Рішення від 03.06.2024 по справі 601/445/24

Справа №601/445/24

Провадження № 2/601/248/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Мочальської В.М.,

з участю секретаря Домінської І.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Покотило Ю.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременці цивільну справу за позовом Комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів, -

УСТАНОВИВ:

В лютому 2024 року Комунальне підприємство Кременецької міської ради "Міськводгосп" (далі - КП "Міськводгосп") звернулося до суду із вказаним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що відповідач є споживачем послуг, що надаються КП "Міськводгосп" за адресою вул. Климова, 21 в м. Кременці на підставі публічного договору на вивезення побутових відходів, який опублікований на сайті Кременецької міської ради.

Про належне надання позивачем послуги із вивезення побутових відходів свідчить відсутність скарг відповідача.

Проте всупереч вимогам договору, останній не сплачує їх вартість, чим ухиляється від обов'язку оплати за спожиту житлово-комунальну послугу з вивезення побутових відходів, у зв'язку з чим утворилась заборгованість за період надання послуг, а саме з 01.05.2020 по 30.09.2023 року у розмірі 3 036 гривень 05 копійок, яку просили стягнути з відповідача на свою користь, а також просили стягнути суму сплаченого судового збору.

15 лютого 2024 року ухвалою судді відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

26 лютого 2024 року від представника відповідача адвоката Покотила Ю.В. надійшла заява про вступ у справу як представника ОСОБА_2

27 лютого 2024 року від представника відповідача адвоката Покотила Ю.В. надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

04 березня 2024 року ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області задоволено клопотання представника відповідача адвоката Покотила Ю.В. про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

04 березня 2024 року від представника відповідача адвоката Покотила Ю.В. надійшов відзив на позов. Представник вказує на те, що позовні вимоги КП «Міськводгосп» відповідач не визнає оскільки на його думку позивач не визначився із підставами позову, у зв'язку з чим відповідач позбавлений можливості правильно розуміти підстави пред'явлених до нього позовних вимог. Відповідачем не вчинено жодної із конклюдентних дій, які б свідчили про укладення між сторонами будь-якого договору. Позивачем не надано жодного доказу надання ним відповідачу послуги з вивезення побутових відходів, за яку нараховано плату. Позивачем до позовної заяви додано лист Кременецької міської ради від 08.02.2024 №337/02-25 з якої вбачається, що за відомостями Реєстру територіальної громади за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи, однак заборгованість за послуги нараховано на чотирьох мешканців. В період з 01.05.2019 по 30.09.2023, за який позивачем нараховано відповідачу борг, ОСОБА_2 не був власником нерухомого майна, а лише його користувачем. Право власності позивача на житловий будинок було зареєстровано 05.10.2023. З врахуванням наведеного, позовні вимоги вважає безпідставними, необґрунтованими та недоведеними. Відповідно до п.8 ч.3 ст. 178 ЦПК України повідомляє про те, що до закінчення розгляду даної справи відповідач очікує понести витрати на правничу допомогу у розмірі 5000 (п'яти тисяч) гривень.

12 березня 2024 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

13 березня 2024 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив у якій представник позивача заперечує доводи представника відповідача і просить позов задовольнити з підстав, зазначених у ньому. Крім того зазначає, що орієнтовний розрахунок витрат відповідача на правову допомогу у розмірі 5000 гривень є неспівмірним складності даної справи та затраченого часу і не підтверджений доказами.

30 квітня 2024 року від представника позивача надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи.

Представник КП Кременецької міської ради «Міськводгосп» у судовому засіданні позов підтримала з підстав, зазначених у ньому та вказала, що до позовної заяви нею долучено довідку Кременецької міської ради про те, що по АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи, однак за вказаною адресою зареєстровано чотири особи і розрахунки за надані послуги проведені на чотирьох осіб.

Представник відповідача адвокат Покотило Ю.В. в судовому засіданні просить відмовити в позові з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, представника відповідача, дослідивши надані сторонами письмові докази, з'ясувавши обставини справи та перевіривши докази, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Кременецької міської ради № 3061 від 26 березня 2019 року «Про визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Кременець», виконавцем послуги із вивезення твердих побутових відходів на території міста Кременець строком на десять років визначено Комунальне підприємство Кременецької міської ради «Міськводгосп».

