжних послуг - код КВЕД 96.03 (а.с.9).

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 11.08.2022 року у справі №912/180/22 визнано укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та Комунальним підприємством "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" в редакції позивача.

Постановою Центрального апеляційного Господарського суду від 09.01.2023 року у справі №912/180/22 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" - задоволено частково, рішення Господарського суду Кіровоградської області від 11.08.2022 року у справі "912/180/22 змінено та постановлено вважати укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та Комунальним підприємством "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" в редакції позивача, з виключенням з п.2.2.1 Договору, зазначеного судом, такого виду послуг, як оформлення свідоцтва про поховання (а.с.10-16).

26.12.2022 року ФОП ОСОБА_1 звернулась до міського голови міста Кропивницького щодо розгляду пакету документів на встановлення тарифів на ритуальні послуги, до якого долучила: пояснювальну записку; виписку з Єдиного державного реєстру; витяг з реєстру платників податку; дані для розрахунку тарифів на ритуальні послуги; тарифи на ритуальні послуги; розрахунок тарифу на оформлення договору-замовлення; розрахунок тарифу на копання могили стандартних розмірів; розрахунок тарифу на копання могили збільшених розмірів; розрахунок тарифу на копання могили зменшених розмірів; розрахунок тарифу на демонтаж при організації поховання; розрахунок тарифу на монтаж надмогильної споруди; розрахунок тарифу на поховання урни с прахом в колумбарну нішу; розрахунок тарифу на підпоховання урни с прахом; інвестиційну програму на 2022-2025 роки; додаток до інвестиційної програми; договір оренди не житлового приміщення; договір оренди автомобіля - катафалка.

30.01.2023 року ОСОБА_1 направила на адресу виконавчого комітету Кропивницької міської запит щодо розгляду пакету документів та щодо прийняття рішення про затвердження тарифів на надання ритуальних послуг.

Виконавчий комітет Кропивницької міської листом від 02.02.2023 року №802/21-12-22 повідомив позивача, що після перевірки розрахунків тарифів на ритуальні послуги департаментом з питань економічного розвитку Кропивницької міської ради підготовлено проект рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради «Про встановлення ФОП ОСОБА_1 тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг», який за результатами голосування не набрав необхідної кількості голосів для його прийняття.

Дані обставини стали підставою для звернення з позовом до суду.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.04.2023 року у справі №340/500/23 визнано протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Кропивницької міської ради щодо нерозгляду заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 26.12.2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 та зобов'язано Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду, розглянути заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 26.12.2022 року з додатками та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Рішенням Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_1 від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", відмовлено позивачу у затвердженні тарифів на ритуальні послуги. Рішення обґрунтоване статтями 140, 146 Конституції України, підпунктом 2 пункту "а" статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 8, частиною першою статті 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу", наказами Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 року № 193 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України "Про поховання та похоронну справу" та від 19 листопада 2003 року № 194 "Про затвердження Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності", рішенням виконавчого комітету міської ради від 25 серпня 2020 року № 380 "Про затвердження Порядку встановлення та перегляду тарифів на ритуальні послуги, які визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг". Додатковою підставою для відмови зазначений лист Комунального підприємства «Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» від 11 липня 2023 року № 110/2 щодо діяльності ФОП ОСОБА_1 , правова оцінка, надана судом, що викладена у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року по справі №340/500/23, а також посилання на необхідність врегулювання питання укладення договорів про надання ритуальних послуг (а.с.22).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів визначаються, зокрема, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97 ВР (далі - Закон № 280/97).

Абзацом 11 частини 1 ст. 1 Закону № 280/97 визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради (ч. 1 ст. 52 Закону № 280/97).

Згідно п.п.2 п. "а" ст. 28 Закону № 280/97 визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 51 Закону № 280/97, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Згідно до вимог ст. 53 Закону № 280/97 основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Частиною 6 статті 59 Закон № 280/97 встановлено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Преамбулою Закону України "Про поховання та похоронну справу" від 10.07.2003 № 1102-ІV (далі - Закон № 1102) встановлено, що цей Закон визначає загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання.

Відповідно до пп.5, 6 ст. 8 Закону № 1102 органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності та здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.

