Рішення від 07.06.2024 по справі 320/23487/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2024 року м.Київ № 320/23487/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "УЛФ-ФІНАНС" до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "УЛФ-ФІНАНС" з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві, у якому просило суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.03.2023 №200920413.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ДПС у м. Києві за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ "УЛФ-ФІНАНС" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України дійшло висновків про порушення позивачем гранично допустимих строків для відповідної реєстрації, що потягло за собою нарахування штрафних санкцій. Стверджує, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулася з незалежних від позивача причин. Зазначає, що ним вчасно направлено майже всі ПН, однак протягом операційного дня контролюючим органом не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації зазначених податкових накладних. Зазначає, що враховуючи своєчасне направлення вказаних податкових накладних на реєстрацію та не відправлення контролюючим органом протягом операційного дня відповідних квитанцій, зазначені накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних в строк. Крім того, позивач стверджує, що відповідачем не враховано положення підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, який доповнено пунктом 90, відповідно до якого тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, яким встановлено інший розмір штрафу. На переконання позивача, оскільки рішення про притягнення позивача до відповідальності приймалося у березні 2023 року, то воно мало б бути прийняте відповідно до діючих на момент його прийняття положень ПК України - тобто з урахуванням пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки та наданому суду відзиві.

Позивачем надано суду відповідь на відзив на позовну заяву із наголошенням на безпідставності тверджень позивача про законність проведення камеральної перевірки, недопущення позивачем порушень податкового законодавства у частині реєстрації податкових накладних та своєчасністю реєстрації податкових накладних, складених у червні-серпні 2022 року.

Ухвалою суду від 25.07.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведену камеральну перевірку позивача за наслідком чого складено акт від 07.10.2022 № 29819/Ж5/26-15-04-13-03/41110750, яким встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - ЄРПН), складених за період червень -серпень 2022 року.

Користуючись правом, передбаченим пп. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України ТОВ «УЛФ-ФІНАНС» були подані письмові Заперечення на Акт перевірки від 07.10.2022.

За результатом розгляду Заперечень на акт, ГУ ДПС м. Києві залишило без змін висновки, викладені у Акті перевірки, про що зазначено у Відповіді на заперечення №15595/1/26-15-04-13-08 від 10.11.2022.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідач склав податкове повідомлення- рішення від 14.11.2022 р. № 320480413 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування податкових накладних в ЄРПІІ у сумі 541 299,21грн.

Із набранням чинності положень Закону України від 13.12.2022р. № 2836, яким зокрема були внесені зміни до положень п. 69.1 підрозділу 1- Розділу XX “Перехідні положення” ПК України, податкове повідомлення-рішення від 14.11.2022 № 320480413 було скасовано та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 15.03.2023 № 200920413, згідно з яким за встановлені Актом перевірки порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, згідно з пунктом 120і. 1 статті 120і Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 539259,21грн.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

З приводу твердження позивача про наявність підстав для застосування відповідачем до спірних правовідносин Закону України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», яким підрозділ 2 доповнено п. 89, 90, суд зазначає таке.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Таким чином, розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Саме такий правовий висновок викладено у вищевказаній постанові Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.

А тому суд вважає помилковими доводи позивача щодо неправильного розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН.

У той же час, оцінюючи доводи позивача щодо того, що ним вчасно направлено всі ПН для реєстрації в ЄРПН, однак протягом операційного дня контролюючим органом не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації зазначених податкових накладних, що свідчить про те, що зазначені накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних в строк, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому відповідно до абзацу 4 цього ж пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, підсумовуючи викладене слід прийти до висновку, що продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

По своїй правовій природі норма, викладена в абзаці 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України, є нормою зобов'язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов'язання у вигляді обов'язку реєстрації податкової накладної.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Так, згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Проте, як зазначає у позовній заяві позивач, товариство в межах граничних строків було направлено на реєстрацію наступні податкові накладні:

податкова накладна № 2 від 01.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc»; податкова накладна № 3 від 01.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc»; податкова накладна № 6 від 02.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc» ; податкова накладна № 12 від 02.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 24 від 06.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:39, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 25 від 06.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:39, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc» , податкова накладна № 26 від 06.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 27 від 06.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 42 від 08.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:46, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 44 від 08.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 17:59, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 45 від 08.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 46 від 09.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 17:59, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 47 від 09.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 17:59, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 50 від 09.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 56 від 10.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 17:59, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 63 від 13.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 70 від 14.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:39, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 72 від 14.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 17:58, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 75 від 15.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 78 від 15.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:41, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc» , податкова накладна № 81 від 15.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 30.06.2022 о 18:47, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 304 від 29.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 15.07.2022 о 18:44, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 352 від 30.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 15.07.2022 о 18:44, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 353 від 30.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 15.07.2022 о 19:06, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 356 від 30.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 15.07.2022 о 19:04, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc», податкова накладна № 357 від 30.06.2022, яка надіслана на реєстрацію 15.07.2022 о 18:08, що підтверджується квитанцією надсилання та скріншотом з програмного забезпечення «М. Е. Doc».