29 березня 2019 року, відповідно до положень п. 31 постанови КМУ №1173 від 16.11.2011 «Питання надання послуг із вивезення побутових відходів» між позивачем та виконавчим комітетом Кременецької міської ради укладений договір № 68/19-05 «Про надання послуг із вивезення побутових відходів на території м. Кременець» відповідно до якого позивач зобов'язався відповідно до графіку надавати послуги із вивезення побутових відходів на території Кременецької міської ради (м. Кременець Тернопільської області), а замовник зобов'язується виконати обов'язки, передбачені цим договором.

Рішенням виконавчого комітету Кременецької міської ради № 173 від 18 травня 2016 року затверджено норми вивезення твердих побутових відходів у м. Кременець (згідно додатку до даного рішення).

Рішенням виконавчого комітету Кременецької міської ради № 1044 від 18 квітня 2018 року встановлено тарифи по вивезенню та знешкодженню твердих побутових відходів у м. Кременець Тернопільської області.

На офіційному веб-сайті Кременецької міської громади (дата 01.04.2019) опубліковано публічний договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.04.2019, згідно якого Комунальне підприємство Кременецької міської ради «Міськводгосп» та споживачі послуг з вивезення побутових відходів уклали договір про надання вказаних послуг. Також повідомлено про місце розташування контейнерів.

Згідно вище вказано договору виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання та перевезення), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги) на підставі рішення сесії Кременецької міської ради.

п.10.11 договору надання послуг розраховується виконавцем на підставі норм, затверджених рішенням виконавчого комітету Кременецької міської ради № 173 від 18.05.2016. Розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Кременецької міської ради № 1044 від 18.04.2018.

П.п.13,14 договору передбачено, що дієздатні особи, як проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються правами споживача та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати послуг. Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі на розрахунковий рахунок виконавця, зазначений у реквізитах до даного договору.

Плата вноситься на розрахунковий рахунок Виконавця, вказаний у цьому Договорі.

Споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк за надані йому послуги з вивезення відходів ( пп. 2 п. 20 Договору).

Виконавець зобов'язується надавати послуги відповідно до вимог чинного законодавства про відходи, санітарних норм і Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Кабінетом Міністрів України та цього договору ( пп.1 п.22 Договору).

Договір діє з 01.04.2019 по 31.03. 2020 (п. 30.3 Договору).

Договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд. (п.32 договору).

Згідно інформації з реєстру речових прав ОСОБА_2 є власником будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1 з 05.10.2023.

Згідно розрахунку суми заборгованості в період надання послуг за період з 01.05.2020 по 30.09.2023 за адресою: АДРЕСА_1 , де кількість мешканців у житловому приміщенні складає 4 особи, заборгованість становить 3036 гривень 05 копійок.

Згідно довідки Кременецької міської ради № 337/02-25 від 08.02.2024 за відомостями Реєстру територіальної громади за адресою по АДРЕСА_1 зареєстровано 2 особи. Інформацією щодо фактично проживаючих осіб відділ «ЦНАП» Кременецької міської ради не володіє.

Згідно довідки комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» № 66 від 05.02.2024 КП «Міськводгосп» є єдиним виконавцем по наданню послуг з вивезення побутових відходів на всій території м. Кременця, в тому числі по вул. Климова. Місця розташування контейнерів були погодженні з Кременецькою міською радою з урахуванням рельєфності місцевості та технічної можливості навантаження відходів на спеціальний транспорт і з врахуванням наказу № 76 від 17.05.2-5 «Про затвердження правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій». Споживачі мають право викидати побутові відходи у будь який контейнер на території м. Кременця.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно частини 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За змістом частини 1 статті 901, частини 1 статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

У Законі України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Статтею 11 ЦК України визначені підстави виникнення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 цієї статті установлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Договір про надання послуг із вивезення побутових відходів є публічним договором, що укладається шляхом надання пропозиції (оферти) та вважається укладеним після прийняття (акцепту).

За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з частинами 1, 2 статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.

Конклюдентні дії є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Установлено, що позивач КП Кременецької міської ради «Міськводгосп» у якості пропозиції для укладення договору розмістив публічну оферту договору про надання послуг з вивезення побутових відходів на власному веб-сайті.

