Справа № 286/2131/21
24 травня 2024 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
з участю представника
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , Овруцької міської ради про визнання рішень неправомірними, скасування права власності та державної реєстрації , -
Позивач звернулася до суду і просить визнати незаконним рішення Овруцької міської ради про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_2 - земельної ділянки із кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 площею 2 га; скасувати право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку із кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку із кадастром номером 1824280600:04:001:0059 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка оформлена рішенням державного реєстратора №34427552 від 29.11.2019, мотивуючи тим, що вона має у власності житловий будинок в АДРЕСА_1 . Біля будинку для його обслуговування та ведення особистого підсобного селянського господарства знаходяться земельні ділянки загальним розміром 0,50 га: 0,40 га для ведення особистого підсобного господарства та 0,10 га для обслуговування житлового будинку. Дані земельні ділянки були передані їй на підставі рішення №16 від 20.07.1994 Бондарівської сільської ради Житомирської області. Для оформлення спадщини на землю біля будинку, їй необхідно отримання документації на земельну ділянку та кадастровий номер земельної ділянки. Нею було замовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Після цього, вона звернулася до державного кадастрового реєстратора, але не змогла зареєструвати своє право власності на земельну ділянку в зв'язку з тим, що в межах земельної ділянки знаходиться інша земельна ділянка. З технічної документації вбачається ще перетинання із земельною ділянкою 1824280600:04:001:0059. Земельна ділянка, яка знаходиться в межах іншої земельної ділянки, знаходиться у власності ОСОБА_2 , який отримав свою земельну ділянку на підставі рішення Овруцької міської ради в 2019 році. Згідно технічної документації із земельної ділянки, яка передавалася їй у власність, залишилось 0,2722 га, накладання становить 0,0892 га.
Для отримання відповідей на підставі чого частина її земельної ділянки вибула із її власності поза законом вона неодноразово зверталася до Овруцької міської ради, Овруцького відділу ДЗК, але не змогла отримати навіть номер рішення, на підставі якого затверджено земельну документацію на ім'я ОСОБА_2 .. На її думку, при виготовленні технічної документації було допущено помилку у координатах земельної ділянки, яка передана у власність ОСОБА_2 , внаслідок чого земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства опинилась в межах населеного пункту, в тому числі і їхня земельна ділянка.
Відповідачем - ОСОБА_2 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що між земельними ділянками, в тому числі і земельною ділянкою, якою користується ОСОБА_3 , та його земельною ділянкою наявна дорога, яка заросла чагарником, тобто ОСОБА_3 ніколи не користувалася та не користується частиною земельної ділянки, яка належить йому. Як він зрозумів із позовної заяви, позивачу не вистачає для оформлення земельної ділянки декілька соток, так вона вирішила її забрати у людини, яка оформила право власності на земельну ділянку, не пояснюючи при цьому, чому саме перетинання з його ділянкою, а не з трьома іншими. Крім того, якщо б перетинання було б із його земельною ділянкою, то враховуючи ширину земельної ділянки (13,98 м), якою користується ОСОБА_3 , та є суміжною до його земельної ділянки, то перетинання б становило б майже 64 метри (892:13,98=63,81), що є не можливим та не реальним.
Представником відповідача - Овруцької міської ради також надано відзив на позовну заяву, в якому представник також просить в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що якщо реєстрація права власності здійснена за іншою особою, в даному випадку за ОСОБА_2 , то належним способом є віндикаційний позов, пред'явлений позивачем до ОСОБА_2 , а не до Овруцької міської ради. Спірна частина земельної ділянки знаходиться у приватній власності. В позовній заяві позивач не зазначає конкретних дій та підстав для визнання рішення міської ради незаконним та в чому саме полягає порушення з боку міської ради. Більше того, відсутнє посилання на рішення, яке саме просить визнати незаконним позивач і відповідно відсутнє саме рішення, адже саме воно і являється одним з основних доказів по даній справі. Щодо посилання позивача на помилку стосовно координат земельної ділянки, кадастровий номер 1824280600:04:001:0059, допущену під час виготовлення технічної документації, зазначає, що органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями з розроблення технічної документації із землеустрою. Таким чином, позовні вимоги не відповідають належному (законному) способу захисту.
Відповідей на відзиви стороною позивача не надано.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав наведених у позові.
Відповідач - ОСОБА_2 щодо задоволення позову заперечив, з підстав зазначених у відзиві.
Представник відповідача - Овруцької міської ради в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.
Вислухавши пояснення сторін, які з'явилися в судове засідання, та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частинами 1-2 ст. 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно з ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачено право фізичної особи мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та може вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, проте при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник не може завдавати шкоди правам, свободам інших осіб, інтересам суспільства і зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; г) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема, у визначені законом способи, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, визначених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно положень ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Нормами, закріпленими в ст.81 ЦПК України, також передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , тобто позивач, є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , який отримала у спадщину ( свідоцтва про право на спадщину за заповітом, видане Овруцькою ДНК 23.07.1993 №1-3447), про що свідчить копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 30.05.2005 (а. с. 6).
Рішенням 1 сесії 22 скликання Бондарівської сільської ради народних депутатів Овруцького району Житомирської області від 20.07.1994 №16 «Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок» було передано безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 земельні ділянки для обслуговування жилого будинку, господарських будівель розміром 0,10 га, а також для ведення особистого підсобного господарства розміром 0,40 га, що підтверджується архівним витягом із вказаного рішення архівного сектору Овруцької районної державної адміністрації від 22.10.2019 №П/647 (а. с. 19).