На підтвердження направлення на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних позивачем долучено до матеріалів справи долучено скріншоти з особистого кабінету платника податків.

За правилами пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено абзацом сімнадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі також - Порядок №1246).

Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї. Так, згідно з пунктом 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності). Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункти 10, 11 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

В Порядку не міститься визначення поняття «реєстрація податкової накладної». Натомість, за визначенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10 червня 2019 року у справі №802/1825/16-а та від 12 липня 2019 року у справі №0940/1600/18.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами господарювання та ДФС визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 6 червня 2017 року №557, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 3 серпня 2017 року за №959/30827 (далі ? Порядок №557).

Відповідно до пунктів 8, 9, 11 вказаного Порядку у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція (електронне повідомлення, що формується у затвердженому в установленому законодавством порядку форматі (стандарті) програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання електронного документа в момент його отримання) надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Операційний день, згідно з положеннями пункту 2 Порядку №557, визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг. При цьому конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені. На відміну від цього пунктом 3 Порядку №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №204) встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20-ї години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях статті 201 ПК України як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

Проаналізувавши долучені до матеріалів справи скріншоти з особистого кабінету платника податків щодо направлення на реєстрацію ПН та квитанції про реєстрацію таких ПН в ЄРПН, судом встановлено, що позивачем в межах операційного дня було направлено ПН для реєстрації, в межах граничних строків їх подання, однак зареєстровані вони наступним днем та деякі після вихідних днів.

Таким чином, позивачем доведено та підтверджено матеріалами справи, що податкові накладні № 2 від 01.06.2022, № 3 від 01.06.2022, № 6 від 02.06.2022, № 12 від 02.06.2022, № 25 від 06.06.2022, № 26 від 06.06.2022, № 27 від 06.06.2022, № 42 від 08.06.2022, № 44 від 08.06.2022, № 45 від 08.06.2022, № 46 від 09.06.2022, № 47 від 09.06.2022, № 50 від 09.06.2022, № 56 від 10.06.2022, № 63 від 13.06.2022, № 70 від 14.06.2022, № 72 від 14.06.2022, № 75 від 15.06.2022, № 78 від 15.06.2022, № 81 від 15.06.2022, № 304 від 29.06.2022, № 352 від 30.06.2022, № 353 від 30.06.2022, № 356 від 30.06.2022, № 357 від 30.06.2022, виписані, підписані та направлені до податкового органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до спливу граничного строку, та доказів протилежного представником відповідача до суду не надано.

Згідно частиною 1 статті 11 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22.05.2003 № 851-IV (далі - Закон № 851-IV), електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб'єктами електронного документообігу.

Згідно пунктів 13 - 15 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Проте, після направлення податкових накладних для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних позивач не отримав від податкового органу примірнику квитанцій в електронній формі на підтвердження одержання ним податкової накладної.

Згідно квитанцій №1 виписані підприємством податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних лише на наступний день, та після вихідних днів.

Суд зазначає, що вказані квитанції підтверджують дату отримання податковим органом податкових документів (в даному випадку, податкових накладних).

Необхідно зауважити, що платник податків, виконавши свій обов'язок щодо складання, підписання та направлення до податкового органу протягом встановлених ПК України строків податкових накладних не може нести відповідальності у вигляді накладення на нього штрафу за те, що такі податкові накладні були зареєстровані податковим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу граничних строків.

А тому суд вважає, що винесене контролюючим органом податкове повідомлення-рішення від 15.03.2023 № 200920413 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 176031,16 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню .

У той же час, судом встановлено, що частина податкових накладних, а саме: №48 від 09.06.2022, №49 від 09.06.2022, №51 від 30.06.2022, №52 від 30.06.2022, №71 від 14.06.2022, №30 від 06.06.2022, №405 від 30.06.2022, №406 від 30.06.2022, №303 від 29.06.2022, №301 від 29.06.2022, №354 від 30.06.2022, №240 від 24.06.2022, №407 від 29.06.2022, №408 від 29.06.2022, №404 від 30.06.2022, №715 від 28.07.2022, №620 від 16.08.2022, №635 від 16.08.2022 зареєстровані в ЄРПН несвоєчасно, з пропущенням термінів, встановленим ПКУ.

Доказів зворотного позивачем суду не надано а тому суд вважає що відповідачем правомірно нараховано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію зазначених ПН у розмірі 363228,05 грн.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що винесене контролюючим органом податкове повідомлення-рішення від 15.03.2023 № 200920413 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 176 031,16 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Суд встановив, що позивач при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплатив судовий збір в розмірі 8088,90 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №990202390 від 26.06.2023.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві у сумі 2636,98 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення 15.03.2023 № 200920413 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 176031,16 грн.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛФ-ФІНАНС" (41110750, м. Київ, пр. Оолонський, буд. 35-А, оф. 300) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2636 (дві тисячі шістсот тридцять шість) грн 98 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 44116011).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.