про відмову у встановленні судового контролю
10 червня 2024 року № 640/18966/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, ухваленого за результатами розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.03.2021р. №ВСЗ/1397/1 та зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок на підставі вказаної довідки без обмеження пенсії максимальним розміром, з 01.04.2019р.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 (справа №640/18966/22) позовні вимоги гр. ОСОБА_1 задоволено, тим самим ухвалено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; індекс: НОМЕР_1 ; рнокпп: НОМЕР_2 ) пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019р.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; індекс: НОМЕР_1 ; рнокпп: НОМЕР_2 ) з 01.04.2019р. перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.03.2021р. №ВСЗ/1397/1 про розмір грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, та виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум.
19.02.2024р. судом зареєстровано заяву гр. ОСОБА_1 (вх. №17337) про встановлення судового контролю за виконанням наведеного рішення (фактично отримано суддею 06.06.2024р.; з 27.05. по 09.06.2024р. включно головучий суддя по справі перебував у відпустці).
При розгляді даної заяви суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказаній нормі кореспондують положення п.1 ч.6 ст.246 КАС України та пп."ґ" п.4 ч.1 ст.322 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині рішення суду першої інстанції чи постанови апеляційної інстанції може бути встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання рішення/постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття рішення/постанови у справі. Такий контроль здійснюється шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення до суду першої інстанції, розгляду поданого звіту на виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.
Аналізуючи наведені законодавчі норми, суд дійшов висновку, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов'язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття судового рішення у справі.
Під час прийняття рішення від 20.09.2023р. суд першої інстанції не встановив судового контролю за виконанням рішення відповідачем, разом з тим, суд враховує, що приписами ст. 382 КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю не підлягає задоволенню.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією, наведеною в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.03.2017р. "Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України" та з додатковою постановою Верховного Суду від 31.07.2018р. у справі №235/7638/16-а.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 382 КАС України, суд
1. Відмовити у задоволенні заяви гр. ОСОБА_1 про встановлення судового контролю.
2. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складення повного тексту ухвали, при цьому відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Марич Є.В.