Рішення від 07.06.2024 по справі 240/1325/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/1325/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови їй в призначенні та виплаті пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.11.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення та виплату їй пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.11.2023.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що їй призначена пенсія за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пояснює, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в листопаді 2023 року із заявою про переведення її з одного виду пенсії на інший, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, однак їй відмовлено у такому обрахунку пенсії.

Позивачка не погоджується з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та вважає, що при призначенні їй пенсії за віком підлягають врахуванню показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020-2022 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, однак за результатами розгляду її заяви отримала відмову, яка слугувала підставою для звернення до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 прийнято до провадження справу та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, Управління) не скористався процесуальним правом на подання до суду відзиву на позов.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд вказує наступне.

Як свідчать матеріали справи, позивачка перебуває на обліку в Управлінні з 02.04.2013, пенсія їй призначена зі зниженням пенсійного віку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких давала право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільговий розмір, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

09.11.2023 позивачка звернулася із заявою до відповідача про переведення її з пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за нормами Закону №1058-IV, на пенсію за віком, у зв'язку із досягненням необхідного віку, передбаченого ст.26 Закону №1058-IV.

Листом №43483-43054/М-02/8-0600/23 від 13.12.2023 відповідач повідомив позивачку про відсутність підстав для обчислення її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із відповідною заявою (2020-2022 роки). Позивачці роз'яснено, що пенсія за віком, призначена зі зниженням пенсійного віку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, відповідно до Закону №1058-IV та пенсія за віком, яка призначається особі при досягненні необхідного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058-IV, це один і той самий вид пенсії, розмір якого обчислюється відповідно до одного Закону №1058-IV.

З огляду на що, представник відповідача вважає, що підстави для проведення переходу з виду на вид та застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за таким переходом, відсутні.

Позивачка, не погоджується із отриманою відмовою та наведеними аргументами, вважає, що такі не відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому відмова у задоволенні її заяви є протиправною і такою, що порушує її соціальні права на отримання належного розміру пенсійного забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом №1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Згідно з статтею 8 Закону №1058-IV громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами частин першої, другої статті 7 Закону №1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Положеннями частини 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Буквальний зміст наведених норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону №1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачці з 02.04.2013 (відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 ) призначено пенсію за віком, на пільгових умовах, відповідно до Закону України №1058-IV.

При цьому, після призначення пенсії позивачка продовжила працювати. Вказана обставина відповідачем не заперечується.

09.11.2023 позивачка подала до відповідача заяву про переведення на пенсію за віком, у зв'язку із досягненням пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки.

Тобто, позивачка, одержуючи з 02.04.2013 пенсію за віком, на пільгових умовах, звернулася із заявою про перерахунок їй того самого виду пенсії (за віком).

При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 18.11.2020 у справі №522/1916/17, від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11.

У вказаних постановах Верховний Суд зазначив, що за змістом частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України № 1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск: К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.

Тому, під час здійснення такого перерахунку, у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Також слід врахувати правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 10.11.2022 у справі №813/2355/18, що застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, можливе за переведенням з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, тобто має мати місце первинне призначення пенсії за віком згідно до Закону України №1058- IV.

Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що оскільки позивачці пенсію за віком на пільгових умовах призначено, відповідно до Закону України №1058-IV вперше ще у 2013 році, а тому підстави для застосування відповідачем під час перерахунку того самого виду пенсії (за віком) показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки відсуті.

Тобто, у даних спірних правовідносинах не мало місце призначення іншого виду пенсії, за іншим Законом, а тому, суд вважає, що не має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки (2020-2022), що передують року звернення позивачки, після досягнення необхідного пенсійного віку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачці у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, при вирішенні питання про переведення з пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах, на пенсію за віком, у зв'язку із досягненням необхідного віку, передбаченого ст.26 Закону №1058-IV.

З огляду на те, що вид пенсії на якій перебувала позивачка та вид пенсії, на який мала бажання перейти, є одним і тим самим видом пенсії (за віком), заявлені позовні вимоги є безпідставними.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат, судом вирішується відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м.Житомир,10003. ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 07 червня 2024 р.