Ухвала від 07.06.2024 по справі 240/30887/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про закриття провадження у справі)

07 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/30887/23

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у виплаті їй одноразової допомоги у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до вимог ч.6 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області розглянути її заяву щодо призначення та виплати одноразової допомоги відповідно до ч. 6 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з прийняттям за наслідками такого розгляду відповідного рішення про призначення одноразової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що після розлучення з ОСОБА_2 продовжували разом проживати, вести спільне господарство, мали спільний бюджет, взаємні права та обов'язки, разом виховували своїх дітей, проводили ремонт та облаштування будинку, спільно за кошти сімейного бюджету купували побутову техніку та меблі, оплачували комунальні послуги. Заробітну плату чоловіка ОСОБА_2 використовували на придбання продуктів харчування, оплату комунальних послуг, придбання одягу та інших необхідний речей для побуту. Однак, 22.10.2022 з ОСОБА_2 на роботі під час виконання сільськогосподарських робіт зі збору урожаю кукурудзи на полі стався нещасний випадок внаслідок якого він потрапив під колеса трактора та від отриманих травм помер у швидкій допомозі. За наслідками вказаної події комісією, яка утворена наказом Управління Держпраці у Житомирській області 24.11.2022 складено акт спеціального розслідування нещасного випадку форми Н-1/П. У зв'язку із смертю чоловіка, внаслідок нещасного випадку, 21.08.2023 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з метою отримання страхових виплат, однак їй відмовлено, у зв'язку із відсутністю на таку виплату законних підстав.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 відкрите провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що предметом позову у даній справі є встановлення права позивачки на отримання одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї. Підставою для відмови у такій виплаті слугував факт відсутності документів про реєстрацію шлюбу із потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Виплати особам у разі настання страхового випадку здійснюються на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-XIV від 23.09.1999 (далі - Закон №1105-XIV, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, смерті потерпілого на виробництві).

Згідно з ч.1 ст.36 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Відповідно до статті 41 цього Закону у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.

Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

Пунктом 5.1. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11 (далі - Порядок) передбачено, що для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати в разі смерті потерпілого членами сім'ї та особами, які мають право на виплати, до управління (відділення) виконавчої дирекції Фонду подаються:

заяви (колективна чи індивідуальні), для призначення страхових виплат за встановленою виконавчою дирекцію Фонду формою;

копії паспорта;

копії реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) або сторінки паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого;

копії документів, що підтверджують родинні зв'язки померлого потерпілого (свідоцтво про шлюб потерпілого, свідоцтво про народження його дітей, у разі призначення виплати батькам потерпілого подається свідоцтво про народження потерпілого);

довідка про реєстрацію місця проживання (у разі відсутності відмітки про реєстрацію місця проживання в документах, що засвідчують особу).

Для отримання одноразової допомоги на сім'ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого.

В залежності від категорії осіб, які мають право на страхові виплати, надаються:

для дітей до 23 років, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, довідка навчального закладу (такі довідки надаються в подальшому щосеместру);

для осіб з інвалідністю копія довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності;

для осіб, які доглядають дитину потерпілого до 8 років наказ про надання відпустки по догляду за дитиною.

Копії документів засвідчуються працівником управління (відділення) Фонду при пред'явленні оригіналів.

Тобто ключовим у даному спорі є необхідність встановити факт постійного проживання позивачки, разом із цивільним чоловіком ОСОБА_2 , тобто особою, який загинув внаслідок нещасного випадку на виробництві однією сім'єю без реєстрації шлюбу у період з 23.07.2004 до моменту смерті, а також факт перебування позивачки на повному утриманні померлого цивільного чоловіка.

При цьому, у постанові від 18 січня 2024 року у справі №560/17953/21 Велика Палата Верховного Суду, дійшла висновку про те, що юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.

Вирішуючи питання про закриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси,

Статтею 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних і суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, далі по тексту - КАС України).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У свою чергу, п.2 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Проаналізувавши вищевказані норми, суд наголошує, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Згідно частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З вищевикладеного видно, що факт постійного проживання позивачки, разом із цивільним чоловіком ОСОБА_2 (потерпілим, смерть якого настала внаслідок нещасного випадку), однією сім'єю без реєстрації шлюбу у період з 23.07.2004 (дата розлучення) по момент смерті, а також факт її перебування на повному утриманні померлого цивільного чоловіка має вирішуватись судом цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України, а не Житомирським окружним адміністративним судом за правилами КАС України.

З урахуванням положень статей 315, 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Зважаючи на встановлені обставини, враховуючи положення п.1 ч. 1 ст. 238 КАС України та висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 18.01.2024 по справі №560/17953/21, суд дійшов висновку про наявність підстави для закриття провадження у справі.

Керуючись ст.5, п.1 ч.1 ст.238, ст.ст.241, 242 КАС України, суд, -

ухвалив:

Провадження в адміністративній справі №240/30887/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, закрити.

Роз'яснити позивачці, що розгляд такої справи віднесений до юрисдикції загального суду у порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.В. Єфіменко