Згідно до ст.10 Закону № 1102 надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

У відповідності до положення ст.12 Закону № 1102, єдину методику визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Вартість послуг та предметів ритуальної належності визначається на принципах:

- доступності для кожного громадянина і рівності правових гарантій;

- визначення економічної обґрунтованості, планово-розрахункової собівартості та рентабельності при затвердженні ціни;

- відповідальності виконавчих органів сільських, селищних та міських рад та органів виконавчої влади за встановлені ними ціни;

- відкритості, доступності та прозорості структури ціни;

- оплати тільки тих послуг, що відповідають вимогам нормативно-правових актів.

Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Так, наказом Державного комітету України з питань Житлово-комунального господарства №193 від 19.11.2003, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 за № 1111/9710, затверджено необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, а саме:

1. Оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання;

2. Оформлення свідоцтва про поховання;

3. Копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

4. Монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

5. Кремація тіл померлих;

6. Поховання та підпоховання урни з прахом померлих у колумбарну нішу, в існуючу могилу, у землю;

7. Зберігання урн з прахом померлих у крематорії;

8. Організація відправлення труни з тілом чи урни з прахом померлого за межі України;

9. Запаювання оцинкованої труни;

10. Замощення урни з прахом померлого в колумбарну нішу.

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 194 від 19.11.2003, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.03.2004 за № 338/8937, затверджено Єдину методику визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності (далі - Єдина методика).

Згідно до п.1.1.-1.3. Єдиної методики, дана методика визначає механізм формування вартості та економічно обґрунтованих тарифів (цін) на ритуальні послуги, предмети ритуальної належності для суб'єктів господарювання різних форм власності. Основною метою Єдиної методики є визначення механізму розрахунку вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів послуг, а також процедури реалізації предметів ритуальної належності. Єдина методика поширюється на суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері надання ритуальних послуг незалежно від форми власності.

Відповідно до вимог п.2.1.-2.3 Єдиної методики, формування вартості послуг надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності здійснюється з урахуванням розрахунків обсягів надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, планових витрат, визначених на підставі державних, галузевих нормативів витрат матеріалів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів).

До витрат операційної діяльності належать: прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати; витрати, пов'язані з операційною діяльністю: адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати.

Перелік і склад планових витрат визначаються підприємством самостійно залежно від особливостей процесу виробництва і реалізації ритуальних послуг та предметів ритуальної належності.

Розмір витрат за кожною статтею визначається на підставі державних та галузевих нормативів, а також відповідно до прийнятих на підприємстві норм використання палива, електроенергії, матеріалів, норм та розцінок з оплати праці, нормативів витрат на управління і обслуговування виробництва та інших норм витрат.

При невідповідності державних або галузевих норм витрат матеріальних, трудових та фінансових ресурсів розрахунковим нормам, які відображають особливості діяльності окремого підприємства, використовуються розрахункові норми, які затверджуються наказом директора підприємства.

Статті витрат, за якими неможливе їх об'єктивне нормування, плануються з урахуванням фактичних витрат за попередній рік, кошторисів цих витрат на плановий період або інших розрахунків. До вартості ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності включається плановий прибуток та податок на додану вартість, крім переліку послуг з поховання та постачання ритуальних товарів державними та комунальними службами, визначеного підпунктом 197.1.10 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (2755-17), за винятком операцій з постачання послуг з поховання та кремації трупів тварин і пов'язаної з цим діяльності.

У відповідності до п. 10 Єдиної методики, розрахунок тарифу (ціни) на ритуальні послуги та предмети ритуальної належності містить процедуру визначення планових витрат даного підприємства за повною собівартістю на одиницю виготовлення товару або послуги, з урахуванням прибутку та податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.

Складові тарифу (ціни) планового періоду на мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг та предметів ритуальної належності наведено в додатку.

Відтак, наведена вище методика встановлює необхідні складові елементи для визначення вартості ритуальних послуг, визначених необхідним мінімальним переліком та сам механізм такого розрахунку. Розмір витрат за кожною статтею визначається як на підставі державних та галузевих нормативів, а також відповідно до прийнятих на підприємстві норм. У випадку невідповідності державних або галузевих норм витрат матеріальних, трудових та фінансових ресурсів розрахунковим нормам, які відображають особливості діяльності окремого підприємства, використовуються розрахункові норми, які затверджуються наказом директора підприємства (п. 2.3 Єдиної методики).

Тобто, суб'єкт господарювання, формуючи відповідний тариф на певну ритуальну послугу, має його розрахувати, виходячи із обов'язкових складових, визначених даною Методикою, проте їх розмір може визначатися ним самостійно.

