Справа№464/3818/24
пр.№ 3/464/1701/24
07.06.2024 року суддя Сихівського районного суду м.Львова Чорна С.З., за участі особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Гобечія І.Т., прокурора Кошарко Ю.В. розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 будучи на посаді старшого державного інспектора Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, являючись, згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172 КУпАП, суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог п.2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів при проведенні 01.03.2023 камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (згідно якої, задекларовано розрахунок суми податку, на яку зменшується податкові зобов?язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв?язку з використанням права на податкову знижку у 6172,40 гривень), поданої 27.02.2023, як фізичною особою, ОСОБА_2 , який являється її безпосереднім керівником - начальником Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-7 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 будучи на посаді старшого державного інспектора Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, являючись, згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-7 КУпАП, суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів при проведенні 29.11.2023 камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (згідно якої, задекларовано розрахунок суми податку, на яку зменшується податкові зобов?язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з використанням права на податкову знижку у 2927,71 гривень), поданої 10.04.2023, ОСОБА_3 , з якою працює та перебуває у тому числі в підпорядкуванні - заступника начальника Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління Оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 2 статті 172-7 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 будучи на посаді старшого державного інспектора Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, являючись, згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-7 КУпАП, суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів при проведенні 29.11.2023 камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (згідно якої, задекларовано розрахунок суми податку, на яку зменшується податкові зобов?язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв?язку з використанням права на податкову знижку у 2927,71 гривень), поданої 10.04.2023, ОСОБА_3 , з якою працює та перебуває у тому числі в підпорядкуванні - заступника начальника Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-7 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 будучи на посаді старшого державного інспектора Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного вління ДПС у Львівській області, являючись, згідно підпункту «в» пункту частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до ст. 172 КУпАП, суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів при проведенні 01.03.2023 камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (згідно якої, задекларовано розрахунок суми податку, на яку зменшується податкові зобов?язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з використанням права на податкову знижку у 6172,40 гривень), поданої 27.02.2023, як фізичною особою, ОСОБА_2 , який являється її керівником - начальником Буського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 2 статті 172-7 КУпАП.
Захисник Гобечія І.Т. у судовому засіданні заявив клопотання про відкладення розгляду справи для ознайомлення із матеріалами справи, оскільки лише 06.06.2024 з ним було укладено договір про надання правової допомоги. А також, оскільки у провадженні судді знаходиться чотири адміністративні справи про притягнення до адмиіністративної відповідальності ОСОБА_1 , то просить такі об'єднати в одне провадження.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 клопотання захисника підтримала та просить таке задоволити.
Прокурор Кошарко Ю.В. не заперечив щодо заявленого клопотання захисника.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового провадження, суд вважає, що адміністративні справи слід об'єднати в одне провадження, виходячи з наступного.
Згідно із ч.2 ст 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги той факт, оскільки на розгляд суду надійшло чотири справи про адміністративні правопорушення №464/3820/24, №464/3821/24, №464/3819/24, №464/3818/24, які стосуються однієї і тієї ж особи, вважаю, що відповідно ст. 36 КУпАП, такі слід об'єднати в одне провадження та присвоїти номер справи №464/3818/24 (провадження 3/464/1701/24).
Керуючись ст.36 КУпАП,
клопотання захисника ОСОБА_4 - задоволити.
Матеріали справ про адміністративні правопорушення №464/3820/24, №464/3821/24, №464/3819/24, №464/3818/24 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження, присвоївши номер 464/3818/24 (пр. 3/464/1701/24).
Розгляд справи відкласти на 28.06.2024 на 10.00 год.
Суддя Чорна С.З.