№ 536/1365/24
10 червня 2024 року м. Кременчук
Суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Река А.С., ознайомившись із матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.187 КУпАП,-
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №314636 зазначено, що 19 травня 2024 року о 00 год. 32 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом був відсутній за місцем проживання: АДРЕСА_1 , чим порушив правила встановленого відносно нього адміністративного нагляду повторно протягом року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся за зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №314636 даними, про причини неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП не долучено копію постанови про встановлення відносно останнього адміністративного нагляду, що позбавляє суд можливості встановити суттєві для правильного розгляду справи по суті обставини.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст.187 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Судом було вжито заходи щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи за даними, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №314636, проте останній в судове засідання не з'явився, що позбавляє суд можливості провести розгляд справи про адміністративне правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, суддя вважає за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 187 КУпАП для належного оформлення до Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції.
Відсутність зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою унеможливлює повний та всебічний розгляд справи відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.
При доопрацюванні матеріалів про адміністративне правопорушення, необхідно усунути вищенаведені недоліки, із врахуванням вимоги ст. 38 КУпАП.
Керуючись ч.2 ст.187, 256, 278 КУпАП, -
Повернути для належного оформлення до Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяАнна Сергіївна Река