Згідно акту приймання-передачі межових знаків на зберігання (дати складання не містить) межі земельної ділянки площею 0,2722 га, яка знаходиться в с. Папірня Овруцького району Житомирської області, наданої власнику - ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, не закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, так як межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (а. с. 10-11).
З листа відділу в Овруцькому районі Головного управління Держгеокадстру у Житомирській області №п-44/0-0.29-54/138/20 від 13.03.2020, адресованого ОСОБА_3 , вбачається, що згідно книги записів реєстрації других примірників державних актів на земельну ділянку, державної статистичної звітності (форми 6-зем) та національної кадастрової системи за заявником на території Овруцького району зареєстровані земельні ділянки відсутні (а. с. 17).
Копія інформаційної довідки з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 13.12.2020 свідчить, що ОСОБА_2 , тобто відповідач, є власником земельної ділянки площею 2 га, з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059, що знаходиться в с. Папірня Овруцького району Житомирської області (а. с. 7-8).
28.02.2020 ОСОБА_3 звернулася з заявою на ім'я старости Бондарівського старостинського округ №1 Овруцького району Житомирської області щодо надання їй рішення про затвердження на розробку технічної документації, виданого Бондарівським старостинським округом №1 ОСОБА_2 (а. с. 15).
05.03.2020 виконавчий комітет Овруцької міської ради своїм листом №25 повідомив, що староста округу не наділена повноваженнями щодо прийняття рішень Овруцької міської ради та їх зберіганням. Для вирішення питання рекомендували звернутися до Овруцької міської ради (а. с. 18).
Також листом виконавчого комітету Овруцької міської ради №П-2110/02-13 від 09.11.2020 було рекомендовано ОСОБА_3 , з метою отримання копії технічної документації із землеустрою, звернутися до відділу в Овруцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а. с.14).
Лист відділу в Овруцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №П-166/0-0.29-173/138-20 від 25.11.2020 свідчить, що ОСОБА_3 було відмовлено у у наданні технічної документації та роз'яснено порядок отримання даної адміністративної послуги через центри надання адміністративних послуг (а. с. 13).
Згідно висновку експертів за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи №600/10-2023 від 09.10.2023 встановити чи співпадають (перетинаються, входять до контуру) контури земельної ділянки з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 площею 2,0000 га, яка перебуває у власності ОСОБА_2 з контуром земельної ділянки площею 0,5000 га у тому числі: 0,4000 га за цільовим призначенням - для ведення особистого підсобного господарства та 0,1000 га за цільовим призначенням - для обслуговування житлового будинку, яка була передана ОСОБА_3 на підставі рішення 1 сесії 22 скликання Бондарівської ради Овруцького району Житомирської області від 20.07.1994 №169 «Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок», використовуючи значення координат кутів зовнішніх меж, не вбачається за можливе у зв'язку з відсутністю в наданих на дослідження матеріалах чітких відомостей (значень координат) про розташування меж земельної ділянки, яка була передана ОСОБА_3 ; із незадоволенням клопотання експертів від 19.04.2023 та 23.06.2023 в частині надання додаткових матеріалів.
Разом із тим, результатами цифрування, векторизації викопіювання з проекту встановлення меж с. Папірня із зазначенням земельної ділянки ОСОБА_3 та співставленням її із картографічними даними сервісу встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 та частина ділянки для ведення особистого підсобного господарства, яка була передана ОСОБА_3 на підставі рішення 1 сесії 22 скликання Бондарівської ради Овруцького району Житомирської області від 20.07.1994 №169 «Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок», не перетинаються (не накладаються) в площині.
Водночас, межі ділянки фактичного землекористування площею 3407,2 кв. м ОСОБА_3 , які були вказані нею, та межі земельної ділянки з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 частково перетинаються в площині в результаті чого утворилася пляма накладення площею 610 кв. м; ділянка, яка зазначена на викопіюванні з проекту встановлення меж с. Папірня із зазначенням земельної ділянки ОСОБА_3 , площа якої за даними проведених досліджень становить 0,2272 га, за конфігурацією, а саме довжиною, площею та розміщенням відрізняється (а.с. 185-207).
Суд не може покласти в основу рішення по справі висновок експертів в частині посилання на межі фактичного користування позивачем земельною ділянкою площею 3407, 2 кв. м, які були вказані нею, та межі земельної ділянки з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059, які частково перетинаються в площині, оскільки зазначені позивачем межі не визначені та не підтверджені будь-якими об'єктивними доказами, а лише встановлені з її слів. За результатами ж цифрування, векторизації викопіювання з проекту встановлення меж с. Папірня із зазначенням земельної ділянки ОСОБА_3 та співставленням її із картографічними даними сервісу експертами було встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1824280600:04:001:0059 та частина ділянки для ведення особистого підсобного господарства, яка була передана ОСОБА_3 на підставі рішення 1 сесії 22 скликання Бондарівської ради Овруцького району Житомирської області від 20.07.1994 №169 «Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок», не перетинаються (не накладаються) в площині.
За наведених обставин, враховуючи, що стороною позивача не надано належних та достатніх доказів для висновку про те, що права позивача порушені діями відповідачів та має місце накладання земельної ділянки відповідача - ОСОБА_2 на земельні ділянки, право на які має позивач, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , до ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - невідомий), який проживає за адресою: с. Папірня Коростенського району Житомирської області, Овруцької міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , про визнання рішень неправомірними, скасування права власності та державної реєстрації, відмовити.
На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 07.06.2024.