Статтею 642 ЦК України визначено, що відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано у пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Згідно зі статтею 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Враховуючи зміст пункту 2 статті 205 ЦК України та пункту 2 статті 642 ЦК України, можна зробити висновок, що укладення договору шляхом вчинення виключно конклюдентних дій або мовчання можливе, якщо для певного договору не передбачена обов'язкова письмова форма або якщо таке укладення договору передбачено законом.

Частиною 1 статті 25 Закону України від 09 листопада 2017 року «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

Якщо інше не визначено законом, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.

Вказані положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів.

За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.

Згідно з пунктом «б» частини 1 статті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

Відповідно до положень статті 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.

Тобто через специфіку житлово-комунальних послуг, пов'язаних із вивезенням побутових відходів, та з метою відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, законодавцем покладено на фізичних осіб обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

Належних і допустимих доказів того, що відповідач не користується послугами КП Кременецької міської ради «Міськводгосп» по вивезенню твердих побутових відходів від його домоволодіння або уклав договір про вивезення відходів із іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, також на підтвердження доводів позивача свідчить факт відсутності скарг на якість послуг позивача.

З врахуванням наведеного, суд відхиляє доводи представника відповідача про те, що відповідачем не вчинено жодної із конклюдентних дій, які б свідчили про укладення між сторонами будь-якого договору та позивачем не надано жодного доказу надання ним безпосередньо відповідачу послуги з вивезення побутових відходів, за яку ним нараховано плату, що виключає можливість стягнення з відповідача плати на підставі ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».

Крім того, суд зазначає, що факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15, з яким також погодилася Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.09.2018 у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18). Зазначене узгоджується також з висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 26.09.2019 (справа № 753/1391/17, провадження № 61-34537св18), від 21.11.2019 (справа № 464/5927/15, провадження № 61-33479св18).

Отже, суд зазначає, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання. Відповідачем не спростовано доводи позовної заяви, відтак суд вважає вимоги позивача щодо наявності у відповідача заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів обґрунтованими.

Щодо розміру заборгованості, яка підлягає стягненню, суд вказує на таке.

Позивачем до позовної заяви додано лист Кременецької міської ради від 08.02.2024 №337/02-25 з якої вбачається, що за відомостями Реєстру територіальної громади за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи.

У судовому засіданні представник відповідача вказав про те, що у спірному будинковолодінні у період з травня 2019 року по вересень 2023 року, за який позивачем нараховано заборгованість, було зареєстровано і проживало дві особи: відповідач і його дружина, а тому борг нараховано неправильно.

Суд погоджується з даними доводами представника відповідача, оскільки дані доводи підтверджуються довідкою Кременецької міської ради № 337/02-25 від 08.02.2024, яку позивач подав з позовом, відповідно до якої за відомостями Реєстру територіальної громади за адресою по АДРЕСА_1 зареєстровано 2 особи і дану обставину визнано у судовому засіданні представником відповідача, а тому заборгованість слід стягнути, виходячи із кількості мешканців - 2.

Суд не приймає до уваги як доказ надану представником позивача у судовому засіданні інформаційну довідку, видану Кременецькою міською радою №1120/02-25 від 19.04.2024, оскільки в довідці не вказано період коли за спірною адресою було зареєстровано 4 особи.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що позов безпідставний оскільки в період з 01.05.2019 по 30.09.2023, за який позивачем нараховано відповідачу борг, ОСОБА_2 не був власником нерухомого майна, а лише його користувачем, оскільки у контексті положень статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідач є споживачем послуг.

З огляду на викладене, суд вважає, що доводи позивача стосовно наявності у відповідача боргу перед позивачем підтверджені належними та допустимими доказами, а тому суд доходить до висновку про часткове задоволення позову.

Що стосується судових витрат,то їх необхідно стягнути, у відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, а саме покласти їх на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 141, 280-289, 259-268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрованого та жителя за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» - 1518,03 (одну тисячу п'ятсот вісімнадцять) гривень 03 (три) копійки заборгованості за отримані послуги з вивезення побутових відходів та 1514 (одну тисячу п'ятсот чотирнадцять) гривень сплаченого судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Дане рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Комунальне підприємство Кременецької міської ради «Міськводгосп», місцезнаходження вул. Словацького, 6, м. Кременець Тернопільської області, код ЄДР 32291616.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрований та житель за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 07 червня 2024 року.

Головуючий