Відповідно до Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року № 193 (із змінами) ритуальна служба забезпечує укладання договорів із суб'єктами господарювання в такому порядку:

1. Суб'єкт господарювання (далі - СГ), що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи:

- копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи;

- копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

- перелік послуг, що пропонуються для надання СГ;

- режим роботи та номер телефону.

2. Протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів.

Вищезазначеним Наказом також затверджено Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг та Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення.

Як встановлено в ході розгляду справи та відповідачем не заперечується, будь-які зауваження до поданих ОСОБА_1 документів для прийняття рішення про встановлення тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг були відсутніми. Єдиним посиланням в обґрунтування відмови у затвердженні тарифів став зміст листа Комунального підприємства «Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» від 11 липня 2023 року №110/2.

Так, в цьому листі начальником Комунального підприємства «Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Кропивницької міської ради» вказано, що договір про надання ритуальних послуг, укладений між КП «Ритуальна служба» та ФОП ОСОБА_2 (на даний час ФОП ОСОБА_1 ) 27.04.2009 року, був розірваний рішенням Господарського суду Кіровоградської області по справі №15/180 від 13 квітня 2010 року через систематичні порушення законодавства.

Додатково вказано, що наразі, здійснюючи господарську діяльність, ФОП ОСОБА_1 допускає систематичні порушення законодавства України, зокрема, працівниками КП «Ритуальна служба» 24 грудня 2022 року зафіксовано здійснення співробітниками ФОП ОСОБА_1 самовільного підпоховання урни з прахом померлого на території Новолелеківського кладовища. Також КП «Ритуальна служба» стала відома інформація видачі позивачем свідоцтва про поховання. Була подана КП «Ритуальна служба» до поліції заява про вчинення правопорушення (а.с.40-41).

Відповідно до ст.2 КАС України, розглядаючи адміністративну справу щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд звертає увагу на те, що ті аргументи, а саме, посилання КП «Ритуальна служба» на порушення ОСОБА_1 вимог законодавства під час здійснення підприємницької діяльності, не можуть бути підставою для відмови Виконавчим комітетом Кропивницької міської ради у затвердженні тарифів на ритуальні послуги, оскільки нормативно-правовий акт такої підстави не містить.

З огляду на викладене, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Судом встановлено, що між позивачкою та комунальним підприємством, створеним відповідачем, на час виникнення спірних правовідносин існували договірні зобов'язання (договір визнано укладеним за рішенням суду), а затвердження позивачці тарифів на ритуальні послуги є механізмом реалізації договору позивачкою.

Оскільки відповідачем не надано доказів правомірності своєї відмови у затвердженні тарифів позивачці, суд вважає, що необґрунтованість рішення за результатами розгляду заяви позивачки про затвердження тарифів, є прихованою формою відмови розглядати такий документ по суті та прямо суперечить принципу правової визначеності.

Завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Повноваження суб'єкта владних повноважень щодо прийняття відповідних рішень, в тому числі щодо встановлення тарифу за своєю правовою природою є дискреційними. Подібна правова позиція уже була висловлена Верховним Судом у постанові від 31.03.2020 у справі №826/13735/18.

Водночас, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Аналізуючи встановлені судом фактичні обставини справи, беручи до уваги те, що позивачка неодноразово зверталася до відповідача з заявами щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, а також зверталась до суду з приводу ухилення від розгляду такої заяви, суд вважає, що ефективним засобом юридичного захисту прав позивачки у спірних правовідносинах є саме зобов'язання відповідача на першому черговому засіданні виконкому міської ради, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду прийняти рішення за результатами розгляду її заяви з додатками з урахуванням правової позиції, висловленої у рішенні суду, виключаючи підстави для відмови, яким надана оцінка судом, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 ст.132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

За приписами ч.1, 3 та 8 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачкою надано до суду квитанцію про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 3028,00 грн., а тому, з огляду на те, що часткове задоволення позовних вимог суттєво не вплинуло на вирішення спору по суті, а спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 всю суму судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП ОСОБА_1 від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", яким відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у затвердженні тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг.

Зобов'язати Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду, розглянути заяву з додатками від 26 грудня 2022 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради (ЄДРПОУ 04055251).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

У період з 01.05.2024 року по 31.05.2024 року суддя Дегтярьова С.В. не здійснювала правосуддя, а тому повний текст судового рішення виготовлено після цього періоду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА